Domů
Elektřina
Prahu postihl masivní výpadek dodávek elektřiny, daří se obnovovat dodávky
Rozvodna
Zdroj: Elektrárna Chvaletice a.s.

Prahu postihl masivní výpadek dodávek elektřiny, daří se obnovovat dodávky

Elektřina
9 komentářů
2. červen 2022, 10:17
ČTK

Prahu dnes dopoledne postihl masivní výpadek dodávek elektřiny z rozvodny na Chodově, zasažené je centrum Prahy, ale i jiné městské části. Společnost ČEPS nedodává elektřinu Pražské energetice (PRE), která se snaží dostat elektřinu do postižených oblastí z jiných rozvoden, například v Malešicích. ČTK to řekl mluvčí PRE Petr Holubec. Dodávky elektřiny se podle něho postupně daří obnovovat. Během několika minut by měly být pod proudem všechny zasažené oblasti, řekl ČTK před 09:45. Výpadek elektřiny zastavil na devět minut metro na lince C. Nejely tramvaje na části pravého břehu, mimo provoz jsou stále tramvaje na východě města.

PRE zatím neví, kolik domácností a firem mohlo být bez proudu, hrubým odhadem mohlo jít ale až o čtvrtinu odběratelů. Důvod výpadků není znám. „V tuto chvíli se ocitly bez elektřiny především centrální části hlavního města Prahy, ale také Praha 5, Praha 10 nebo Praha 4,“ řekl v 09:00 Holubec. „Přibližně deset minut před 09:00 jsme my jako Pražská energetika přestali dostávat elektřinu z nadřazené přenosové soustavy, a to konkrétně ze 400 kV rozvodny ČEPS na Chodově,“ dodal.

Podle Holubce jde o velký zásah do dopravy, chodu úřadů, ale i obchodů a služeb. „Je to velmi nepříjemné, nezpůsobili jsme to, omlouváme se,“ řekl Holubec. Poznamenal, že podobný výpadek nebyl v Praze několik let.

Skupina PRE má zhruba 800.000 zákazníků.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Karel Navratil
2. červen 2022, 13:42

To jim to brzy začíná haprovat...

Miroslav
2. červen 2022, 13:52

Od uveřejnění článku v 10:17, jediný komentář. Je vidět, že vůbec nikoho nezajímá, jestli mají pražáci elektřinu nebo ne.

Zbyněk Poisl
2. červen 2022, 19:52

Mě by spíš zajímala konkrétní příčina toho výpadku. Pražáci jsou mi celkem šuma fuk!

Jan Veselý
2. červen 2022, 20:31

Trafo na Chodově.

Ivan Novák
2. červen 2022, 20:57

Podle tiskové zprávy ČEPS "došlo k působení logické ochrany tlaků izolačního plynu (LOT)". Je divné, že výpadek nepostihl jen jeden plynem naplněný prvek, ale , podle té zprávy, celou rozvodnu. Základní projektový lapsus: nedostatečná odolnost proti jednoduché poruše, nedodrženo kritérium N-1. Napadá mne třeba, že SW, kterým ta ochrana komunikuje s řídícím systémem rozvodny, obsahuje omyl modelu nebo programátora, a jedna událost se tak chybně propsala všude. Jednotlivá porucha spojená s poklesem tlaku izolačního plynu (třeba i falešně hlášeným) se podle zpráv o provozu soustavy stává někde v celku PS ČR zhruba každý kvartál, dosud vždy zafungoval rychlý automatický záskok rezervního prvku. Uvidí se.

Slavomil Vinkler
3. červen 2022, 08:20

Krátké cvičení na blackout, :-)

Josef
3. červen 2022, 19:14

věří že přichází ježíšek a jiný věří že přijde blackout a ono nic....

J.Tolím
3. červen 2022, 21:53

Je tam natlakován jako izolace stlačený SF6 a to umožňuje radikálně zmenšit rozměry (vzdálenosti) přístrojů a součástí, které je třeba od sebe izolovat a tak mnohonásobně zmenšit vzdálenosti proti obyčejné izolaci vzduchem.

J.Tolím
3. červen 2022, 21:57

Proto také taková rozvodna s SF6 (zapouzdřená) zabírá mnohem menší plochu pozemku (případ Chodova) než konvenční venkovní rozvodna (případ Malešice).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se