Domů
Elektřina
Španělská REE z blackoutu z konce dubna viní provozovatele elektráren
Přenosová soustava ČR. Zdroj: ČEPS
Zdroj: ČEPS

Španělská REE z blackoutu z konce dubna viní provozovatele elektráren

Elektřina
13 komentářů
18. červen 2025, 16:59
ČTK

Energetická společnost Red Eléctrica de Espaňa (REE), jejímž hlavním akcionářem je španělský stát, dnes odmítla kritiku od vlády kvůli celostátnímu výpadku elektřiny z konce dubna. Podle zprávy, kterou španělské ministerstvo pro ekologickou transformaci zveřejnilo v úterý, neměla REE plán na dostatečné vyrovnání přepětí. Energetická společnost to dnes odmítla s tím, že vinu nesou provozovatelé elektráren - firmy Iberdrola, Endesa a Naturgy, napsal deník El Mundo.

Společnost REE, která spravuje ve Španělsku síť vysokého napětí, dnes představila vlastní zprávu, v níž zpochybňuje některé závěry vládní zprávy. Obě se ale shodují v tom, že výpadek způsobilo přepětí. REE ovšem zodpovědnost odmítá a tvrdí, že pokud by správně fungovaly konvenční elektrárny (na zemní plyn, uhlí a jaderné), k výpadku by nedošlo. Uvedla též, že systém nevaroval před kolapsem až do půl hodiny před výpadkem.

Zpráva ministerstva pro ekologickou transformaci v úterý také uvedla, že některé elektrárny, které měly 28. dubna pomoci síti vyrovnat se s přepětím, tak neučinily, ačkoliv za to dostávají peníze. Některé elektrárny se podle vládní zprávy odpojily od sítě, i když to udělat neměly. Ani ministerstvo, ani společnost REE ve svých zprávách neuvádějí, které z elektráren nedodržely plánovanou absorpci napětí, napsal dnes deník El Mundo.

Provozní ředitelka REE Concha Sánchezová dnes také novinářům řekla, že první problémy, které přispěly k výpadku proudu z konce dubna, nastaly ve fotovoltaické elektrárně v provincii Badajoz. Neuvedla ale, ve které konkrétně, nazvala ji jen "elektrárna A", v níž podle Sánchezové nefungovaly správně vnitřní kontrolní postupy.

Ilustrační foto

Blackout postihl celý Pyrenejský poloostrov - tedy Španělsko i Portugalsko 28. dubna krátce po poledni, kdy se mimo jiné zastavily vlaky i metro v Madridu či v Barceloně, přestaly fungovat semafory na silnicích, zhasla světla v domech, obchodech, školách i v továrnách. Ze zhruba padesáti procent se dodávky podařilo obnovit před půlnocí, 99 procent Pyrenejského poloostrova mělo elektřinu ale až ráno druhý den, kdy ovšem ještě řadu hodin přetrvávaly problémy v železniční dopravě.

Mnozí experti už začátkem května hovořili o tom, že k výpadku přispěl velký podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie ve Španělsku. REE před rokem navrhla aktualizovat bezpečnostní kritéria pro ochranu elektrické infrastruktury s ohledem na větší podíl obnovitelných energií a varovala, že v oblastech s vysokou koncentrací výroby z obnovitelných zdrojů by mohlo docházet k problémům při ochraně systémů.

Španělsko patří ke světovým lídrům v obnovitelných zdrojích energie. Také v den blackoutu převažovala výroba energie z obnovitelných zdrojů a těsně před výpadkem ve 12:32 byl podíl této energie na momentální spotřebě kolem 70 procent, napsal deník El País.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Martin Hájek
18. červen 2025, 18:12

Tady je přeci jen potřeba trochu přesnější a detailnější překlad, který vyznívá trochu jinak než zjednodušená zpráva ČTK:

Generální ředitelka provozu společnosti REE Concha Sánchezová stanovila začátek incidentu na „poledne“ 28. dubna. Půl hodiny před výpadkem proudu byl stav systému „absolutně normální“. „Neměli jsme žádnou představu o tom, co se bude dít dál.“

Ale ve 12:03 „systém začal trpět“ „vynucenou oscilací frekvence“, která způsobila „pokles úrovně napětí“ a „velmi významné“ kolísání, které trvalo téměř pět minut a vyžadovalo „okamžitý“ zásah, protože se jednalo o „nebezpečnou“ situaci: způsob fungování propojení s Francií musel být změněn, přestalo fungovat na střídavý proud a přešlo na pevnou nastavenou hodnotu, „což bylo provedeno po dohodě s RTE“, jejím francouzským protějškem.

