Domů
Elektřina
Novela zákona o POZE opravuje chybu, která škodila zemědělcům

Novela zákona o POZE opravuje chybu, která škodila zemědělcům

Novela zákona č. 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie napravuje chybu, kdy neměly na podporu nárok zemědělské subjekty, které nemají výlučně zaknihované akcie. Vyňaty byly pouze podniky vyrábějící elektřinu z bioplynu. Nově budou vyňaty veškeré zemědělské podniky vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů energie.

Podle zákona o podporovaných zdrojích energie z roku 2012 mají povinnost všechny akciové společnosti (nebo jiná obdobná právní forma společnosti), které pobírají podporu na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, mít výlučně zaknihované akcie. Účelem nařízení je zejména transparentnost vlastníků elektráren, kteří získávají podporu podle tohoto zákona.

Výjimkou byli dle § 4 odst. 12 pouze výrobci, kteří mají jako hlavní předmět činnosti zemědělskou výrobu a vyrábí elektřinu z bioplynu.

Bioplynová stanice

Novela výjimku rozšiřuje na výrobce elektřiny, kteří mají jako hlavní předmět činnosti zemědělskou výrobu a vyrábí elektřinu z obnovitelných zdrojů (nikoliv pouze bioplyn).

„Vláda akceptuje snahu poslanců napravit chybu vzniklou zapracováním pozměňovacího návrhu do vládního návrhu zákona.“

Příloha k usnesení vlády o novele zákona č. 165/2012 Sb.

Obdobné ustanovení je uvedeno nově v § 6, který se věnuje podpoře výroby elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla. Zde je navíc doplněno, že „způsob určení hlavního předmětu činnosti zemědělská výroba a způsob vedení seznamu výrobců s hlavním předmětem činnosti zemědělská výroba stanoví prováděcí právní předpis“.

Novela zákona již byla podepsána prezidentem ČR a následuje její vyhlášení ve Sbírce zákonů. Zároveň s vyhlášením zákona ve Sbírce zákon nabývá účinnosti.

Jak již bylo řečeno v usnesení vlády, tato ustanovení obsahovala hned několik chyb. Jednou z nich je mimo jiné i to, že loňská novela doplňovala větu do § 6 odstavce č. 8, přičemž poslední odstavec tohoto paragrafu nese číslo 7.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.