Domů
Elektřina
Expert: Neexistuje scénář, podle něhož by elektřina v Evropě zásadně zlevňovala
Trading, cena, ceny
Zdroj: Pixabay

Expert: Neexistuje scénář, podle něhož by elektřina v Evropě zásadně zlevňovala

Elektřina
26 komentářů
30. srpen 2021, 16:16
ČTK

Neexistuje prakticky scénář, podle kterého by elektřina v Evropě v příštích letech zásadně zlevňovala. ČTK to dnes v reakci na rekordní ceny emisních povolenek na trhu řekl hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. Cena emisních povolenek v Evropské unii dnes poprvé překročila 60 eur (přes 1500 Kč) za tunu. Systém obchodování s povolenkami je hlavním nástrojem EU k omezování emisí skleníkových plynů a byl zprovozněn v roce 2005. Za poslední rok se cena povolenek zhruba zdvojnásobila. Přispěly k tomu ambicióznější cíle pro snižování emisí a rekordní ceny plynu.

„Při současném podílu špinavých a čistých zdrojů energie a současných cenách energie a povolenek činí povolenky zhruba deset procent ceny energií. Pokud nyní domácnost platí zhruba 2000 korun měsíčně za energie, tak každé další euro zdražených povolenek bude znamenat zhruba čtyři koruny měsíčně v nákladech. V nepřímých nákladech však stoupne cena energií kvůli dražším povolenkám ještě více. Investice do čistších zdrojů energie stojí nemalé prostředky, přičemž i ty v konečném důsledku musí zaplatit spotřebitel,“ uvedl Bartoň.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor dnes ČTK řekl, že růst ceny povolenky žene nahoru i burzovní ceny elektřiny, které se pak se zpožděním promítají do nárůstu konečných účtů za spotřebu elektřiny. U elektřiny očekávají experti nejpozději na podzim kvůli vysokým velkoobchodním cenám růst cen u nezafixovaných produktů řádově o deset procent, což může znamenat, že lidé si připlatí až tisíce korun.

„Pro českou, zatím stále převážně uhelnou energetiku, znamená růst ceny emisních povolenek automaticky růst nákladů na výrobu elektřiny a tepla, což je zároveň silným ekonomickým impulzem pro urychlení přechodu na emisně výhodnější paliva. Typicky se jedná o mix zemní plyn, biomasa a odpady. Růst ceny povolenky je do značné míry tažen nákupy finančních investorů. Na současném přepáleném inflačním trhu není mnoho aktiv, u kterých růstový trend je v podstatě garantován ambiciózní klimatickou politikou EU,“ uvedl Gavor.

Teplárna Kladno
Ilustrační foto

Radim Dohnal z portálu Capitalinked.com míní, že rovnovážná cena povolenky je pod 60 eury. „Současný nárůst je převážně panika a spekulace,“ uvedl. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy může za současný růst cen povolenek postoj Ruska. „Přiškrtilo Evropské unii dodávky plynu, aby ukázalo důležitost plynovodu Nord Stream 2. Ten si nepřejí USA. Zdražování plynu umocňuje sháňku EU po uhlí, čímž zdražují i povolenky,“ napsal dnes na twitter.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se jejich cena zvyšuje, roste i motivace firem snažit se snižovat emise.

Evropská komise (EK) v květnu uvedla, že počet povolenek v oběhu se loni zvýšil, protože pandemie covidu-19 vedla k poklesu emisí. Na konci loňského roku bylo podle komise v oběhu zhruba 1,579 miliardy povolenek, o 14 procent více než před rokem. Komise proto rozhodla, že z budoucích aukcí stáhne 378,9 milionu povolenek a umístí je do rezervy pro stabilizaci trhu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Josef
30. srpen 2021, 16:51

Zelená daň na el. energii už na 1,3kč /kWh a ještě kvůli integraci OZE stoupá cena distribuce. Pro průmysl s v topných sazbách tvoří daně většinu ceny el. energie. Jinak recept pro levné energie existuje - opustit evropskou unii a obnovit naší státní suverenitu.

Petr
30. srpen 2021, 17:11

Jenže protože pak následně většinově zchudneme kvůli vytvořeným obchodním bariérám, nižší atraktivitě pro investory, chybějícím dotacím z EU, tak to bude vítězství Pyrrhy.

A ještě nesnížíme emise CO2.

Josef
31. srpen 2021, 01:22

Nesmysl pokud bychom ze sebe udělali bezcelní zónu. Pak bychom patřili k nejbohatším státům světa. A ceny energií by nebyly jako v Německu, protože když by na nás udělali uhlíkové clo, pak by ceny u nás byly mnohem nižší než u nich....

Petr
31. srpen 2021, 07:40

Neuplatňovat cla na vstupu do země budeme moci, ale to nezaručí, že to udělá i druhá strana. A i Británie, vůči které se neuplatňují cla, musí vyplňovat celní deklarace, a to stojí čas, a peníze.