V Badajoz bylo poté pozorováno „významné“ rušení na elektrickém vedení a bylo rozhodnuto o omezení přenosu s Portugalskem. Kolísání se však „znovu objevuje“ ve 12:16. „Pokračujeme v odpojování elektráren, abychom zlepšili úroveň napětí v systému.“

Původem byla „fotovoltaická elektrárny, kterou nazveme A v provincii Badajoz“, která je „připojena k přenosové síti“. Podle Sáncheze bylo toto kolísání „jednoznačně“ způsobeno „poruchou vnitřních kontrol elektrárny“. Tuto otázku však „logicky musí vyjasnit majitel“.

V návaznosti na tyto anomální výkyvy je pozorován „anomální růst“ poptávky, který „je ve skutečnosti odpojením výroby“. Začíná se odpojovat 700 megawattů (MW) malých zařízení, nad kterými nemá REE (pozn. provozovatel přenosové soustavy) žádný přehled, včetně elektráren pro vlastní spotřebu.

Poznámka: Tohle je velmi důležité, v síti vzrostlo napětí a malé fotovolatické elektrárny fungující pro vlastní spotřebu se zřejmě automaticky vypnuly, aby nedošlo k poškození střídačů, jenomže to bylo v krátké době 700 MW. Ve vztahu síti se to tvářilo jako velmi rychlý nárůst poptávky, ale byl to ve skutečnosti výpadek vlastní výroby.

Exportní tok se poté „snížil“, napětí dále stoupalo a v Granadě došlo k výpadku generátorové rozvodny. Začalo docházet k odpojením, včetně další rozvodny o výkonu 582 MW v Badajozu. V době, kdy bylo odpojeno více než 2 000 MW výkonu z přenosové sítě a „značné množství“ energie v distribučních sítích, „systém již nebyl schopen udržet si napěťové úrovně“. Do té doby však „nemůžeme hovořit o přepětí“, protože, jak tvrdil, se pohybovalo v rámci hodnot stanovených předpisy.

Poznámka: Tato část je poněkud zmatená a zcela nejasná. Tady je zřejmě jádro pudla, ale vyjádření úplně nedává smysl.

Dalším velmi „relevantním“ aspektem jsou „nedostatečné zdroje“ pro regulaci napětí, protože nedocházelo k „dodržování“ povinností regulace napětí ze strany výrobců, kteří by tuto službu měli poskytovat. Podle simulací REE „bychom neměli výpadek proudu“. „Incidentu by se dalo předejít,“ tvrdil Corredor.

Podle Sánchezové „by integrovanější skupina v systému nic nezměnila“, s odkazem na vládní zprávu, která zdůrazňuje, že rezervní výkon byl v roce 2025 na nejnižší úrovni a že den předtím byla elektrárna s kombinovaným cyklem prohlášena za nedostupnou a společnost REE ji nenahradila. Společnost tvrdí, že „vzhledem k okolnostem“ a „nejlepší předpovědi, kterou jsme měli“, se předpokládalo, že existuje „dostatečná“ kapacita regulace napětí. „Jinou otázkou“ je, zda společnosti, které měly tuto regulační službu poskytovat, tak skutečně učinily.

Poznámka: Tady je velké otázka, kde byly ty elektrárny se službou regulace výkonu rozmístěné, a zda tedy skutečně fungovaly jak měly. Pokud ale Španělský systém funguje jako ten Český, kde za regulaci jalového výkonu a napětí dostanete pár drobáků, tak se není čemu divit, pokud na to někdo kašlal.

