Domů
Plynárenství
Gazprom navyšuje export plynu do Evropy a Turecka

Gazprom navyšuje export plynu do Evropy a Turecka

Společnost Gazprom zaznamenala v období letošních prvních osmi a půl měsíců meziroční nárůst v množství exportu plynu do Evropy a Turecka o hodnotě 10,3 miliard metrů krychlových, tedy o 9,4 %. Letošní rok by se tak pro Gazprom mohl stát rekordním.

Gazprom si pro letošní rok stanovil cíl pro množství plynu vyvezeného do Evropy a Turecka v rozsahu 166 až 170 miliard kubíků, ale podle generálního ředitele společnosti Alexeye Millera by v případě chladné zimy mohl být překročen.

V roce 2015 dodal Gazprom do Evropy (včetně Turecka) celkem 158 miliard metrů krychlových zemního plynu, přičemž největším odběratelem bylo s více než 45 miliardami kubíků Německo.

„Zaznamenáváme silnou poptávku po ruském plynu v zemích v okolí plánované trasy plynovodu Nord Stream 2. Jedná se o nejkratší a nejpřímější exportní trasu z ložisek na Jamalu k našim klíčovým trhům. Ukrajinský koridor je 2000 km dlouhý nebo 1,5krát delší ve srovnání s Nord Stream 2,“  komentoval nárůst poptávky Alexey Miller.

Společnost Nord Stream 2, dceřiná společnost ve 100% vlastnictví ruského Gazpromu, včera podala u švédské vlády žádost o schválení tamního úseku trasy plánovaného plynovodu. Podání žádosti u zbylých zemí, přes jejichž území plynovod povede (Rusko, Finsko, Dánsko a Německo), bude následovat na počátku příštího roku.

Podle Millera si je společnost vědoma alternativních zdrojů plynu a ostatních projektů, nicméně Gazprom si je jist, že poptávka po ruském plynu bude v Evropě přetrvávat ještě dlouho.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Fiala: V krizi zajistíme plyn pro všechny, do pěti let chceme energetickou suverenitu
22. červen 2022, 19:53
Připravujte se na úplné zastavení dodávek ruského plynu, varuje Evropu šéf IEA
22. červen 2022, 16:22
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se