Jediná možnost, jak se tomu vyhnout, je být na jednotném trhu a to by znamenalo se plně přizpůsobit jeho podmínkám, ale tentokrát už bez možnosti se podílet na úpravě podmínek vnitřního trhu (protože bychom nebyli členové).

Pro jakékoliv nové potenciální investory opuštění EU bude znamenat přidání rizika a tím se naše atraktivita sníží. Zůstanou jen zlatokopové.

Maďarští vládní politici už taky nemají moc společného s ideály EU, stačí se podívat, jak ovládají většinu maďarských médií.

Josef
31. srpen 2021, 12:45

a co jsou ideály EU ? migrace, zelená ideologie , genderismus, islám, LGBT propaganda ?

Jan Veselý
31. srpen 2021, 14:39

!Evropská unie je založena na Smlouvě o Evropské unii a na Smlouvě o fungování Evropské unie, které uzavřely členské státy a kterými na Unii přenesly některé své pravomoci za účelem dosažení společných cílů. Podle čl. 3 Smlouvy o EU je cílem Unie podporovat mír, své hodnoty a blahobyt obyvatel. Unie zejména poskytuje svým občanům prostor svobody, bezpečnosti a práva bez vnitřních hranic, ve kterém je zaručen volný pohyb osob. Vytváří vnitřní trh a usiluje o udržitelný rozvoj Evropy, založený na vyváženém hospodářském růstu a vysoce konkurenceschopném sociálně tržním hospodářství a ochraně životního prostředí. Podporuje vědecký a technický pokrok a bojuje proti sociálnímu vyloučení. Mezi cíle dále patří podpora hospodářské, sociální a územní soudržnosti a solidarity mezi členskými státy. Unie vytváří hospodářskou a měnovou unii, jejíž měnou je euro. Ve svých vztazích s okolním světem Unie zastává a podporuje své hodnoty a zájmy a přispívá k ochraně vlastních občanů. Dle smlouvy přispívá k míru, bezpečnosti, udržitelnému rozvoji planety, volnému a spravedlivému obchodování, vymýcení chudoby, ochraně lidských práv a k dodržování a rozvoji mezinárodního práva."

Carlos
31. srpen 2021, 14:58

Prosím? Bezcelní zónu? S kým? Možná jste myslel daňový ráj, ale to se dá i v rámci EU. Ale na to tu není mentalita.

Další problém pro vaši ideu je neschopnost státu rozvíjet infrastrukturu podle pravidel. Teď po třinácti letech zrušilo ŘSD žádost o územní rozhodnutí D55 Bzenec-Bzenec Přívoz. Patrik do toho nehodil ani vidličku z veganského ekobistra. Jasně, můžeme se tvářit že by se to dalo tím že stít si prostě zruší všechny zákony a bude si kreslit co chce a kde chce, ale taková vláda by vydržela jedno volební období.

Absolutní neschopnost státu heledat průchozí řešení, nebo řešení jako taková, spolu se škrtstvím je příčinou velmi neuspokojivého stavu kdy nejsou hotovy ani hlavní a ani záložní trasy ve všech módech dopravy které se v ČR používají.

Richard Vacek
31. srpen 2021, 05:49

Na jedné straně obchodní bariéry vzniknou, na druhé se odstraní. V Maďarsku už vládní politici zmiňují alternativu opuštění EU.

A západní investoři si investice u nás nenechají znehodnotit tím, že by jejich firmy neměly přístup na západní trh.

Carlos
31. srpen 2021, 14:59

No a nebo si přestěhují fabriky a klíčovým lidem vybaví víza a povolení.

PetrV
30. srpen 2021, 17:12

Angličani eu opustili a jsou ještě ve větších problémech.

Změna eu, to je řešení.

Několik blackoutů diky nestabilní síti, demonstrace proti greendeal zlodejům a bude zrušen včetně dotací na oze.

Nefi
30. srpen 2021, 17:16

Pokud by k šílenému scénáři odchodu z EU došlo, poškodilo by nás to mnohem více.

Za prvé by na nás dopadlo uhlíkové clo. Dále bychom byli nuceni nějaký systém emisních povolenek zavést. Jinak bychom přišli o investice a úvěr. Přišli bychom o obrovský trh a nevýhody by stejně zůstaly. A naše ceny elektřiny by stejně zůstaly tažené Německem.

Naši proponenti czexitu jsou totožní s milovníky Putina. Tu suverenitu, co máme bychom naopak ztratili a maximálně by tady nastala nějaká ruská suverenita.

Michal K.
30. srpen 2021, 17:56

Co som sa napocuval ciernych scenarov o tom ako Briti nepudu mat co zrat po Brexite. A kde je dnes realita.

Ked vidim EU a jej marxisticke experimenty (nielen v energetike) tak ta otazka zacina byt stale viac palciva.

PetrV
31. srpen 2021, 03:43

Nemají co jíst?

Nefi
30. srpen 2021, 17:41

Uhlíková neutralita = nebudou se vyžívat žádné fosilní zdroje.

