Domů
Elektřina
Poprvé v historii se většina Američanů staví proti jaderné energetice

Poprvé v historii se většina Američanů staví proti jaderné energetice

Podle průzkumu agentury Gallup se poprvé od roku 1994 většina Američanů staví proti jaderné energetice. USA je s 99 provozovanými reaktory a více než 30 % světové produkce jaderné energie největší jadernou velmocí na světě.

Proti jaderné energetice je momentálně 54 % Američanů, což je znatelný nárůst oproti 43 % v roce 2015. Poprvé od doku 1994, kdy agentura Gallup začala s tímto průzkumem, je většina obyvatel Spojených států proti jádru. Za jadernou energetikou naopak stojí 44 %, oproti 51 % v loňském roce.

I po událostech ve Fukušimě většina Američanů podporovala jadernou energetiku

Zatím v každém průzkumu mimo let 2001 a 2016 byla většina Američanů vždy pro jadernou energii jako zdroje elektrické energie. V roce 2011 agentura svůj průzkum provedla několik dní před havárií v japonské jaderné elektrárně ve Fukušimě, v té době stálo za jadernou energetikou 57 %. I v následujícím roce podobná část jadernou energetiku podporovala.

Ačkoliv se od té doby neodehrály žádné vážnější jaderné havárie je v letech 2013-2016 zaznamenáván klesající trend v podpoře jaderné energetiky. Američanů stavějících se proti jádru přibývá od roku 2010, kdy se proti stavěla třetina, největší nárůst byl ovšem zaznamenán před událostí ve Fukušimě a v posledním roce.

To napovídá, že důvodem je snižující se strach o energetickou bezpečnost země spíše než obavy z jaderných havárií. Klesající ceny ropy a plynu a pravděpodobně i rozvoj obnovitelných zdrojů energie snížily obavy mezi obyvateli Spojených států o nedostatek energie na historické minimum.

Nedokončená jaderná elektrárna Satsop v USA, jejíž prostory momentálně slouží jako průmyslová zóna, autor: sharkhats

USA, největší jaderná velmoc světa

USA je největším producentem jaderné energie na světě. Momentálně provozovaných 99 jaderných reaktorů o výkonu 98,7 GWe vyrábí více než 30 % světové produkce energie z jaderných reaktorů. V roce 2014 vyrobilo 100 provozovaných reaktorů celkem 798 TWh elektrické energie, tedy 19 % celkové produkce elektřiny v USA.

6 nových reaktorů by mělo být uvedeno do provozu v roce 2020, nicméně nízké ceny plynu nepříznivě ovlivňují ekonomickou životaschopnost nových projektů i stávajících jaderných zdrojů.

Úvodní fotografie: Chladicí věž nedokončené jaderné elektrárny Satsop v USA, autor: Tony Webster

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.