Domů
Teplárenství
Evropský parlament přijal usnesení o strategii EU pro vytápění a chlazení

Evropský parlament přijal usnesení o strategii EU pro vytápění a chlazení

Na svém úterním zasedání přijal Evropský parlament usnesení o strategii, kterou by Evropská unie měla zaujmout v oblasti výroby tepla a chladu. Více prostoru by dle europoslanců mělo být věnováno obnovitelným zdrojům, kombinované výrobě elektřiny a tepla či systémům centrálního zásobování teplem.

Výroba tepla a chladu je významnou oblastí energetiky, která se v Evropské unii podílí na konečné poptávce po energii téměř z 50 %, kdy celých 85 % energie spotřebované v budovách je využito právě pro vytápění či přípravu teplé vody. K dosažení klimatických cílů tak bude nutné investovat zejména do oblasti energetických úspor a zvyšování efektivity využívání energie.

Usnesení rovněž upozorňuje na nevyužitý potenciál odpadního tepla, které by skrz soustavy centrálního zásobování teplem (CZT) dokázalo pokrýt potřeby všech evropských domácností a sektoru služeb. Celkově by soustavy CZT mohly v EU uspokojit až 50 % poptávky po dodávkách tepla.

„Je to významný historický milník. Dálkové vytápění bylo Evropským parlamentem oficiálně uznáno za důležitou technologii, která může významně přispět k transformaci evropské energetiky. Je před námi ale ještě spousta práce, abychom její obrovský potenciál plně využili,“ komentoval usnesení europoslanců ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek

Velký potenciál v oblasti výroby tepla nabízí podle europoslanců biomasa, která se v současné době podílí na spotřebě tepla v EU z 15 %. Biomasa by v budoucnu mohla částečně nahradit fosilní zdroje, jejichž podíl na spotřebě primární energie pro účely vytápění a chlazení dosahuje 75 % a které jsou tak stále velkou překážkou v dekarbonizaci energetického sektoru.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.