Společnost Corredor vyjádřila důvěru, že služba monitorování napětí, jejíž schválení Národní komise pro trhy a hospodářskou soutěž (CNMC) zvažuje již pět let a kterou společnost REE navrhla v roce 2020, bude zavedena „brzy“.

Poznámka: K tomu asi není co dodat. ?

Petr Hariprasad Hajič
22. červen 2025, 12:34

Mně z toho jednoznačně plyne, že Španělsko má v řízení energetické soustavy značné rezervy a že nemá ani jasnou koncepci, co v takové situaci dělat. O Smart Grid už se hovoří asi 20 let. Co takhle naprogramovat konečně robusní SW na řízení sítě? Zdá se, že operátoři distribuční sítě ve Spanělsku jsou zmatení jako včela na pesticidech. Leží na zádech a hrabou nožičkama a občas zabzučí, než pojdou.

Martin Hájek
18. červen 2025, 18:22

Tady ještě dvě klíčové věty z jiného článku z vládního vyjádření:

REE, which is partly state-owned, did not have enough thermal power stations switched on when the voltage surge caused a chain reaction leading to the power outage, Aagesen said.

REE "told us that they made their calculations and estimated that (switching on more thermal plants) was not necessary at this time. They only set it for the early hours of the day, not the central hours."

Poznámka: Klasické elektrárny se synchronním generátorem umí regulovat napětí tím, že dodávají nebo odebírají ze sítě jalový výkon. Tato jejich schopnost je ale omezená, protože je omezený proud, který může generátorem delší dobu protékat. Pokud jich je připojených málo, nemusí být schopné růst napětí zvládnout.

https://www.reuters.com/business/energy/investigation-into-spains-april-28-blackout-shows-no-evidence-cyberattack-2025-06-17/

Karel Valenta
18. červen 2025, 22:33

Pane Hájek, děkuji za upřesnění. Dle článku to vypadá, že všechny problémy způsobilo těch 30 % točivých zdrojů.

Bob
18. červen 2025, 23:07

Původem byla „fotovoltaická elektrárny, kterou nazveme A v provincii Badajoz“, která je „připojena k přenosové síti“. Podle Sáncheze bylo toto kolísání „jednoznačně“ způsobeno „poruchou vnitřních kontrol elektrárny“.

Společnost REE, která je částečně ve vlastnictví státu, neměla zapnutý dostatek tepelných elektráren, když přepětí způsobilo řetězovou reakci vedoucí k výpadku proudu, řekl Aagesen.

Poznámka: Tohle je velmi důležité, v síti vzrostlo napětí a malé fotovolatické elektrárny fungující pro vlastní spotřebu se zřejmě automaticky vypnuly, aby nedošlo k poškození střídačů, jenomže to bylo v krátké době 700 MW.

Z toho mi vyplývá, že viníkem nejsou klasické (tepelné) elektrárny, ale že jich přes poledne bylo v provozu málo (a asi také ne dost blízko) na to, aby mohly uregulovat kolísání (napětí a frekvence) způsobené lokálně FVE.

Martin Hájek
19. červen 2025, 09:37

Tak v tom případě pane Valento asi neumíte číst nebo nezvládáte pochopení psaného textu.

Jiří Svoboda
18. červen 2025, 21:57

Jen bych chtěl dodat , napětí v síti je lokální parametr ne celkový. Běžně se přepětí - podpětí v síti reguluje většinou dodávkou nebo odběrem jalového výkonu , což je běžná funkce generátorů včetně střídačů FVE. Dále pak na On-load tap changer (OLTC) - tedy odbočkách transformátorů , kterými se mění za provozu sítě převodní poměr. Ale jak říkám jedná se o lokální parametr. Španělská síť se rozpadla kvůli absenci regulační energie a špatnému propojení z okolím. Je třeba vystavět nové linky do Francie a kapacity pro akumulaci el. energie ať už na bázi akumulátorů nebo přečerpávacích el.

