Domů
Elektřina
Plán pro dodržení klimatických závazků USA zmrazil nejvyšší soud

Plán pro dodržení klimatických závazků USA zmrazil nejvyšší soud

Ani ne dva měsíce po skončení Pařížské klimatické konference se dostavilo první zdržení aplikace závazků ze strany USA. Červenou dal ambicioznímu plánu Baracka Obamy Nejvyšší soud, který rozhodl, že se právními ustanoveními jeho plánu na snížení emisí bude zabývat až létě. Minimálně do té doby tak bude jeho budoucnost značně nejistá.

Poměrně překvapivé rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu z 9. února pravděpodobně zdrží implementaci nástrojů k dodržení závazků, ke kterým se USA zavázaly při klimatické konferenci v Paříži.  Takzvaný Clean Power Plan (CPP) uvedený kabinetem Baracka Obamy, který byl jedním z nejambicióznějších klimatických plánů v historii Spojených států, uvádí v život závazky, ke kterým zástupci USA na konferenci zemi zavázali.

Již od počátku se plán setkává s vlnou kritiky, a to ze strany států, politiků, průmyslu i dalších organizací. Soudci Nejvyššího soudu USA, který je nejvyšší federální soudní instancí, v hlasování pěti ku čtyřem pozdrželi implementaci těchto závazků.

“Jsme potěšení, že Soud zamezil tomuto bezprecedentnímu plánu vejít v platnost a tím ochránil státy od ekonomických ztrát, které by mohly nastat v době, kdy je rozhodováno o jeho protiprávnosti a neústavnosti“ … „Doufáme, že energetický plán bude nakonec zcela odmítnut.”

Prohlášení Mikea Duncana, prezidenta lobistické společnosti Americans for Clean Coal Electricity sdružující producenty uhlí.

Jedním z největších producentů emisí skleníkových plynů na území USA jsou elektrárny a právě na tyto je CPP směřován především. Každý stát má za úkol snížit emise skleníkových plynů naměřených v roce 2005 a to tak, aby dohromady bylo snížení rovno alespoň 870 milionům tun CO2 v roce 2030 (tedy o redukci zhruba o jednu třetinu).

Každý stát má předložit plán regulací do roku 2018 a podávat zprávy o svém postupu. Základní plány změn měly být ale předloženy již v září. Tato lhůta teď s největší pravděpodobností bude muset být posunuta. Většina států plánu oponovala s tím, že cíle jsou příliš ambiciózní a nyní jen těžko proveditelné a Nejvyšší soud nyní svým rozhodnutím prakticky vyslovil předběžný souhlas.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Frantisek Heczko
12. únor 2016, 22:12

americane nejsou ovce, nenechaji se poblaznit na ukor ztraty-destrukce velke casti americkeho prumyslu zavisleho napr. na uhli, uhli je fosilie a jsme fosilni generace, a nadale fosilni generaci zustaneme, rad ctu, stejne jako Bill Gates, naseho ceskeho, po leta honorarniho profesora v Kanade - Vaclava Smila, vrele doporucuji :-) a jak rikaji chlapci z Peabody Energy, diky Obamovi a jeho blaznum pred bankrotem, ale z toho vylezou, ... uhli je dobre, jenom je treba umet vyuzivat ty spravne technologie :-)

Vladimír Wagner
13. únor 2016, 09:26

Václava Smíla také vřele doporučuji (třeba jeho Fakta a mýty o energetice), stejně jako Davida MacKaye s jeho " Sustainable energy - without the hot air". Prostě i na energetiku je třeba jít s nadhledem, v souvislostech a s racionálním srovnáváním faktů a čísel.

Jan Veselý
16. únor 2016, 11:57

A četl jste tu kapitolu o jaderné energetice v knize Fakta a mýty o energetice? Tu byste si jako fanda do jaderné energetiky moc nedal.

Jan Veselý
16. únor 2016, 12:01

... moc za rámeček ...

Vladimír Wagner
16. únor 2016, 14:26

Víte pane Vaněček, v tom je rozdíl mezi námi a Vámi. Řekněme, že jsem trochu fanda pro jaderné zdroje, protože je znám a kromě podpory energetiky na Zemi umožňují třeba i průzkum vesmíru (bez ní by se New Horizons k Plutu nedostal). A stejně jsem fanda i fotovoltaiky, protože kromě umožnění decentralizované energetiky na Zemi umožňuje i průzkum vesmíru.

Na rozdíl od Vás já porovnávám negativa a pozitiva u všech zdrojů a nezlobím se, když někdo realisticky oceňuje i jejich negativní vlastnosti. Já jsem totiž na rozdíl od Vás fanda a ne fanatik. Obojí je na f, ale jde o podstatný rozdíl. A pokud by jste si pořádně přečetl toho Smila, tak říká v podstatě to, že hlavní průšvih u jádra byl ten, že ač technologicky to byl úspěch, tak z hlediska PR kampaně to byl průšvih. A přesně toto tvrdím i já.

Mikeš
16. únor 2016, 14:51

Reakce na p. Wagnera: vlastně je tou OZE přesně naopak, provozně nic moc ale PR se povedlo :-)

Jan Veselý
14. únor 2016, 14:38

Smila doporučuju brát s jistou rezervou. Spousta jeho tvrzení ještě z roku 2011 už dnes zcela jistě neplatí.

Jan Veselý
14. únor 2016, 14:37

Není to nic víc než předběžné opatření, že CPP nebude aplikován dokud nerozhodnou soudy spory o platnost. Ale ono je to jen část aktuálního tlaku vůči uhlí v USA. Svoje odvedou i platné MATS (Mercury and Air Toxics Standards), Beyond Coal (už má za 5 let na svědomí 200 uhelných elektráren), prodloužení PTC a ITC pro FV a větrné elektrárny, směšně levný zemní plyn, ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se