Domů
Elektřina
Energetický zákon - Třetí čtení

Energetický zákon - Třetí čtení

Dlouhotrvající legislativní proces novely energetického zákona ještě stále není u konce. Dne 1.4 2015 byla novela projednávána ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně PČR. Jednalo se o první projednávání ve třetím čtení, které bylo po vystoupení dvou poslanců přerušeno. Významný podíl na tom mají poslanci z Hnutí Úsvit, kteří v plné míře využili své právo vystoupit ve sněmovně. Mohli jsme se tak například během necelé půl hodiny díky poslanci Karlu Fiedlerovi dozvědět, co přesně publikoval o novele energetického zákona časopis Ekonom.

Pokud z projevu poslance Fiedlera nebylo dostatečně jasné, že se poslanci Hnutí Úsvit snaží pouze obstruovat, projev poslance Adama vše objasnil. Ten se rozhodl seznámit poslance se všemi pozměňovacími návrhy k novele EZ a přidal vlastní komentář. Na závěr si jiný poslanec za hnutí Úsvit vzal dvouhodinovou pauzu na jednání klubu.

 

Jednání hnutí Úsvit připomíná spíše obstrukce než reálný zájem o debatu nad podobou novely energetického zákona nebo zákona o podporovaných zdrojích. Novely by mohly být bezpochyby propracovanější, ale debata o jejich podobě se vede již deset měsíců a po zásahu Legislativní rady vlády (LRV) na podzim loňského roku se lze na změnu legislativy dívat jako akceptovatelnou. Právě LRV vyřadila z návrhu řadu kontroverzních bodů, které se do novely dostaly ať již z dílny MPO nebo ERÚ,
Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost

 

Maximální množství elektřiny

Do hry se opět vrátí zavedení maximálního množství elektřiny, pro kterou je možné mít nárok na podporu. Toto ustanovení zákona bylo při projednávání Legislativní radou Vlády vyřazeno jako retroaktivní. Poslanec Petr Adam ho přesto zkusí znovu navrhnout a prosadit. Jeho šance na úspěch jsou ale minimální.

K novele se poslanci vrátí 10. dubna, kdy je zařazena na projednávání 26. schůze jako třetí v pořadí.

Kompletní stejnoprotokol z projednávání novely EZ v PS PČR najdete zde.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Další krok k elektromobilitě. V Norsku se otevřela obří továrna na recyklaci baterií
25. květen 2022, 06:23
ČEZ nekoupí zásobníky plynu RWE, které mají kapacitu až na dva zimní měsíce
23. květen 2022, 14:55
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se