Domů
Plynárenství
Největší německý producent plynu žádá Brusel o uvolnění plynovodu OPAL

Největší německý producent plynu žádá Brusel o uvolnění plynovodu OPAL

Německá společnost Wintershall, největší německý producent ropy a zemního plynu, požaduje po Evropské komisi možnost plného využití přepravní kapacity plynovodu OPAL, aby zajistila bezpečné dodávky plynu na jih Německa. Podle současných nařízení EU může být plynovod provozován pouze z poloviny své celkové kapacity.

Zemní plyn hraje v současné době důležitou roli v energetice Bavorska, jejíž význam v následujících letech s velkou pravděpodobností dále poroste. Plynovod OPAL tak má zajistit vyšší úroveň bezpečnosti a spolehlivosti dodávek na jih Německa, jelikož umožňuje přímou přepravu ruského plynu s výjimkou krátkého úseku plynovodu Gazela na území České republiky.

Projekt 470 km dlouhého plynovodu OPAL, do nějž Wintershall společně s Gazpromem společně nainvestovaly přes miliardu eur, umožňuje přepravovat plyn mimo území Ukrajiny. Gazprom plánuje přepravu plynu přes Ukrajinu v budoucnu výrazně omezit, umožnit by to mělo vybudování plynovodu Nord Stream 2.

„Brusel by již neměl blokovat plánované využívání plné kapacity německého plynovodu. Evropská unie musí samozřejmě reagovat na vývoj situace na Ukrajině, ale ekonomický smysl nesmí být zastíněn zahraniční politikou.“

Mario Mehren, předseda představenstva společnosti Wintershall

V současné době Bavorsko produkuje téměř polovinu elektrické energie v jaderných elektrárnách, ty by však měly být do roku 2022 odstaveny. Podle plánů německé vlády by jejich výkon měl být nahrazen především elektřinou z offshore větrných parků na severu Německa.

K tomu však bude potřeba značně posílit přenosové kapacity mezi severem a jihem země, což se v současné době zatím ne zcela daří – v první polovině letošního roku přibylo v Německu pouhých 25 km přenosových vedení.

Bavorsko se bez plynu v nejbližší době neobejde

„V roce 2022, pokud ne dříve, bude Bavorsko čelit obtížím se zásobováním elektrickou energií. V této době, kdy poslední německé jaderné elektrárny v Bavorsku budou odpojeny od sítě, bude panovat nedostatek výkonu o hodnotě až 4 GW. Obnovitelné zdroje toto nemohou nahradit, přinejmenším ne za dostupnou a rozumnou cenu,“ dodává Mario Mehren.

Jedním z možných zdrojů, jež by měly nahradit chybějící výkon, by se mohly stát plynové elektrárny. Bavorská vláda již nyní předpovídá, že podíl plynu na výrobě elektrické energie by mohl do roku 2025 vzrůst z 8,9 % (2014) až na 23 %. Již v současné době má zemí plyn významnou pozici v ekonomice Bavorska, kdy pokrývá celou třetinu energetických potřeb tamního výrobního sektoru a zhruba pětinu celkové spotřeby primární energie ve spolkové zemi.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.