Domů
Akumulace energie
Nový prototyp solární baterie z Kodaně

Nový prototyp solární baterie z Kodaně

Podle současných odhadů je naše planeta každou hodinu zasažena slunečním zářením v tak vysoké míře, že kdybychom byli schopni ho uchovat, vystačilo by na pokrytí energetických nároků celého lidstva na jeden rok. Student inženýrského studia z Univerzity v Kodani přišel s novým nápadem, který se může ukázat jako průlomový v dosáhnutí efektivního skladování energie ze slunečního záření.

Student Anders Bo Skov spolupracuje s univerzitními profesory na projektu již delší dobu. Skupina se zabývá vývojem molekul, které jsou schopny získat a uchovat značnou část energie ze slunečního záření, která se dá podle vlastní libosti později využít. Skupina konkrétně pracuje s molekulami známými jako Dihydroazulene-Vinylheptafulvene. Jednoduše řečeno, tyto molekuly ukládají v sobě energii změnou tvaru. Vše mělo ovšem malý háček – u každého nového vylepšeného designu molekuly se energie po pár hodinách samovolně uvolnila. To bylo způsobeno tím, že se molekula vrátila do původního tvaru, přičemž došlo k uvolnění uložené energie.

Studentovi se povedlo pouze za pár měsíců vytvořit molekuly, které jsou schopny udržet dvakrát tolik energie než předchozí designy a jsou prý schopny tuto energii zadržet na stovky let. Bohužel se naskytl jiný problém, a to že zatím nebylo možné uskladněnou energii znovu uvolnit. I přes tento zdánlivě zásadní nedostatek se jedná o velký posun kupředu. Student i celý tým věří, že se jim podaří najít způsob, jak energii uvolnit.

Skov pracoval na prototypu pouze čtyři měsíce v rámci své bakalářské práce a nyní v rámci své diplomové práce designu stále vylepšuje. Jednou z výhod této vyvíjené solární baterie ve srovnání s klasickou Li-Ion je, že nehrozí uvolňování jedovatých látek, jako je například Lithium.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se