Domů
Elektřina
Mládek: ČR je zatím z hlediska dodávek energií zabezpečena

Mládek: ČR je zatím z hlediska dodávek energií zabezpečena

Česká republika je pro nejbližší období z hlediska dodávek energetických zdrojů zabezpečena. Vyplývá to z vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) na dnešní debatě k aktuálním výzvám pro český energetický průmysl. Země se tak podle něj nemusí soustředit jen na energetickou bezpečnost, ale i na expanzi energetických firem do zahraničí.

„Zdá se, že v nejbližší době se bezpečností (energetiky) nemusíme v ČR tolik zabývat. V případě ropy i plynu mámě dvě cesty, v případě jaderných elektráren budeme mít palivo na tři roky. Je potřeba to sledovat, ale je příjemné, že se můžeme věnovat té expanzi,“ uvedl Mládek.

Upozornil ale, že zaručený přísun energií do ČR není samozřejmostí.

Ropa se do ČR dováží dvěma navzájem nezávislými ropovody. Jde o ropovod Družba, kterým se dováží ropa z Ruska. Druhým je ropovod IKL, kterým je dovážena ropa z Kaspického moře, severní Afriky a Perského zálivu.

Ropovod Družba a IKL zdroj: Mero.cz

Hlavními dodavateli zemního plynu do České republiky jsou Rusko a Norsko. Dodávky zemního plynu z Ruska proudí do ČR přes slovenskou stanici v Lanžhotě. Dodávky norského zemního plynu přicházejí do Česka přes předávací stanici Hora Sv. Kateřiny.

V květnu ČEZ oznámil, že zvětší zásoby jaderného paliva u obou českých jaderných elektráren, zdůvodnil to energetickou bezpečností země. Temelín má momentálně zásoby pro dvouletý provoz prvního bloku. Letos chce rozšířit palivovou rezervu i pro druhý blok. Dukovanské elektrárně by po navýšení měly zásoby paliva vystačit na tři roky. Stát to bude miliardy korun.

Pohled na JE Temelín s BAPP v popředí a čtveřicí chladících věží v pozadí. Zdroj: ČEZ

Letos v dubnu ČEZ oznámil, že zvažuje investice v Německu, Polsku a na Slovensku. Podle člena představenstva a ředitele divize zahraničí ČEZ Tomáše Pleskače firma sleduje všechny potenciální investiční příležitosti v zahraničí, v Polsku jsou to firmy Energo a Enea.

„Dovedeme si přestavit i investici do některých obnovitelných zdrojů, ale spíš na západ od České republiky,“ uvedl.

Firma tehdy zároveň uvedla, že chce být v zahraniční expanzi konzervativnější. Především v Bulharsku a Rumunsku se nyní potýká s problémy kvůli obnovitelným zdrojům. V Bulharsku ČEZ hrozí ztráta licence. Opakoval by se tak albánský scénář, kde pokračuje arbitráž ČEZ s albánskou vládou.

Štítky:Jan Mládek

Komentáře

(2)

energetik

23. červen 2016, 14:02

"zdůvodnil to energetickou bezpečností země"

Zdůvodnit to může před ovčany čím chce aby to vypadalo "dobře" zvláště když se jim podaří hrábnout do dotací nebo se přisát na cecík veřejné kasy. Ale prachy jsou u těchto firem vždy až na prvním místě i vydírání absurdními pokutami http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/cerny-odber-nesmi-byt-pocitan-pausalne-podle-velikosti-jisti/r~2950ad26219011e682380025900fea04/

Nebo je ČEZ opravdu tak bohulibí a řeší nějakou energetickou bezpečnost? Zkušenosti z praxe mne stále přesvědčuje že ne. Minulý rok jim tady spadlo několik shnilých sloupů zanedbané VN sítě den před plánovanou odstávkou. Skoro se do odhadu co ty sloupy ještě vydrží trefili. Bohužel situace se nedávno zase opakovala, jen s tím rozdílem že sít na celou noc v několika vesnicích zase "spadla" 3 hodiny po její opravě a plánované odstávce. Takže z jednodenní odstávky byl den a noc. Tak tedy hlavně tu bezpečnost.

FRANK

23. červen 2016, 14:41

Uvědomte si, že v dnešní době je v ČR paragraf péče řádného hospodáře hlavním hybatelem všeho.

Tedy společnost ať už státní či soukromá, která nevyužije dotace jde přímo proti zákonu.

Můžete to sledovat na všech vrstvách ekonomiky .

Krásný příklad z poslední doby, město Třinec odložilo výstavbu cykloparkovacívěže, na kterou už mělo vypsanou soutěž a smluvenou dotaci, protože zjistilo, že existuje ( vašimi slovy) dotační cecík, který přivede víc peněz. Jinými slovy město Třinec se bojí žaloby, protože mohlo "ušetřit" víc.....

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.