Novela Energetického zákona má za sebou projednání v Senátu ČR
Po úspěšném projednání Novely energetického zákona v Poslanecké sněmovně (o kterém jsme podrobně informovali v článcích o projednání v hospodářském výboru, druhém čtení, třetím čtení a druhém projednání ve třetím čtení) prošel zákon taktéž Senátem a má za sebou dokončený legislativní proces v Parlamentu. Dále bude postoupen prezidentu ČR k podpisu.
Novela zákona byla projednána v Senátu dne 13. 5. 2015 hned jako první v pořadí a senát rozhodl se novelou nezabývat. Po konfliktním projednání v Poslanecké sněmovně je to poměrně překvapivé. Zatímco v Poslanecké sněmovně podali poslanci více než 300 připomínek, v Senátu nepadla připomínka ani jedna. (podrobný záznam z projednání Senátu zde)
Poslanecká sněmovna dříve zákon projednala v šesti svých výborech, v Senátu novelu projednal pouze Hospodářský výbor a Ústavně právní výbor. Z projednání zákona ve výborech vzešlo závěrečné doporučení, aby se Senát novelou nezabýval. To bylo i odhlasováno v poměru 52 pro návrh ku 6 senátorům proti návrhu.
Posledním bodem legislativního procesu je podpis prezidenta ČR. Pro všechny zainteresované subjekty je však nejdůležitější datum účinnosti zákona:
Novela zákona bude účinná od 1. ledna 2016.
Novela přináší řadu pozitivních změn především pro malé výrobce z obnovitelných zdrojů. Od účinnosti novely zákona nebude nutné žádat o licenci pro zdroje do 10 kW, pokud bude sloužit ke krytí své vlastní spotřeby. Intenzivně diskutovaným bodem byla změna organizace vedení ERÚ, která dle předsedkyně Aleny Vitáskové ohrozí jeho nezávislost.
„Jsem velmi rád, že se podařilo tuto novelu úspěšně v Parlamentu prosadit. Málokterá legislativa prošla tak podrobnou diskuzí. Všichni, kdo měli zájem, se do této diskuze zapojili a výsledkem je novela, na které je většinová politická shoda a která pomůže nejen českému průmyslu,“
uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
Významná změna pro průmysl je skrytá v zákoně o podporovaných zdrojích energie. Podle nového systému financování podpory obnovitelných zdrojů bude poplatek vypočítán podle velikosti rezervovaného příkonu (hladina VN), nebo jmenovité proudové hodnoty jističe (hladina napěti NN). Při správné optimalizaci zátěže bude možné průmyslu snížit poplatky na OZE.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se