Domů
Elektřina
Maďarsko dostaví jadernou elektrárnu Paks bez ruských peněz

Maďarsko dostaví jadernou elektrárnu Paks bez ruských peněz

Elektřina
2 komentáře
20. duben 2017, 18:00
ČTK

Maďarská vláda vynaloží 12 miliard eur (323,2 miliardy Kč) na rozšíření jaderné elektrárny Paks o další dva reaktory ze svých zdrojů, nebo si na ně půjčí. Nevyužije ale ruskou nabídku půjčky. Na tiskové konferenci v Budapešti to dnes uvedl šéf maďarského úřadu vlády János Lázár.

„Vláda plánuje pokrýt financování jaderné elektrárny ve výši 12 miliard eur … ze státních zdrojů, pokud možno bez půjčky, nebo prostřednictvím půjčky, která bude levnější než ta, kterou nabízí Rusko,“ řekl podle agentury Reuters Lázár.

Náklady na projekt činí prozatím 100 milionů eur (2,7 miliardy Kč). Ty může Maďarsko zaplatit ze státního rozpočtu, nebo využít nabídku ruské půjčky, případně si zajistit mezinárodní půjčku. Tu by zprostředkovala vládní agentura pro správu dluhu AKK.

Dostavbu elektrárny Paks mají provést Rusové. Země si její rozšíření nechala schválit Evropskou komisí.

Elektrárna Paks byla uvedena do provozu v 80. letech. Nynější čtyři reaktory zajišťují zhruba polovinu maďarské výroby elektřiny.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Zapletal
26. listopad 2020, 20:24

Kdy Viktor Orbán a spol přiznají, že tento projekt byl omyl a kdy přiznají, že původně ohlášená částka se hodně zvýší ? Už nyní se hodně posunul termín zahájení stavby. Tato jaderná elektrárna od Rosatomu je plánována i v ČR. Doufejme, že to nevyjde a stavět se nebude. Budoucnost v civilizovaných zemích mají obnovitelné zdroje.

Emil
26. listopad 2020, 20:39

Částka se nezvýší, protože je podepsána za fixní cenu 12,5 miliardy Euro. V ČR o dodavateli dosud ani vzdáleně rozhodnuto nebylo, takže může být těžko tato konkrétní elektrárna plánována.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se