Martin Hájek
19. červen 2025, 09:47

Pane Svobodo, opakovaně vycházíte ze svých domněnek, nikoliv z faktů. Ano, napětí se reguluje hlavně dodávkou nebo odběrem jalového výkonu, umí to klasické synchronní generátory a teoreticky i střídače. Jenomže, aby to fungovalo, tak tam jaksi musí být ten regulátor, který vyhodnocuje napětí a podle toho upravuje jalový výkon. Evidentně ve Španělsku ty střídače využívány zatím nejsou. Ano, jedná se o lokální parametr, ale ta lokalita může být hodně velká, zejména pak v případě, že růst napětí způsobuje v první řadě distribuovaná výroba elektřiny. Dále z toho vyjádření REE celkem jasně plyn, že se asi stalo něco na střídačích velké fotovoltaické elektrárny "A" a ta zřejmě začala cpát do sítě obrovské množství jalového výkonu, což výrazně vyhrotilo problém s napětím. Podle Sanchezové z REE by větší propojení s okolím nic nevyřešilo, ale vy to víte líp. :-) Samozřejmě si protiřečíte tvrzením, že napětí je lokální problém, ale vyřešilo by se to lepším propojením. Kdyby tam bylo větší propojení do Francie, tak jsme akorát měli blackout v celé Evropě, to odpovědně garantuji. Evropská síť by výpadek 15 GW jako celek rozhodně neustála.

Petr Vojvo
19. červen 2025, 06:58

Španělská ministryně aegesenová nedávno vyblábolila své představy řízení přenosové soustavy.

Teď to dostala zpátky na hubu reálně.

Fyziku nepodvedete.

I kdyby se z vás stala zelená krychle. Rozkmitání soustavy a Jalový proud je hnus.

A bude to stále častější.

Čína si stabilitu oze zajišťuje pomocí uhelek a HVDC vedeními s tlumivkami a dalšími zarizeními pro omezení jalového proudu.

Josef Sedlák
19. červen 2025, 10:01

Podle podrobného rozboru (Blackout Spanien Teil4: Offizieller Bericht; Stefan Krauter) je jasně určujícím faktorem zvětšující se rozkmit gradientu změny frekvence, jinými slovy zvětšení rozkmitu fázového posunu mezi jednotlivými energetickými zdroji. Patrně v tom videu vycházeli z dat z Francie, neboť hovořili, že ty podklady (rychlá data) mají ze 100km vzdálenosti, ve které jsou již rozkmity poněkud tlumeny i vedením. Kromě toho se v těch záznamech objevují 15 minutové pravidelné oscilace související zřejmě se čtvrthodinovými odběrovými maximy, resp. s kompenzací. Je zřejmé, že provozovatel soustavy se snaží svou odpovědnost hodit na někoho jiného, přestože připustil provoz nestabilního mixu s nedostatečným podílem stabilizujících zdrojů. Stabilitu soustavy přirovnávali k relativně stabilnímu pytli brambor oproti třesoucí se bábovce želé, kde není nic pevného. Souhra stabilních klasických zdrojů (jednotlivé brambory) dává pevný celek. Na řízení soustavy s nedostatečnými synchronizačními „kotvami“ zatím není lék. Dostatečně stabilní musí být menší části sítí.

Martin Hájek
19. červen 2025, 12:07

Jistě, ale to je jen jedna rovina. Druhá rovina je regulace napětí, kterou Španělé také vůbec nezvládají. Samozřejmě celá ta soustava byla nestabilní a byly tam oscilace frekvence způsobené nedostatečnou setrvačností. Ale ty výpadky výkonu pak zřejmě způsobil růst napětí, kdy se fotovoltaické elektrárny nejspíš samy "odstřelily". To je další velmi zásadní téma, protože napětí je lokální veličina a je potřeba ho řešit lokálně a bude to nesmírně drahé. Ale jinak je ta fotovoltaická elektřina úžasně levná a slunce svítí zadarmo. :-)

Bob
19. červen 2025, 12:13

Dalším článek k tématu:

faei.cz/vysvetleni-spanelskeho-blackoutu-vlada-zacernila

Není tam sice nic nového z technické stránky, ale zajímavé informace z politického pozadí.

Vítězslav Novák
19. červen 2025, 18:49

Hlavně to, jak vláda objasňuje situaci začerněním části(í?) vlastní zprávy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se