Domů
Energetika v zahraničí
Překvapivý comeback: Německá vláda a průmysl zvažují oživení plynovodu Nord Stream 2
Pozemní část plynovodu Nord Stream 2
Zdroj: Nord Stream 2 AG

Překvapivý comeback: Německá vláda a průmysl zvažují oživení plynovodu Nord Stream 2

Německá vláda a průmyslové subjekty údajně zvažují, že by v budoucnu využily části plynovodu Nord Stream 2 pro dodávky vodíku z Finska. Spekuluje se také o možné přepravě zemního plynu z Ruska, pokud by došlo k uzavření mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Uvedl to deník Handelsblatt s odkazem na zdroje obeznámené s vládními jednáními. Několik mluvčích vlády však listu Handelsblatt sdělilo, že žádná jednání o využití plynovodu neproběhla a projekt se neplánuje oživit.

Kontroverzní plynovod Nord Stream 2 vedoucí po dně Baltského moře z Ruska do Německa byl dokončen v roce 2021, k jeho spuštění však vlivem války Ruska na Ukrajině nedošlo. Sabotážní čin v roce 2022, který poškodil jednu z větví plynovodu, navíc znamenal, že šance na zprovoznění plynovodu byly prakticky nulové.

Části plynovodu by dle údajných jednání mohly být v budoucnu využity pro přepravu vodíku z Finska do Německa, uvedl Handelsblatt. Zdroje z konsorcia, které plánuje projekt vodíkového potrubí mezi zeměmi v Baltském moři, listu sdělily, že nemá smysl, aby Nord Stream 2 chátral na dně moře.

Také myšlenka obnovení provozu plynovodu pro dodávky zemního plynu byla údajně navržena jako jeden z vyjednávacích argumentů při jednáních o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou, která by mohla brzy začít.

Mluvčí německé vlády řekl listu Handelsblatt, že sice neproběhla žádná formální jednání o obnovení provozu plynovodu, ale úřady "nechtějí ponechat jeho budoucnost náhodě".

Švýcarský soud odložil rozhodnutí o likvidaci insolventní společnosti Nord Stream 2 AG na 9. května, čímž dal všem zúčastněným více času ovlivnit budoucnost projektu, včetně investora a státní německé energetické společnosti Uniper, napsal Handelsblatt.

Dánská energetická agentura udělila Nord Stream 2 AG povolení zakonzervovat infrastrukturu plynovodu ke snížení environmentálních a bezpečnostních rizik vyplývajících. Rozhodnutí vyžaduje, aby pracovníci nainstalovali na každý otevřený konec potrubí speciálně navržené zátky, aby se zabránilo dalšímu úniku plynu a vniku mořské vody do potrubí.

Odhaduje se, že poškozené vedení Nord Stream 2 stále obsahuje přibližně 9-10 milionů metrů krychlových zemního plynu, zatímco neporušené vedení zůstává plynem naplněno, uvedla dánská agentura.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Baton David
14. únor 2025, 07:30

Energiewende byla totiž koncipována na vyrovnávání fluktuací levným a dostupným plynem, to teď není možné a ekonomika to pociťuje a tak se rodí nápady jako obnovit provoz NS nebo zavřených JE, současná situace je totiž neudržitelná

Vladimír Krteček
14. únor 2025, 08:46

Uršula to ale vidi uplne jinak

Vítězslav Novák
14. únor 2025, 08:36

Spuštění dokončeného, otestovaného a plynem naplněného plynovodu NS2 odmítlo Německo pod americkým nátlakem měsíce před invazí na Ukrajinu. Čili se jedná o obvyklou propagandistickou lež, kterou bych čekal na seznamu, ale ne zde..

O jakých "zátkách" jest pábeno? NS a jedna větev NS2 mají obrovské díry po ukrajinské sabotáži, plyn, který mohl uniknout, už unikl, kam mohla mořská voda vniknout, tam už za ty více než 2 roky vnikla. Bez opravy ukrajinských děr a podrobné inspekce škod, které mořská voda napáchala na vnitřním povrchu, je další povoz nemožný, v tom žádné zátky nepomohou. A po opravě budou zbytečné.

Petr prochaska
14. únor 2025, 11:08

Stále by měla být jedna trubka NS nepoškozená, což by mohlo nahradit plyn, který proudil přes Ukrajinu. Nicméně pochybuji, že se zprovozněním NS budou USA souhlasit. Cílem současného konfliktu je právě odstřižení Evropy od surovin z východu.

Vítězslav Novák
14. únor 2025, 11:38

Označil bych to za jeden z cílů. Oslabení Ruska za pomoci evropské ultralevice je dalším.

Ale je fakt, že průmyslový (už brzo bývalý) potenciál EU spolu se surovinami z Ruska by dělal z Eurasie nebezpečného konkurenta pro USA.

Více much jednou ranou...

Vítězslav Novák
14. únor 2025, 11:40

On je nepoškozený i polský úsek Jamal-Evropa, který Polsko zabavilo. Ale Poláci se ho nevzdají ani za tranzitní poplatky.

Petarda
14. únor 2025, 11:17

Ukrajinská story je ruská propaganda.

Vítězslav Novák
14. únor 2025, 13:32

Y Německa...

Omega
14. únor 2025, 15:28

Plynovody z Ruska do EU jsou reálně fyzicky existující 4.

NS 1+NS2 - jedna větev ze 4 by měla existovat a ty 3 by se teoreticky dali opravit

Jamal přes Polsko je funknčí - rozjet ho je jen otázka vůle ze strany Ruska

Ukrajinský plynovod je také funkční - opět je potřeba vůle ze strany Ruska

A Turkstream je funkční, jen má malou kapacitu.

Takže pokud by se Rusko rozhodlo může do Evropy dodávat během 3 měsíců. Ale Rusko radši nechá celou svoji zemi padnout až do občanské války.

Jaroslav Loudil
14. únor 2025, 17:45

Zajímavé srovnání : Sankcionovanému Rusku rostl HDP v roce 2023 o 4,1 % a loni stejně o 4,1 %, Německo, které sankce uvalilo, kleslo roku 2023 o 0,3 % a loni o 0,2 %. No tak nevím, jestli náhodou ten ,který sankce uvalil na tom není hůře ! HDP roku 2024 : Německo - mínus 0,2 %, EU + 0,8 %, ČR + 1,0 % ,USA + 2,8 %. Rusko +4,1 %. Reálné mzdy obyvatel Ruska loni stouply o 9 % i při 9 % roční inflaci. Za těchto okolností asi Němci skutečně opět touží po levném ruském plynu než po drahém LNG z USA.

Richard Vacek
14. únor 2025, 20:24

Chovat se rozumně může být překvapivé jen v EU. Všude jinde jsou šťastní jak blechy, pokud se v jejich blízkosti nachází dostatek levných surovin s připravenými produktovody. Vždyť to je téměř nezbytná podmínka k ekonomickému úspěchu ve stále větší mezinárodní konkurenci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se