Domů
Elektřina
Průzkum: Většina Čechů se snaží šetřit energiemi

Průzkum: Většina Čechů se snaží šetřit energiemi

Naprostá většina (84 procent) Čechů se snaží šetřit s energiemi, třetina se ale vůbec nepřipravuje na topnou sezonu, například si nenechá zkontrolovat komín či kotel. Uvádí to průzkum společnosti Ipsos, který dnes zveřejnila na tiskové konferenci firma E.ON. Topná sezona letos začala před polovinou září, zhruba o deset dní dříve než loni.

Energiemi nejčastěji šetří lidé od 45 do 65 let, ve věkové kategorii od 18 do 34 let spíše nešetří. Více než polovina respondentů upřednostňuje kvůli úspoře energie sprchování před koupelí ve vaně, 42 procent v zimě nechává některé části domu nebo bytu nevytápěné nebo pouze temperované.

Zhruba třetina pak vytápí domy nebo byty na nižší teplotu a raději se více oblékne, což častěji dělají lidé z malých obcí od 1000 do 5000 obyvatel.

Aktivně šetřit vodou se snaží 58 procent lidí, a to především muži a lidé od 55 do 65 let. Naopak mladí a ženy pak méně, snaha šetřit pak klesá také s vyšším příjmem domácnosti. Povědomí mají Češi i o úsporných žárovkách a spotřebičích, těsnících oknech nebo zateplení domu či bytu.

Ilustrační foto

Podle průzkumu, ve kterém odpovídalo 1500 lidí, ale třetina lidí na začátku topné sezony neprovádí žádná opatření, třetina si nechá zkontrolovat komín a 29 procent kotel. Pětina lidí se zajímá o aktuální ceníky energií.

Z průzkumu také vyplývá, že mezi lidmi jsou známé dotační programy hlavně od ministerstva životního prostředí – 70 procent respondentů zná kotlíkové dotace, 64 procent novou zelenou úsporám a 39 procent Dešťovku.

Podle dřívějšího vyjádření mluvčího Teplárenského sdružení Pavla Kaufmanna se letos průměrná cena tepla meziročně snížila z 584 Kč za gigajoule na 573 korun.

Sdružení připomnělo, že z tepelných zdrojů mimo byt a z tepelných soustav je teplem v ČR zásobováno podle loňského šetření Českého statistického úřadu přes 1,6 milionu domácností, tedy dvě pětiny bytů. Průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku podle dřívějšího vyjádření sdružení ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 GJ tepla.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.