Domů
Elektřina
Příspěvek na podporované zdroje by měl klesnout o pětinu

Příspěvek na podporované zdroje by měl klesnout o pětinu

Příspěvek podporovaným zdrojům energie by se mohl od roku 2021 snížit ze současných 47 miliard korun zhruba o pětinu až 30 procent. Méně by měl zaplatit stát, který ročně vydává 27 miliard, i koneční spotřebitelé, kteří přispívají zhruba 20 miliardami Kč. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Většina dotací směřuje na obnovitelné zdroje energie, kam patří solární elektrárny bioplynové stanice, biomasa nebo vodní elektrárny.

Podle ministra je tzv. překompenzace otázkou dalších jednání v příštích týdnech. „Jednáme se všemi zainteresovanými stranami. Musíme si už pro jednou říci, aby ten gigantický účet nebyl jen na bedrech spotřebitelů, firem a státního rozpočtu, ale musí se rozložit i mezi investory,“ podotkl ministr.

Dotace takzvaným podporovaným zdrojům energie vyplácí od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Většina dotací směřuje na obnovitelné zdroje energie. Dotace na takzvanou zelenou energii tvoří převážnou část výdajů z rozpočtové kapitoly ministerstva průmyslu a obchodu.

Ilustrační foto

Snížení příspěvku na obnovitelné zdroje, který v současnosti tvoří 13 procent ceny, kterou spotřebitelé platí za elektřinu, by mohlo kompenzovat očekávaný růst silové elektřiny, která není regulovaná a odvíjí se od ceny na evropském trhu. Silová elektřina by mohla zdražit v souvislosti s útlumem jaderných elektráren v Německu i zdražováním emisních povolenek.

„Že to (zvýšení) je velmi pravděpodobný scénář, o tom není nejmenších pochyb. Zaprvé proto, že se utlumuje uhlí, zadruhé Německo jde cestou útlumu jádra a fakticky začne nastávat v Evropě jiný model, kdy se z čistých exportérů začnou stávat hospodářství na hraně soběstačnosti, případně budou muset elektřinu dovážet. To samo o sobě, když ještě připočteme pravděpodobně rostoucí cenu emisních povolenek, půjde nahoru,“ uvedl Havlíček.

V minulém roce se cena elektřiny na maloobchodním trhu zvýšila o více než desetinu. V prosinci rostla podle ČSÚ o 12,3 procenta.

Komentáře

(17)

PE

19. leden 2020, 16:24

Mista mam na cca 50Kw FVE, uvazoval jsem o realizaci,ale po tom ,,solarnim tunelu,, me jaksi presla chut neco v nasim state delat.Ten ,,vozik,,budeme tlacit jeste hodne dlouho a na obzoru se rysuje ,,dalsi,,.....

Milan Vaněček

19. leden 2020, 16:39

No konečně. Píšu zde o překompensaci už pár let. Přece si nemůže stát nechat líbit, aby pár úředníků nesmyslně stanovovalo ceny a parlament vymýšlel nesmyslné přílepky k zákonům (jako ten o maximálním snižování zaručené výkupní ceny).

Myslím, že snížení by mělo být ještě větší než těch 20-30 procent a že by se mělo týkat nejen velké fotovoltaiky.

Josef

19. leden 2020, 21:18

Vy to nechápete , ty panely byly tehdy drahé a ty peníze byly utraceny. Odpovědní jsou ti , co pro to hlasovali, KDU , TOP09 , ČSSD, Proti byla jen část ODS a možná nějaký komunista jinak všem se ten tunel líbil. Stejně tak jako stavby dálnic za dvojnásobné ceny proti současnosti a to v tehdejších cenách. Tomuto rozkrádání udělal přítrž až Babiš, proto mu nemůžou přijít na jméno a proto ho budu vždycky volit stejně jako velká část občanů...

Milan Vaněček

20. leden 2020, 01:26

Bohužel Vy to nechápete, ďábel spočíval v detailech.

