Domů
Elektřina
Polsko potřebuje spojit uhelný průmysl s energetickými společnostmi

Polsko potřebuje spojit uhelný průmysl s energetickými společnostmi

Polsko potřebuje podle pátečního prohlášení premiérky Beaty Szydlové spojit své těžařské společnosti s těmi energetickými. Tím má dojít k záchraně ztrátového odvětví těžby uhlí, ze kterého je v Polsku vyráběno téměř 85 % elektřiny a 90 % tepla.

Záchrana největšího evropského producenta uhlí, polské společnosti Kompania Weglowa, se nepodařila předchozí vládě a nyní tak přichází na řadu nová polská konzervativní vláda premiérky Beaty Szydlové, která dovedla svoji stranu Právo a spravedlnost k vítězství v říjnových parlamentních volbách.

„V oblasti těžby uhlí jsou před námi těžké časy. Ale věřím, že dohromady, společnými kroky vlády, státu a těžařů, bude možné vytvořit dobré vyhlídky pro uhelný průmysl. Ten se musí spojit s elektroenergetickým sektorem.“

Polská premiérka Beata Szydlová

Předchozí vláda neuspěla s hledáním investorů do společnosti Kompania Weglowa (KW), jelikož státní energetické společnosti nebyly ochotny investovat do ztrátových dolů právě kvůli podzimním volbám.

Akcie polských energetických společností kvůli obavám investorů padají

Polsko má čtyři velké státní energetické společnosti – PGE, Tauron, Enea a Energa. Tauron již v minulosti koupil od KW na jihu Polska uhelný důl Brzeszcze.

Tržní hodnoty polských energetických společností od začátku letošního roku klesají. Podle zahraničního serveru Reuters je to způsobeno zejména obavami investorů, že zmíněné společnosti budou muset investovat do ztrátových dolů. Akcie PGE spadly od začátku roku téměř o 30 %.

Právě na společnost PGE je nyní upřena pozornost také kvůli nedávnému prohlášení, že do deseti let hodlá v Polsku zprovoznit první jaderný reaktor.

Zdroj úvodní fotografie: www.kwas.cz

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
ERÚ chystá radikální změnu v účtování elektřiny
7. srpen 2022, 23:01
Analytici očekávají, že ČEZ za pololetí násobně vzrostou tržby i zisk
7. srpen 2022, 06:40
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se