Domů
Elektřina
HN: 21MW solární elektrárnu v Brně kupuje za 1,7 mld. Kč skupina Jufa
Solární elektrárna. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Parque-solar-canada-honda-01.jpg

HN: 21MW solární elektrárnu v Brně kupuje za 1,7 mld. Kč skupina Jufa

Elektřina
1 komentář
7. listopad 2017, 07:22
ČTK

Solární elektrárnu u brněnského letiště v Tuřanech kupuje za zhruba 1,7 miliardy korun skupina Jufa podnikatelů Jana Chrenka a Jiřího Fasta. Prodej takzvaného Brno Solar Parku má být podepsán během dneška po téměř třech letech jednání. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN). Elektrárna o rozloze 40 hektarů a výkonu přes 21 megawattů je čtvrtým největším solárním zdrojem v Česku.

„Jednání byla dlouhá, dohoda byla hotová už loni v srpnu, od té doby ji schvalovali akcionáři parku,“ řekl deníku Chrenko.

Současnými majiteli elektrárny jsou firmy Letiště Brno, SE Solar a Proxy – Finance.

Chrenko spolu s Fastem v Česku skupuje solární elektrárny od konce roku 2011. Zatím se jim jich podařilo získat 20. Nově je chtějí sdružovat pod společnou firmou Jufa.

„Chceme být co nejtransparentnější. Za vším stojíme jen my a banky,“ uvedl Chrenko.

Ilustrační foto

O brněnskou elektrárnu se podle HN mělo ucházet hned několik známých hráčů, mimo jiné skupiny DRFG a Natland nebo podnikatel Tomáš Pitr. Kolik se ale přesně sešlo nabídek, nechtěla poradenská společnost Deloitte, která celý proces pro prodávající akcionáře zajišťovala, komentovat.

Jufa nyní s nově nabytou elektrárnou vlastní zdroje o celkovém výkonu přes 52 megawattů, což jí podle listu v rámci tuzemského trhu zajišťuje celkové třetí místo.

Jedničkou je od roku 2010 s výkonem 125,2 megawattu polostátní gigant ČEZ. Druhé místo patří společnosti Energy21, kterou loni koupil čínský investiční fond China-CEE, za kterým stojí tamní exportní banka.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Fialovy šachy s elektrárnami. Proč, kdy, jak a za kolik vláda rozdělí ČEZ?
27. červen 2022, 05:00
Konec baterie přichází nečekaně. Jak předejít tomu, aby nám nezkazila dovolenou
27. červen 2022, 04:48
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
7. listopad 2017, 10:19

Aneb jak i brněnské letiště prodalo nevýhodně pozemky, jen za běžnou tržní cenu té naplánovaně končící elektrárny až se vyberou pevně slíbené zisky, na kterých se bude dát už za 10 let zase stavět, a v budoucnu by se jim velmi hodily.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se