Revoluce v moderní energetice přijde v listopadu

DomůElektřinaRevoluce v moderní energetice přijde v listopadu
  • Na konferenci Share Your Energy do Prahy přijíždějí nejzajímavější inovátoři moderní energetiky z celého světa. 
  • Listopad je měsíc revolucí a platí to i v energetice. Do Prahy se už za necelý měsíc z celého světa sjedou nejnadějnější inovátoři tohoto oboru, aby se setkali na konferenci Share Your Energy.
  • Její nabitý program slibuje vnést do střední Evropy inspiraci a nastartovat změny v pohledu na elektřinu, její sdílení, flexibilní využívání a budoucnost centralizovaného řízení.

Velká data, flexibilita a uberizace energetiky

Organizátorům se podařilo přivést do Česka hned několik jmen, která už nyní stojí za skokovým rozvojem moderní energetiky. Je mezi nimi absolventka Harvardu a UCL Yi Jean Chow z londýnského Verv, která se věnuje tvorbě strategií pro peer-to-peer platformy postavené na blockchainu. Na blockchain v energetice se specializuje také Michael Merz, zakladatel společnosti Ponton. Právě ti se dotknou tématu uberizace energetiky a v poslední době často diskutované otázky, zda má systém peer-to-peer šanci fungovat i po boku centrálního řízení energetiky.

“Používáme blockchain, abychom uživatelům vrátili kontrolu nad jejich osobními daty. Pracujeme na tom, aby lidé a domácnosti měli úplný přehled nad tím, jak využívají energie, jaké mají možnosti a kdo všechno má přístup k jejich datům,“ popsala Yi Jean Chow projekt, na kterém aktuálně pracuje její tým v britským Vervu.  Spolupracují na něm s Ocean protocol, který vyvíjí platformu pro sdílení dat, nejen pro umělou inteligenci.

Celý program

Je sdílení elektřiny budoucnost i pro velké hráče?

Konference, která se koná 14. listopadu v nově otevřených prostorách budovy DRN na Národní třídě, se nevyhne ani tématům, na které čím dál častěji naráží i laická veřejnost – agregace energetické flexibility a sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů v České republice. Těm se bude věnovat Petr Rokůsek z české společnosti Nano Energies, který se svým týmem pracuje právě na pilotním testování sdílení elektřiny mezi domácnostmi a běžnými uživateli.

„Decentralizovaná ekonomika a klasická energetika musí jít cestou hledání společných řešení, jinak je obě vymažou velké společnosti typu Google a Uber, které mají o zákaznících informace, o nichž si dnešní regulované energetické firmy mohou nechat jen zdát,“ naznačil svůj pohled zakladatel Nano Energies Petr Rokůsek.

Naváže Sebastian Blake z Open Energi, který bude mluvit o využití umělé inteligence při řízení energetické flexibility v průmyslu. Pieter Vanbaelen z belgické společnosti Elia bude sdílet své  zkušenosti se zapojením flexibility do přenosu elektřiny. Jeho firma mimo jiné pilotuje poskytování podpůrných služeb z různých typů decentralizovaných zdrojů, což je pro Česko zatím hudba budoucnosti.

Jak vypadá budoucnost trhů s energetickou flexibilitou v Evropě a jakou roli budou hrát agregátoři ví také Philipa Hardy, která vede výzkum flexibility v týmu britských energetických konzultantů Delta-ee. O zkušenosti s řízením jednoho z největších portfolií bateriových úložišť na světě se podělí Rob Sherwood z Limejump. Mluvit bude také o tom, jak zvýšit hodnotu elektřiny z obnovitelných zdrojů pomocí obchodování na spotových trzích.

Elektřina je horké zboží a inovace přicházejí rychlostí blesku

Speakery, kteří do Prahy mají přijet, spojuje téma moderní energetiky, specializaci mají ale téměř každý jinou a konference tak slibuje široký záběr a pestrý program. Konference je určená pro inovátory z energetických firem, distribučních a přenosových společností, ale i pro firmy ze startupového prostředí a nadšence do blockchainu. Do 15. října je možné zakoupit lístky za zvýhodněnou cenu.

Organizátoři Share Your Energy poskládali program do tří tematických bloků, které se dotýkají prakticky všech oblastí energetiky. Kromě už nastíněných témat se zaměří také na inovace elektrických sítí a s tím spojenou otázku konkurence, bezpečnosti a nákladů na provoz. Že je elektřina horké zboží už si totiž uvědomují i menší firmy, které stále častěji vstupují na tento rychle se rozvíjející trh.

