Během dneška bude odhalena definitivní podoba plánu Baracka Obamy na zpomalení globálních změn klimatu. Takzvaný Clean Power Plan je zaměřen na významný přesun americké energetiky k obnovitelným zdrojům energie (OZE). Hlavním cílem tohoto plánu je snížení emisí oxidu uhličitého v energetickém sektoru o 32 % do roku 2030, což je o 9 % více oproti původním návrhu z loňského roku.

Podíl vyrobené elektřiny z uhelných elektráren tak má během následujících patnácti let v USA klesnout na 27 %. Pro srovnání, v roce 2014 byl tento podíl 39 %, jak uvádí americký úřadu pro energetiku.

Zemní plyn by si dle současného návrhu měl zachovat svůj téměř třetinový podíl na produkci elektřiny v USA. Plánovaný je nárůst ve výrobě elektřiny z OZE, která má stoupnout ze současných 22 % na 28 %.

Podle Brian Deese, Obamova vrchního poradce pro klimatické otázky, se jedná o další krok, který je nutný pro jasnou deklaraci americké politiky v oblasti globálních změn klimatu před Pařížským klimatickým summitem OSN. Na tomto summitu bude projednávána možnost snížení emisí CO2 ve vyspělých ekonomikách do roku 2025 o 26 až 28 % oproti úrovni v roce 2005.

Plán se setkává s vlnou kritiky

Každý z amerických států bude muset do konce příštího roku přijít s vlastními návrhy, jak Obamův Clean power plan bude realizovat na svém území. Tato fáze může znamenat potíže a zdržení celého projektu, protože státy s vysokým podílem uhelných elektráren s tímto plánem nesouhlasí.

Tento plán se také setkává s kritikou ze strany republikánů, kteří poukazují na další navyšování cen elektrické energie při uskutečňování vizí Obamovi administrativy. Odmítavý postoj zaujaly i těžařské společnosti, které prostřednictvím tiskového mluvčího Národní důlní asociace Luka Popoviche vzkazují: „Tento plán Americe nepřinese nic dobrého. Neměli bychom obětovávat svůj spolehlivě fungující energetický systém nefunkčnímu plánu, postavenému na mylném výkladu zákonů“.

 

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *