Ministr Brabec: Stát plánuje investiční podporu fotovoltaických elektráren na střechách
Ministerstvo životního prostředí v čele s ministrem Richardem Brabcem připravuje od ledna příštího roku podporu pro instalaci malých solárních elektráren. Cílem ministra je navýšit podíl střešních solárních elektráren, jejichž instalovaný výkon tvoří v současnosti pouze zlomek výkonu fotovoltaických elektráren v ČR.
Změnu by měla přinést již schválená novela energetického zákona, jež vstupuje v platnost právě 1. ledna roku 2016. V rámci této novely budou malé fotovoltaické zdroje do 10 kW osvobozeny od povinnosti vlastnit licenci od Energetického regulačního úřadu.
„Připojení malých výrobců do sítě bude snazší, pro vlastní potřebu úplně jednoduché. Pokud prodáváte energii dál do sítě, budete sice potřebovat potvrzení provozovatele distribuční soustavy, ale i to se dál zjednodušuje,“ uvedl ministr Brabec.
Kromě legislativních změn přispívá ke snadnějšímu pořízení fotovoltaické elektrárny pro domácnost i neustále klesající cena fotovoltaických zařízení. Kromě toho plánuje ministerstvo i finanční podporu pro jejich pořízení.
„Od příštího roku v rámci Nové zelené úsporám chceme vedle podpory solárních systémů na ohřev teplé užitkové vody podpořit i fotovoltaickou část. Jinými slovy, když bude snazší papírování, nižší cena a investiční podpora ze strany státu, věřím, že se to může revolučně změnit. A fotovoltaiku bude využívat řádově víc lidí,“ říká ministr Brabec.
Od velkých farem ke střešním elektrárnám
Nové způsoby podpory střešních fotovoltaik by měly vést k postupnému přechodu od velkých fotovoltaických elektráren, které nyní zaujímají zemědělské plochy. Ministr věří, že to by se do budoucna mohlo změnit.
„Budoucnost není v zastavěných polích. Věřím, že je zase osázíme zemědělskými plodinami. Ale je pravda, že musíme ještě počkat zhruba patnáct let, dokud nedožije provozní podpora,“ řekl Brabec.
Kdy se tak tomu stane, je zatím nejisté. Za zmiňovaných 15 let končí současným elektrárnám podpora státu ve formě vyšších výkupních cen vyrobené elektrické energie, nekončí však jejich životnost.
„Patnáct let je ekonomická návratnost těch elektráren, ale ne jejich životnost. Až státní podpora těch zařízení skončí, určitě budou vyrábět elektřinu dál. Budou zaplacené, proč by měly mizet. My v tom však nevidíme takový problém, jsou i elektrárny, u kterých se pasou ovce, orná půda ani pastviny pod nimi nemizí navždy,“ uvedl Miloš Cihelka, mluvčí České fotovoltaické průmyslové asociace.
Mohlo by vás zajímat:
Ahoj,
hele tohle je fajn, ale nenašel by se nějakej odkaz, kde bych našel přesný princip té podpory. Uvažuju, že bych si dal fotovoltaiku nebo solární kolektory na ohřev TUV na střechu plánovaného domku a chci vědět, jestli se mi to vyplatí.
Potřeboval bych tedy vědět, kdo bude mít nárok na dotaci a v jaké výši.
Díky,
Ondra
Ahoj Ondro,
konkrétní návrh podpory ještě nebyl zveřejněn, nyní je připravován Ministerstvem životního prostředí. Česká fotovoltaická asociace v minulém týdnu navrhla podporu malých fotovoltaik na střechách ve výši až 60 % (viz odkaz níže).
Jaká bude realita se snad dozvíme brzy. Určitě o tom budeme informovat.
JB
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se