Pavel

21. leden 2020, 15:51

A právě díky detailům, které jsou v Německu ignorovány (rusáckým agent Schroderem počínaje a zelenými fanatiky konče) ta slavná "enregiewende" nefunguje.

energetik II

20. leden 2020, 10:04

TO : Josef

S tím Babišem souhlas, taky ho volím a budu volit. Je to podnikatel, který zaměstnává 23 000 lidí v několika zemích. Svrhnout ho chce nedostudovaný 25 letý flanďák Minář z Milionu chvilek. Už 8 lidí pracuje "uvolněně" ve vedení tohoto spolku , i nějaký 16 letý student gymnázia. Když jsem si proto prohlédl na jejich stránkách transparentní účet , kam jim tupí čeští lidé posílají stále své peníze /asi 3 000 000 Kč každý rok/ , tak jsem tam neobjevil jejich "výplaty" . Proto jsem se na to dotázal mejlíkem a oni mi odpověděli, že mají ještě další "neveřejný účet" , kam jim chodí další peníze od jejich "sponzorů" a z toho si dávají tito zatím nikdy nepracující nedostudovaní flanďáci své tučné výplaty revolucionářů. No není to nádherné ? Praštit se studiem a stát se "placeným profesionálním revolucionářem" ?? Člověk, který v životě ani jednou "netrhnul lopatou" chce svrhnout podnikatele ,který vytvořil systém firem o 23 000 zaměstnancích ? A navíc sám sobě určuje měsíční výplatu ?? Jednou třeba 60 000, pak zase 80 000 Kč ? No , kdo by to nebral, když je český národ tak pošahaný a zblblý ?

Martin Pácalt

20. leden 2020, 11:52

Pár poznámek:

- účet je , jak vám "sdělili" tajný, ale přesto jste se (ve vašem případě možná s pomocí čínské tajné služby ? ) dozvěděl, že berou tučné výplaty,

- "nepracující nedostudovaní flanďáci", tím jsem byl v jejich letech taky , dejte jim čas dodělat školu a vstoupit na trh práce,

- " podnikatel ,který vytvořil systém firem o 23 000 zaměstnancích" má nad sebou tolik otazníků ohledně jeho způsobu nabytí , že bych jej, být vámi, do jejich zodpovězení minimálně nijak neadoroval.

Mimochodem, ony ty důchody půjdou nahoru i bez Babiše, pokud na ně tahle země bude mít. Důchodci se svými preferencemi ANO nebo KSČ(M) mají podle mého již měkký mozek.

energetik II

20. leden 2020, 12:46

TO : Pácalt

Také pár poznámek :

1. Po Babišovi chtějí aby byl "průhledný a čistý" , přitom sami mají dva účty, jeden , do kterého může veřejnost transparentně nahlédnout a druhý je neveřejný, tajný. To samozřejmě vyvolává otázky, zda jim na tajný účet neposílá peníze třeba Soros. Ale hlavně !!, oni si vybrali ten tajný účet a nikoli ten veřejný pro vyplácení svých výplat. Nic jim nebránilo to udělat obráceně, abychom si i my občané mohli třeba přečíst, že v prosinci 2019 dělalo těchto osm uvolněných revolucionářů protibabišovskou politiku třeba za 8 krát 30 000 Kč. Pochybuji, že pana Mináře , který už nestuduje stále živí maminka , normální člověk buď dostuduje a pak se živí prací nebo nedokáže školu dokončit a také se pak živí prací. Pan Minář parazituje na příspěvcích, které mu zasílají jeho fandové z celé ČR.

2. Nepracujících a nedostudovaných bylo kdysi dost i těch různých disidentů, kteří si pak tzv. "dodělávali školu". Pokud vím Ruml, Benda a další. Pan Benda /tuším/ aby dosáhl požadovaného počtu stránek diplomové práce měl na každé stránce asi 1 0 řádků, tak získal tu minimální délku práce i vysokou školu. Podobné to bude dle mého i s Minářem, získá si jméno v politice a pak se z něj stane zázračně lehce JUDr nebo něco podobného.

3. Kdo nic nedělá nic nezkazí. Prezidenta USA dělá miliardář v realitách = velkopodnikatel , který bezpochyby z titulu své funkce prezidenta také "nemá šanci si přihrát malou domů ve svůj prospěch" ??? Babiše si vážím, že on šel do politiky už jako miliardář, ostatní naši politici lezou do politiky s holým zadkem a počítají , že se na politických funkcích dodatečně napakují.

