Domů
Elektřina
Novela zákona o POZE opravuje chybu, která škodila zemědělcům

Novela zákona o POZE opravuje chybu, která škodila zemědělcům

Novela zákona č. 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie napravuje chybu, kdy neměly na podporu nárok zemědělské subjekty, které nemají výlučně zaknihované akcie. Vyňaty byly pouze podniky vyrábějící elektřinu z bioplynu. Nově budou vyňaty veškeré zemědělské podniky vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů energie.

Podle zákona o podporovaných zdrojích energie z roku 2012 mají povinnost všechny akciové společnosti (nebo jiná obdobná právní forma společnosti), které pobírají podporu na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, mít výlučně zaknihované akcie. Účelem nařízení je zejména transparentnost vlastníků elektráren, kteří získávají podporu podle tohoto zákona.

Výjimkou byli dle § 4 odst. 12 pouze výrobci, kteří mají jako hlavní předmět činnosti zemědělskou výrobu a vyrábí elektřinu z bioplynu.

Bioplynová stanice

Novela výjimku rozšiřuje na výrobce elektřiny, kteří mají jako hlavní předmět činnosti zemědělskou výrobu a vyrábí elektřinu z obnovitelných zdrojů (nikoliv pouze bioplyn).

„Vláda akceptuje snahu poslanců napravit chybu vzniklou zapracováním pozměňovacího návrhu do vládního návrhu zákona.“
Příloha k usnesení vlády o novele zákona č. 165/2012 Sb.

Obdobné ustanovení je uvedeno nově v § 6, který se věnuje podpoře výroby elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla. Zde je navíc doplněno, že „způsob určení hlavního předmětu činnosti zemědělská výroba a způsob vedení seznamu výrobců s hlavním předmětem činnosti zemědělská výroba stanoví prováděcí právní předpis“.

Novela zákona již byla podepsána prezidentem ČR a následuje její vyhlášení ve Sbírce zákonů. Zároveň s vyhlášením zákona ve Sbírce zákon nabývá účinnosti.

Jak již bylo řečeno v usnesení vlády, tato ustanovení obsahovala hned několik chyb. Jednou z nich je mimo jiné i to, že loňská novela doplňovala větu do § 6 odstavce č. 8, přičemž poslední odstavec tohoto paragrafu nese číslo 7.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ukrajina začala vyvážet elektřinu do EU. Snižuje závislost Evropy na Rusku
1. červenec 2022, 05:48
Gazprom sabotuje plnění českého plynového zásobníku. Místo ruské firmy ho začne plnit ČEZ
30. červen 2022, 11:48
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se