Těžba 30 mil. tun uhlí ročně vede k nákladům na emisní povolenky 45 mld. Kč ročně a bude to dražší. Povolenka ještě bude stát i 200 nebo 300 EUR.

Kdo posledních 20 let sabotoval výstavbu OZE, ten se teď diví a ještě viní EU místo sama sebe. Systém EU ETS je zaveden od roku 2005.

Nemluvím do větru, když říkám, že uhlí u nás končí během jednotek let navzdory současnému vysokému spreadu elektřina/povolenka.

Nedávno jsme si zde přečetli, že Belgie importuje 20% své spotřeby.

Nouze naučí i českého Dalibora housti, ale o to to bude dražší.

Vinkler
30. srpen 2021, 19:08

Ale nevím čemu se kdo diví, ale ať sabotoval / nesabotoval cena je skutečně pro všechny vysoká a bude hůř. Co budeme vyrábět a prodávat, aby na ni bylo?

hellokitty
31. srpen 2021, 16:20

pro vsechny ne, my co si vacsinu vyrobime sami sa akurat radujeme, ze sa nam nasa investicia vrati este rychlejsie

hlpb
31. srpen 2021, 19:44

přesně tak, a letos vás přibude přes deset tisíc. Příští rok díky rostoucí ceně elektřiny prudce narostou instalace střešních FVE na desítky tisíc ročně

xoor
1. září 2021, 08:16

No uvidíme.

před pár lety taky proklamovali, že elektřina bude jen růst, tak všichni fixovali ceny a nakonec tu byla elektřina mnohem levnější. Já si cenu zafixoval na 2 roky a platím ještě míň než před tím: VT/NT 1150kč kWh bez dph a ostatních poplatků (tato cena byla dle ceníku pro všechny tarify). Při spotřebě 5.5MWh/pa (vše na elektriku) se mi minimálně další 2 roky nevyplatí o FVE ani uvažovat při ceně cca 150kkč za 4kWp a bateriích-nenávratná investice. Téměř polovina spotřeby, podle mých grafů, padá na zimní měsíce, kdy fve dá ubohých 10% výkonu.

Vinkler
1. září 2021, 20:36

Myslíte, že při tak vysokém počtu instalací bude ještě dotace?

hlpb
2. září 2021, 09:54

S dotacemi nevidím problém, většinu dostáváme z EU přesně na takovéto projekty. Firma, obec, RD dostanou cca polovinu investice, druhou část dodají tyto subjekty sami. V ČR jsou například tisíce panelových domů, všechny mohou být osazeny desítkami panelů potenciál je několik milionů panelů, buď si pořídí svoji FVE, nebo pronajmou střechu někomu jinému. Na střechách je obrovský potenciál výroby ze Slunce, střechy parkoviště mají potenciál ročně vyrobit cca 10-15 TWh/rok

Omega
31. srpen 2021, 15:02

Uhlíková neutralita =

Energetický mix jádro-voda-vzduch-slunce-baterie - a v nejlevnější variantě je to 60% jádro

K tomu přejít s pozemní dopravou na elektřinu, lodní na jaderné, a letecké na syntetické (řepka by se holt přepracovávala na letecké palivo).

Takže kdo 20 let sabotoval nové jaderné bloky a místo toho podporoval nové plynové bloky. Kdo neudělal investiční pobídky na výrobu baterií v EU. Kdo neudělal investiční pobídky na výrobu FVE panelů v EU. Kdo neudělal podporu na výrobu BIO paliva pro letadla.

Vše co EU dělá je podpora Ruska (plyn), číny (FVE) a potápění nás (zdražování elektřiny). Nějak mi chybí dostatečný nadhled abych mohl říct, že to je pozitivní přístup ze strany EU.

Nefi
1. září 2021, 13:39

Předpokládám, že biomasa brzy přestane být pokládána za obnovitelný zdroj.

S jádrem se mýlíte. Jádro spíše dožije, než by se rozvíjelo.

Přidal bych ještě power-to-gas. Proč vozí celý svět high-tech technologie do Číny a vyrábí tam, na to Vám neodpovím.

Ale uhlíková neutralita rozhodně není podpora Ruska. Naopak.

Jan Veselý
1. září 2021, 14:00

Zemní plyn aktuálně stojí okolo 40 EUR/MWh, solární elektřina v extrémně slunečných oblastech 10 EUR/MWh. Co chybí, je rozjetá výrobní technologie, která by z té elektřiny udělala palivo a dopravila ho do Evropy a vešla se s náklady do onoho 30 EUR/MWh rozdílu.

Nejsem si úplně jistý, že to bude potřeba a že to půjde, ale spolehlivě by to jednou provždy zavřelo hubu "to néjdé" partičce.

energetik
30. srpen 2021, 18:54

Možná to povede k tomu že distributoři v ČR už přestanou blokovat připojování nových bezemisních a levnějších zdrojů energie.

PetrV
30. srpen 2021, 19:39

Techniku nepodvedeš. A distribuce mají s oze velké náklady. Ať je majitelé oze zaplatí...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se