Domů
Elektřina
Finsko potvrdilo plán ukončit výrobu elektřiny z uhlí do roku 2030
Finská uhelná elektrárna Hanasaari. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hanasaari_coal_power_plant_2008-001.jpg

Finsko potvrdilo plán ukončit výrobu elektřiny z uhlí do roku 2030

Elektřina
1 komentář
29. listopad 2016, 10:55
Eduard Majling

Finsko ve snaze snížit své emise skleníkových plynů plánuje v horizontu následujících 14 let postupně ukončit výrobu elektrické energie z uhlí, do roku 2050 se má finská energetika stát uhlíkově neutrální. V současné době se uhlí na výrobě elektřiny v zemi podílí méně než desetinou.

Finsko omezuje využívání uhlí při výrobě elektřiny již posledních několik let, kdy v loňském roce podíl uhlí klesl na 7 %. Téměř polovina finské elektřiny, zhruba 45 %, pocházela z obnovitelných zdrojů, třetina poté z jaderných elektráren.

„Finsko je na dobré cestě stát jednou z prvních zemí, které přijmou zákon na zákaz uhlí. Toto bude můj návrh. Odchod od uhlí je jedinou možností, jak dosáhnout mezinárodních klimatických cílů,“ řekl agentuře Reuters finský ministr hospodářství Olli Rehn.

Již dříve finská vláda oznámila cíle pro obnovitelné zdroje, které by do roku 2030 měly pokrýt až polovinu energetických potřeb země. Na podporu biopaliv a rozvoje nových technologií v energetice vyčlenila na počátku letošního roku 80 milionů eur. V minulém roce ve Finsku obnovitelné zdroje pokryly 40 % celkové spotřeby energie, při navrhovaných opatřeních se do roku 2030 očekává nárůst na 47 %.

Větší prostor pro OZE nabízí doprava

Dalšímu rozvoji obnovitelných zdrojů má pomoci rovněž sektor dopravy díky navýšení počtu elektrických vozidel na finských silnicích ze současného jednoho tisíce na 250 tisíc do roku 2030 a vozidel poháněných bioplynem na 50 tisíc.

Finsko v rámci své energetické a klimatické strategie pro rok 2030 rovněž plánuje navýšit podíl biopaliv v dopravě, a to především biopaliv druhé generace, o jejichž vyšší využívání má zájem také EU.

Úvodní fotografie: Finská uhelná elektrárna Hanasaari, autor: BKfi

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
ERÚ chystá radikální změnu v účtování elektřiny
7. srpen 2022, 23:01
Analytici očekávají, že ČEZ za pololetí násobně vzrostou tržby i zisk
7. srpen 2022, 06:40
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
29. listopad 2016, 12:29

Pokud jde o elektřinu, tak to není problém. Bude to nějaká kombinace OZE a JE. Kolik bude JE bude záležet na osudu stavby v Olkiluotu a projektu v Hanhikivi.

Finové jasně vidí problém v dopravě, je to čtvrtina spotřeby PEZ a změna tam je nejtěžší.

Dost by mě zajímaly plány Finů na snížení spotřeby tepla, jestli vůbec jsou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se