Produkce energetického černého uhlí v Číně letos vzroste o 7 %, tvrdí analytici Citi

DomůElektřinaProdukce energetického černého uhlí v Číně letos vzroste o 7 %, tvrdí analytici Citi

Analytici Citi očekávají v roce 2017 v Číně stejnou spotřebu energetického černého uhlí jako v loňském roce, ve kterém spotřeba meziročně klesla o 1 %. Hlavním faktorem pro vysokou spotřebu uhlí má být velká spotřeba elektřiny čínským průmyslem a pomalejší než původně očekávané přírůstky nových zdrojů elektřiny. Produkce uhlí má vzrůst meziročně o 7 %.

Průměrná cena energetického černého uhlí s výhřevností 23 MJ/kg by se podle analytiků Citi měla v letošním roce v Číně pohybovat mezi 500 až 600 čínskými jüany za tunu (zhruba 72,6 až 87,2 USD/t). Ceny uhlí v Číně mají být podpořeny velkou spotřebou elektřiny čínským průmyslem a pomalejšími než očekávanými přírůstky nových zdrojů elektřiny.

Ceny čínského energetického uhlí v loňském roce vzrostly na více než dvojnásobek poté, co Čína snížila počet pracovních dnů ve svých dolech, což ovlivnilo produkci uhlí, a současně došlo k omezením dodávek z Indonésie kvůli období dešťů.

Čínská vláda následně uvolnila regulaci těžby, aby uspokojila rostoucí spotřebu uhlí. Těžba uhlí v hlavních těžebních provinciích byla však negativně ovlivněna nepříznivým počasím a intenzivními bezpečnostními kontrolami.

„Očekáváme, že poptávka po energetickém uhlí v Číně zůstane v roce 2017 neměnná po 1% meziročním poklesu v roce 2016, zejména kvůli velké spotřebě elektřiny v průmyslu, a že produkce uhlí vzroste meziročně o 7 % po 8% poklesu v loňském roce,“ uvedli analytici Citi.

Výroba elektřiny v čínských tepelných elektrárnách vzrostla podle zahraničního portálu Platts v prvních dvou měsících letošního roku meziročně o 7 %, což přispělo k udržení vysokých cen energetického uhlí v Číně.