Provozovatel soustavy: Do 5 let Polsku hrozí nedostatek vlastního výkonu
Polskou elektroenergetickou soustavu čekají do několika let zřejmě náročné časy, kdy v některých obdobích zemi nebudou k pokrytí poptávky stačit vlastní výrobní kapacity a bude se muset spolehnout na dovoz ze zahraničí. Podle provozovatele tamní přenosové soustavy do roku 2025 klesne instalovaný výkon elektráren v zemi kvůli přísnějším emisním limitům o několik GW.
Polsko během několika následujících let čekají období, ve kterých se bude muset spolehnout na dovoz elektrické energie od svých sousedů.
Podle predikcí společnosti PSE, provozovatele polské přenosové soustavy, bude tamní soustava v roce 2026 deficitní po dobu celkem 660 hodin, přičemž toto číslo má do roku 2030 vzrůst na 2294 hodin, tedy přibližně čtvrt roku. Podle společnosti se polská soustava neocitla v kritickém deficitu od roku 2015, kdy museli být odpojeni velcí průmysloví zákaznicí s celkovou poptávkou 2,5 GW, aby soustava zůstala vyvážená.
Dovozní závislost bude následkem poklesu celkového instalovaného výkonu polských elektráren vzhledem ke zpřísňujícím se emisním limitům.
„Očekáváme, že energetické společnosti vyřadí z provozu zdroje o výkonu 4,9 GW, které nebudou splňovat nové standardy, již v roce 2025, a toto podstatně zhorší možnosti zásobování elektrickou energií v zemi,“ uvedla podle serveru Montel společnost PSE v svém plánu rozvoje sítí.
Řada zemí se s ohledem na potřebu zajištění bezpečných dodávek elektřiny obrací na kapacitní mechanismy, které mají pomoci udržet v síti dostatek záložního výkonu.
Polsko se však nachází v situaci, kdy v současné době pokrývá přibližně 80 % svých potřeb výrobou elektrické energie v uhelných elektrárnách, které však od poloviny roku 2025 nebudou moct na základě unijní legislativy vzhledem k vysoké emisní náročnosti pobírat platby v rámci kapacitních mechanismů, pokud do konce letošního roku neuzavřou dlouhodobý kontrakt.
Podle PSE bude Polsko muset v budoucnu dovážet více elektřiny z Německa, Česka a Slovenska. V současné době může Polsko z těchto zemí dovážet vzhledem k omezením v soustavě pouze 1,5 GW, s výstavbou nových přenosových vedení by však tato hodnota mohla do roku 2025 vzrůst na 4 GW.
Vysoká závislost na dovozu elektrické energie ze zahraničí však může být v nadcházejících letech výrazně rizikovější situací než dnes, jelikož snižování celkového výkonu konvenčních zdrojů plánuje v EU i řada dalších zemí včetně Německa a Česka.
Mohlo by vás zajímat:
Nějak se ignoruje, že skleníkový efekt už je téměř vyčerpaný a má exponenciální závislost, nikoli lineární, už své frekvenční pásmo použil a jakékoliv omezování nebo zvedání emisí nebude mít žádný efekt i kdyby to stouplo na 1000 ppm víc jak 0,1C z toho nevyžímáme. Na pohádky o 1,5C zapomeňte.
Mohl by jste podat bližší údaje? Že by byla většina klimatologů tak hloupá a nevěděli že absorpce v IČ absorpčním pásu CO2 saturuje s rostoucí koncentrací??
A jsme již mimo lineární oblast nízkých koncentrací ve které absorpce roste s rostoucí koncentrací CO2 a blížíme se saturaci???
Kde najdeme kvantitativní údaje pro zemskou atmosféru???
Michale, v širším okolí 10 mikronů (max záření černého tělesa o T=300 K) saturace v CO2 absorpci ještě není... ta je v bližší IČ oblasti
V čem je problém ?
Češi mají energie dost. Vždyť už teď vyvážíme do zahraničí.
Hold se zase čechům zvednou energie, nějak se to zase odůvodní
a tok volných elektronů může proudit do polska.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se