Domů
Německo
Německo: Spory ministerstev o moc nad komisí rozhodující o odklonu od uhlí vyřešeny
Uhelný důl Garzweiler. Zdroj: Bert Kaufmann / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Německo: Spory ministerstev o moc nad komisí rozhodující o odklonu od uhlí vyřešeny

Německá komise, která má stanovit způsob a horizont odklonu Německa od využívání uhlí v energetice, bude vedena ministerstvem hospodářství a energetiky, ne ministerstvem životního prostředí. Minulý týden to uvedla to německá kancléřka Angela Merkelová na klíčovém zasedání kabinetu.

V rámci koaliční dohody se Křesťanskodemokratická unie (CDU) Angely Merkelové, její sesterská Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) a Sociálně demokratická strana Německa (SPD) shodli na vytvoření tzv. „Komise pro strukturální změny“, která bude pověřena přípravou akčního plánu pro postupné uzavírání hnědouhelných elektráren. První závěry by měly být známy do konce roku.

Konec března provázely spory zejména nového ministra hospodářství a energetiky Petera Altmaiera (CDU) a nové ministryně životního prostředí Svenji Schulzové (SPD) o tom, které ministerstvo by mělo mít v otázce uzavírání uhelných elektráren rozhodující slovo.

Angela Merkelová tento spor rozhodla ve prospěch Altmaiera, za komisi bude zodpovědné jeho ministerstvo. Slovo budou mít ovšem i ostatní ministerstva, díky vytvoření řídícího výboru komise, který se bude skládat ze zástupců ministerstev hospodářství, životního prostředí, práce a vnitra.

Toto rozhodnutí kvitovalo Ministerstvo životního prostředí, které uvedlo, že v otázce kontroly komise bylo nalezeno „velmi dobré a vhodné řešení“.

Podrobnosti odklonu od uhlí jsou zatím nejasné

Ve svém prvním projevu v parlamentu Altmaier představil energetické politické záměry pouze stručně a neposkytl podrobnosti o tom, jak by měl být odklon od uhlí proveden. Minulý měsíc v rozhovoru pro deník Handelsblatt uvedl, že odklon od uhlí „nebude náhlý a neočekáváný“ a bude trvat „několik desetiletí“.

„Instalovaný výkon hnědouhelných a černouhelných  elektráren bude do roku 2030 snížen. Ovšem i potom budou uhelné elektrárny ještě roky existovat,“ uvedl Altmaier pro Handelsblatt.

Altmaier během posledních několika týdnů objasnil, že přikládá velkou důležitost takovým aspektům, jako je bezpečnost dodávek elektřiny a jejich cenová dostupnost. Schulzová se naopak výhradně zaměřuje na aspekty ochrany klimatu.

Rozdílné názory obou ministerstev na energetiku, ochranu klimatu a politiku životního prostředí mají dlouhou tradici a z přístupu k tématu odklonu od uhlí lze usoudit, že nová federální vláda bude v této tradici pokračovat.

Úvodní fotografie: Uhelný důl Garzweiler, v pozadí uhelná elektrárna Grevenbroich-Frimmersdorf a -Neurath. Zdroj: Tagebau Garzweiler

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.