Domů
Elektřina
První temelínský blok začal po téměř 4 měsících dodávat elektřinu
Autor: Petr Šmolík

První temelínský blok začal po téměř 4 měsících dodávat elektřinu

První blok jaderné elektrárny Temelín dnes začal po téměř čtyřech měsících vyrábět elektřinu. Stalo se tak o zhruba dva dny dříve, než byl plánovaný termín. ČTK to řekl mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták.

Odstávku, která začala na konci srpna, postupně energetici prodloužili kvůli dodatečným kontrolám systému drenáže parogenerátorů a následně i kvůli zvýšené teplotě ložiska.

Temelín odhadoval, že první blok začne vyrábět elektřinu v první polovině příštího týdne. Odstávka prvního bloku začala na konci srpna a původně měla trvat do začátku prosince.

Energetici první blok připojili dnes po 12:00. Aktuálně je jeho výkon na 60 procentech.

„Podle pravidel energetické burzy musíme hlásit odstavení i fázování bloků dopředu s přesností na hodiny. To je samozřejmě velmi složité, protože to musíme udělat ještě před provedením prací a kontrol. Na jejich výsledcích pak závisí časová náročnost,“ řekl k dřívějšímu připojení bloku temelínský ředitel Bohdan Zronek.

Ilustrační foto

Výkon prvního bloku teď energetici budou přibližně den a půl stabilizovat na 80 procentech a provedou další kontroly. Po jejich dokončení bude pokračovat zvyšování výkonu. Naplno by blok měl pracovat v polovině týdne.

Původně měl být první blok připojen ještě před Vánoci. ČEZ ale termín o několik dní posunul. Důvodem byla vysoká teplota části jednoho z ložisek turbíny.

„Příčinu jsme odstranili úpravou nastavení vůlí ložiska. Vlastní práce trvaly přibližně den. Nejvíce času zabralo vychlazení turbíny o sto stupňů,“ uvedl Sviták.

Podle něj pak další den trval nájezd bloku od startu reaktoru.

„Proti běžnému najíždění z odstávky jsme byli o den rychlejší, protože první část kontrol výkonu reaktoru jsme už měli za sebou,“ dodal.

Druhý blok je v provozu na plném výkonu. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 11,8 miliardy kilowatthodin elektřiny.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.