Domů
Elektrárny ve světě
Obnovitelné zdroje pokrývají přibližně čtvrtinu globální výroby elektřiny

Obnovitelné zdroje pokrývají přibližně čtvrtinu globální výroby elektřiny

Světová energetická rada (WEC) vydala report, ve kterém dokumentuje vývoj obnovitelných zdrojů mezi lety 2004 a 2014. Dle reportu bylo ke konci roku 2014 téměř 23 % veškeré elektřiny vyrobeno z různých obnovitelných zdrojů. Instalovaný výkon OZE je poté z celosvětového hlediska nepatrně vyšší a to necelých 30 %.

Dle reportu WEC Variable renewable energy sources integration in electricity systems 2016 – How to get it right v roce 2014 pocházelo téměř 23 % elektřiny vyrobené na celém světě z obnovitelných zdrojů, na instalovaném výkonu se OZE podílely hodnotou 27,7 %. Obnovitelné zdroje ve sledovaném časovém období 2004 až 2014 zaznamenaly obrovský růst. Největší průměrný růst instalovaného výkonu zažívají s 51 % zdroje solární, následované větrnými s 23 %. I přes tento impozantní nárůst se větrné a solární elektrárny podílely na globální výrobě elektřiny pouze ze 4 %.

Zdroj: report WEC Variable renewable energy sources integration in electricity systems 2016 – How to get it right

OZE a finance

WEC dále konstatuje, že se z obnovitelných zdrojů stal velký byznys. V roce 2015 se investovalo rekordních 286 miliard dolarů na výstavbu 154 GW nového instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů, z čehož šlo přes 75 % na větrné a solární projekty. Pro srovnání, v roce 2015 přibylo 97 GW nového instalovaného výkonu v konvenčních zdrojích. Obecně se trh přesouvá od vyspělých zemí do zemí s rozvíjející se ekonomikou. Jenom Čína je zodpovědná za 36 % celosvětových investic do OZE.

„Úspěch rozvoje intermitentních obnovitelných zdrojů a jejich efektivní integrace do elektrizačních systémů v podstatě závisí na správném designu trhu, na regulačním prostředí a na spolehlivém regionálním plánování,“ prohlásil k reportu generální tajemník WEC Christopher Frei.

V kombinaci pokroku technologie a snižování nákladů se podstatně snižují kapitálové výdaje a náklady na provoz a údržbu, především solárních elektráren. Dle nedávných údajů je nejnižší aukční cena za vyrobenou elektřinu ze solární elektrárny 30 USD/MWh v Dubaji a 28 USD/MWh z větrné elektrárny v Maroku. Takto nezvykle nízké ceny však podle WEC nelze obecně vztáhnout na jiné země, v nichž panují značně odlišné podmínky, nicméně ukazují klesající trend.

Report byl vytvořen v důsledku historického setkání COP21 v Paříži na konci minulého roku. WEC při tvorbě reportu čerpala především z případových studií z 32 zemí, které se dohromady podílí zhruba 90% na celosvětovém instalovaném výkonu větrných a solárních elektráren.

Komentáře

(2)

Milan Vaněček

23. září 2016, 15:22

Moc zajímavá tabulka, ze které je vidět dynamika (2004-2014) rozvoje jednotlivých zdrojů elektřiny. Škoda že nerozdělili konvenční tepelné elektrárny od jaderných elektráren. Pak by bylo vidět že pouze jaderná energetika v tomto období klesla o pár procent. Jinak vše ve světě roste (ale ve vyspělých zemích spíše stagnuje a jednoznačně se přesouvá ve prospěch OZE).

A kdyby sem dali hodnoty i pro 2015 a předpokládané na 2016, tak by byla vidět dynamika růstu větrných a hlavně fotovoltaických elektráren ještě více. Fotovoltaika bude během roku 2017 zase na dvojnásobné hodnotě než byla v roce 2014. A v roce 2020 na hodnotě čtyřnásobné......

a někdy v letech 2025-7 pak již TWh z fotovoltaiky předčí TWh z JE.

Josef

25. září 2016, 00:24

Jen pro pochopení situace . Celkově se el. energie podílí na spotřebě asi 1/5. Slunce a vítr dávají dohromady 4% el. energie ale méně než 1% celkových potřeb lidstva - neznamenají fakticky nic. Tento "závratný" vývoj z byl způsobem závratnou dotační politikou. I kdyby současný růst OZE pokračoval, což asi bude pak sice dojde k relativnímu rozšíření těchto zdrojů , ale rozvoj fosilních zdrojů to v příštích 20 letech pouze zpomalí.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.