Česká HE3DA zahájila pilotní výrobu svých baterií v Letňanech

19. prosinec 2016, 16:08
DomůElektřinaČeská HE3DA zahájila pilotní výrobu svých baterií v Letňanech

Česká firma HE3DA dnes zahájila v pražských Letňanech pilotní výrobu zcela nové generace akumulátorů, které využívají nanotechnologie na základě celosvětově registrovaného patentu vynálezce Jana Procházky. Jsou bezpečnější a levnější a mají větší kapacitu než současné lithium-iontové baterie. Uvedli to dnes zástupci firmy při slavnostním zahájení výroby.

Nové akumulátory jsou využitelné v elektromobilitě nebo při skladování elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů energie.

Vedle plně automatizované linky v Letňanech firma buduje velkou výrobní halu se 4 000 metry čtverečními výrobních ploch v Horní Suché na Karvinsku. Areál přitom disponuje potenciálem k rozšíření až na 40 000 metrů čtverečních.

Firmu založil Jan Procházka společně s podnikateli Radomírem Prusem a Vladimírem Jirkou. Společnost získala na vybudování výroby investici 50 milionů eur (asi 1,35 miliardy Kč) od čínského investora Čchu Ťüan-pina, který drží ve firmě menšinový podíl. Přislíbeno má dalších 50 milionů eur.

Další automatické výrobní linky firmy mají vznikat na základě licence v různých částech světa, zájem je například z Německa, Číny, Ruska nebo Slovenska. Licenční poplatky přitom půjdou do České republiky.

Zdroj úvodní fotografie: tzb-info.cz