Domů
Rychlé zprávy
Las Vegas rozzáří chytré lampy

Las Vegas rozzáří chytré lampy

Pouliční osvětlení je nedílnou součástí měst. A právě na pouliční lampy se zaměřila společnost EnGoPLANET, která je posunula o několik úrovní výš. Nejenže jsou jejich chytré lampy bezemisní, dále poskytují volné WiFi připojení a možnost nabít si mobilní telefon. Společnost EnGoPLANET uzavřela partnerství s městem Las Vegas.

Na základě dohody má vzniknout vůbec první instalace těchto chytrých lamp na světě.

„Město Las Vegas je lídrem v udržitelnosti, ať už jde o náš závazek k obnovitelným zdrojům, o automobily s alternativním palivem nebo pouliční lampy. Vždy máme zájem o objevování nových technologií, které nám mohou pomoci zachovat naše město pro příští generace.“

Carolyn Goodmanová, starostka Las Vegas

Společnost EnGoPLANET má v plánu navazovat partnerství s dalšími městy, univerzitami a velkými korporacemi. Podle průzkumu jejího týmu je na světě více než 300 milionů pouličních lamp se špatnou účinností, které bude nutno nahradit během následující dekády.

„V současné době pouliční lampy ve světě stojí za uvolněním více než 100 milionů tun CO2 ročně. Naše generace má morální zodpovědnost přetransformovat energetický sektor. Pouliční lampy EnGoPLANET revolučním způsobem změní osvětlení ulic. Využitím obnovitelných zdrojů sníží emise CO2 a zároveň sníží náklady na údržbu. S mnoha novými funkcemi udělají tyto pouliční lampy naše města chytřejší.“

Petar Mirovic, výkonný ředitel EnGoPLANET

Energie ze slunce a z chůze kolemjdoucích

Pouliční lampy jsou nedílnou součástí měst a slouží lidem k osvětlení ulic. To přišlo EnGoPLANET málo, a proto ze svých lamp udělali multifunkční zařízení.

„Když se podíváte na stožáry tradičních pouličních lamp, zjistíte, že jsou nevyužité. Prostě jen drží světlo. Naším řešením jsme to změnili, začlenili jsme užitečné funkce do stožáru a přeměnili jsme ho na bezplatné místo, kde si lidé mohou odpočnout, nabít si svá přenosná zařízení, nebo se připojit k WiFi.“

Petar Mirovic, výkonný ředitel EnGoPLANET

Pouliční lampy EnGoPLANET nejsou připojeny do sítě, zdrojem energie je sluneční záření a kinetická energie kolemjdoucích. Slouží k tomu speciální dlaždice, které generují elektrickou energii při šlápnutí. Přesnou technologii výrobce tají, ale generování elektrické energie by mělo být založeno na piezoelektrickém jevu a vzájemném pohybu cívky a magnetu.

Zdroj úvodní fotografie: EnGoPLANET

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
nikdo
27. březen 2016, 22:32

Umi tyto lampy svitit jen kdyz pod nimi nekdo jde? z clanku a videa me to neni jasne.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se