Kompletní program konference najdete na webu www.shareyourenergy.eu.

SHARE YOUR ENERGY V ČÍSLECH

12 nejnadějnějších inovátorů moderní energetiky

8 hodin nabitých inovacemi v energetice

3 tematické bloky – flexibilita, peer-to-peer, inovace elektrických sítí

1 den energetické revoluce – 14/11/2018 v budově DRN na Národní

Registrace zde

Na konferenci vystoupí následující inovátoři

YI JEAN CHOW

Ředitelka vývoje produktů ve společnosti Verv. Yi vystudovala chemii a fyziku na Harvardské univerzitě a také ekonomii a energetickou a environmentální politiku na kalifornské UCL. Nyní má na starosti tvorbu strategie pro peer-to-peer energetickou platformu postavenou na blockchainu.

SEBASTIAN BLAKE

Ředitel pro energetické trhy a politiku v Open Energi. Specializuje se na podobu budoucích trhů s flexibilitou v systému, kterému dominují obnovitelné zdroje. Zaměřuje se také na zapojení umělé inteligence do chytrého řízení energetické flexibility.

PIETER VANBAELEN

Manažer rozvoje produktů v belgickém operátorovi přenosové soustavy Elia. Zaměřuje se především na zapojení flexibility a obnovitelných zdrojů.

ROB SHERWOOD

Ředitel tradingu ve společnosti Limejump, která spravuje největší bateriové úložiště na světě a největší britské portfolio baterií. Limejump se dlouhodobě snaží nabídnout lidem přátelské podmínky, které jim umožní proaktivní přístup při správě výdajů za elektřinu.

PHILIP BERTHOLD

Ředitel pro strategický rozvoj ve 50Hertz Transmission. Na starosti má implementaci a nastavení IT systémů potřebných pro rozvoj chytrých měřičů energie.

PETR ROKŮSEK

Zakladatel Nano Energies. Se svým týmem nyní pracuje na výzkumu a testování sdílení energie a agregaci energetické flexibility.

JON FERRIS

Ředitel pro strategii v Electronu. V této britské společnosti využívají blockchain k vytvoření platformy pro obchod s energetickou flexibilitou. Jon se dlouhodobě zaměřuje na hledání způsobů, jak lépe a efektivněji zapojit spotřebitele a pomoct malým hráčům vstoupit na trh.

MICHAEL MERZ

Zakladetel společnosti Ponton a celosvětově uznávaný expert na blockchain. Je také autorem několika odborných knih, ta poslední Blockchain for B2B Integration vyjde v angličtině na konci roku 2018.

PHILIPPA HARDY

Vedoucí vývoje týmu výzkumu flexibility v Delta-ee. Philippa pracuje také jako konzultantka projektů chytrých budov nebo nízko-uhlíkového vytápění.

GREGOR NOVAK

Zakladatele SunContract, slovinské platformy pro peer-to-peer obchodování s elektřinou. V energetickém průmyslu působí už téměř dvě dekády a pracoval pro nejdůležitější energetické společnosti ve Slovinsku.

SÖREN HÖGEL

Ředitel pro strategii a rozvoj ve Wuppertaler Stadtwerke, což je první poskytovatel veřejných služeb zřizovaný městem, který vytvořil centrálu pro obchodování zelené energie na bázi blockchainu.

STANISLAV CHVÁLA

Ředitel pro strategický rozvoj Nano Energies. Věnuje se vývoji řízení elektrické flexibility a peer-to-peer obchodování. Zkušenosti sbíral v Česku a ve Velké Británii, kde pracoval v oblasti energetického tradingu, bankovnictví a poradenství.

.Participant p {font-style:italic;}.Promotion-participants .Participant{clear:both;}.PromotionBanner-article{clear:both;}.Promotion-title{font-size: 32px;font-weight:bold;padding-top: 10px;}.Promotion-button { font-weight: bold; letter-spacing: -0.5px; line-height: 100%; text-align: center; text-decoration: none;color: #FFFFFF; mso-line-height-rule: exactly; -ms-text-size-adjust: 100%; -webkit-text-size-adjust: 100%; display: block; font-family: Helvetica; font-size: 18px; padding: 18px; border-radius: 3px; background-color: #FFDF50;width: 200px; margin: 20px auto 10px;}