4. Celkem zajímavě se vyjadřujete o výsledcích demokratických voleb v demokratické zemi. KSČM spadla k hranici volitelnosti a Babiš má své pevné jádro voličů. Každopádně za Babiše klesl podíl hrubého státního dluhu ČR na HDP z asi 45 % na 30 % a dále klesá. I přes ty mírné deficity státního rozpočtu. To USA jsou jiní kofři i přes to, že se jim daří, zvýšili podíl státního dluhu na HDP na 107 % /my 30 %/ a každý rok nově přidají 1 ,2 bilionu Dolarů ke státnímu dluhu, tedy asi 26 bilionů Korun.

Martin Pácalt

20. leden 2020, 14:42

Loudile, neberte si do huby demokracii a svobodu jako takovou. Podle toho, co tady píšete, vám stačí akorát plný žlab, což? Komunistům a jim podobným se svobodné volby hodily jen k tomu, aby je po zvolení demontovali a nikomu dalšímu nedopřáli.

Dnes se rudí dovolávají stejných práv jak mají ostatní, přitom když byli u vesla oni, 40 let ničili životy jiným lidem. Mají být rádi, že je po vzoru Rumunska někdo nepostavil v 89tém ke zdi. Mají mlčet a ti, co před 89tým mačkali spoušť a vykonávali rozsudky mají i sedět v kriminále.

Jiří Balcar

20. leden 2020, 10:47

Pokud by tady měla být někomu připsaná zásluha, tak EU. Kontrola překompenzace je vyvolána pravidly poskytování státní podpory v rámci EU, které musí i Česká republika dodržovat. Takže překompenzace by byla kontrolována za skoro každé vlády... V ČR, to tedy zatím není ničí zásluha. A samozřejmě je jedna věc něco zkontrolovat a druhá věc je vyvodit závěry a ty i skutečně aplikovat.

Vladimír Šťastný

20. leden 2020, 13:08

Já bych začal tím, že ERÚ, asi před dvěma roky, po letech průtahů, konečně donutil EK k notifikaci těchto zdrojů, Až pak se pohnulo to ostatní.

Vladimír Šťastný

20. leden 2020, 13:08

Já bych začal tím, že ERÚ, asi před dvěma roky, po letech průtahů, konečně donutil EK k notifikaci těchto zdrojů, Až pak se pohnulo to ostatní.

xoor

20. leden 2020, 15:48

@Josef tolik naivity....

Pavel

21. leden 2020, 15:56

Komouši byli pro. Agent bureš nic nezatrhl, ten se akorát zesraI před fon der Leyenovou a odkýval jí tzv. uhlíkovou neutraliu, podobně jako ovar, který co by premiér kdysi v bruselu odkýval povinný podíl oze. Problém s oze tunelem začal řešit Nečas, a přes odpor ksčssd ho také vyřešil.

Michal

20. leden 2020, 11:37

Když to přesměrujem na jaderné OZE tak to budeme mít zaplacené dřív, než se na tom vůbec dohodnou a ten výkon bude vidět narozdíl od tuneového OZE co tu teď je.

energetik II

20. leden 2020, 21:21

TO : Pácalt

Už jen poslední drobnost k minulému režimu. V ČSSR bylo z 15 mil. obyvatel 1,75 mil. členů KSČ. Často to byl jeden člověk ve čtyřčlenné rodině /kdysi bývaly 2 děti v rodině nejčastější/. 4 x 1,75 = 7 milionů. Těchto 7 milionů lidí bylo z komunistických rodin. Ovšem to nepočítám, že třeba syn byl v KSČ a ještě měl tátu a mámu, což dále rozšiřuje "okruh komunistů" na 10 milionů. Dnes zemřelý šéf senátu Kubera býval v KSČ, prezident Zeman rovněž, premiér Babiš rovněž, generál Pavel , náčelník ve štábu NATO byl dříve komunistickým lampasákem a členem KSČ. Schopní lidé se uplatní za každého režimu, to jen ti neschopní pořád jen brečí a hledají důvody, jak někoho pošpinit i po 50 letech.

Pavel K

22. leden 2020, 00:24

Takze to, ze byl nekdo v KSC, mame chapat tak, ze ten clovek je schopny, umi makat a my si jej mame vazit, ma nam byt vzorem?

V tom pripade jsem nenormalni a vidim to jinak.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.