Plán pro dodržení klimatických závazků USA zmrazil nejvyšší soud

DomůElektřinaPlán pro dodržení klimatických závazků USA zmrazil nejvyšší soud

Ani ne dva měsíce po skončení Pařížské klimatické konference se dostavilo první zdržení aplikace závazků ze strany USA. Červenou dal ambicioznímu plánu Baracka Obamy Nejvyšší soud, který rozhodl, že se právními ustanoveními jeho plánu na snížení emisí bude zabývat až létě. Minimálně do té doby tak bude jeho budoucnost značně nejistá.

Poměrně překvapivé rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu z 9. února pravděpodobně zdrží implementaci nástrojů k dodržení závazků, ke kterým se USA zavázaly při klimatické konferenci v Paříži.  Takzvaný Clean Power Plan (CPP) uvedený kabinetem Baracka Obamy, který byl jedním z nejambicióznějších klimatických plánů v historii Spojených států, uvádí v život závazky, ke kterým zástupci USA na konferenci zemi zavázali.

Již od počátku se plán setkává s vlnou kritiky, a to ze strany států, politiků, průmyslu i dalších organizací. Soudci Nejvyššího soudu USA, který je nejvyšší federální soudní instancí, v hlasování pěti ku čtyřem pozdrželi implementaci těchto závazků.

“Jsme potěšení, že Soud zamezil tomuto bezprecedentnímu plánu vejít v platnost a tím ochránil státy od ekonomických ztrát, které by mohly nastat v době, kdy je rozhodováno o jeho protiprávnosti a neústavnosti“ … „Doufáme, že energetický plán bude nakonec zcela odmítnut.”

Prohlášení Mikea Duncana, prezidenta lobistické společnosti Americans for Clean Coal Electricity sdružující producenty uhlí.

Jedním z největších producentů emisí skleníkových plynů na území USA jsou elektrárny a právě na tyto je CPP směřován především. Každý stát má za úkol snížit emise skleníkových plynů naměřených v roce 2005 a to tak, aby dohromady bylo snížení rovno alespoň 870 milionům tun CO2 v roce 2030 (tedy o redukci zhruba o jednu třetinu).

Každý stát má předložit plán regulací do roku 2018 a podávat zprávy o svém postupu. Základní plány změn měly být ale předloženy již v září. Tato lhůta teď s největší pravděpodobností bude muset být posunuta. Většina států plánu oponovala s tím, že cíle jsou příliš ambiciózní a nyní jen těžko proveditelné a Nejvyšší soud nyní svým rozhodnutím prakticky vyslovil předběžný souhlas.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA