
Regulátor volá po reformě síťových poplatků v Německu, platit by mohli i výrobci
Německý síťový regulátor (BNetzA) vyzývá k reformě systému síťových poplatků v Německu. Regulátor zvažuje možnost rozšíření poplatků za síť i na výrobce elektřiny. Současný rámec je totiž založen pouze na platbách koncových spotřebitelů.
Ambiciózní rozšiřování obnovitelných zdrojů energie, rostoucí decentralizace výroby elektřiny a rostoucí potřeba flexibility sítě představují pro systém síťových poplatků velké výzvy. BNetzA proto zahájil proces zásadní reformy poplatků za přenosovou a distribuční síť.
"Musíme reformovat systém, podle kterého se vybírají síťové poplatky. Zaprvé, počet uživatelů, kteří platí poplatky v plné výši, se neustále snižuje, a zároveň rostou náklady. Za druhé, nemáme dostatečně účinné signály, jak a kde lze elektrárny provozovat nákladově efektivně, aby se zabránilo zbytečně nákladnému rozšiřování sítě. Za třetí, v systému v současné době neexistují žádné pobídky, které by odměňovaly flexibilní chování, naopak," uvedl Klaus Müller, prezident BNetzA.
V diskusním dokumentu regulátor prezentuje možné varianty úpravy poplatků za použití sítě. Patří mezi ně rozšíření poplatků na výrobce elektřiny. Na rozdíl od plynárenské přenosové soustavy a systémů síťových poplatků v některých jiných evropských zemích platí totiž v Německu síťové poplatky výhradně spotřebitelé.
BNetzA proto chce například diskutovat o tom, jak síťové poplatky za dodávku elektřiny do sítě účtovat. Na hladinách napětí vyšších než nízké napětí jsou v současné době všechny složky síťových poplatků závislé výhradně na spotřebě. Paušální základní cena by mohla náklady odrážet vhodněji. V úvahu tak přichází i zavedení nových složek poplatků, jako je základní cena nebo cena za rezervovaný výkon.
"Spotřeba je zpoplatněna, přestože není hlavním faktorem, který ovlivňuje náklady," dodal BNetzA.
Také pro odběratele v síti nízkého napětí by posílení stávající základní složky ceny mohlo zajistit přiměřenou účast na nákladech sítě. Rezervovaný příkon k síti totiž hraje klíčovou roli při dimenzování sítě a je považován za další nákladový faktor.
BNetzA je otevřena také zavedení dynamických síťových poplatků závislých na využití sítě v dané lokalitě. Síťový poplatek, který vychází ze skutečného využití sítě, však vyžaduje řadu technických předpokladů, jako je téměř úplná digitalizace sítě a uživatelů sítě. Například v rozšiřování elektroměrů s průběhovým měřením Německo v mezinárodním srovnání výrazně zaostává.
Aby bylo zajištěno, že akumulační systémy budou integrovány způsobem, který bude prospěšný pro síť a soustavu, budou poplatky pro tyto systémy v diskusním dokumentu řešeny samostatně.
O možnostech úprav se má diskutovat otevřeně a v průběžném a úzkém dialogu se všemi zúčastněnými stranami.
Potřeba změny
Od doby, kdy vstoupila v platnost stávající forma síťových poplatků, se německá elektrizační soustava a její fungování výrazně změnily. Vysoký podíl dodávek z míst vzdálených od center spotřeby vede k vysokým nákladům na rozšíření sítě a stále více k oblastem, ve kterých převládá výroba elektřiny nad spotřebou.
Nárůst výroby obnovitelných zdrojů energie navíc vyžaduje, aby spotřeba a dodávka energie byly stále pružnější. Rostoucí počet prosumerů, tedy zákazníků, kteří elektřinu ze sítě nejen odebírají, ale mohou ji do ní i dodávat, znamená, že se prohlubuje nedostatek finančních prostředků pro sítě. Kromě toho je potřeba rostoucí počet flexibilních spotřebitelů a systémů skladování elektřiny rozumně integrovat do trhu a sítě.
Mohlo by vás zajímat:
Je potřeba si uvědomit, že poplatky za užívání sítě od výrobců se historicky neplatí (a pokud vím ve žádné zemi Evropy) mimo jiné z důvodu, že dodávky elektřiny dle požadavků odběratelů (odběrové křivky) se vždy považovala za určitý typ veřejné služby. To už ale v nynější situaci, kdy zejména OZE dodávají, jak chtějí a síť a odběratelé se jim mají přizpůsobit zdaleka neplatí.
Dále je tam významné: "BNetzA je otevřena také zavedení dynamických síťových poplatků závislých na využití sítě v dané lokalitě. Síťový poplatek, který vychází ze skutečného využití sítě, však vyžaduje řadu technických předpokladů, jako je téměř úplná digitalizace sítě a uživatelů sítě. Například v rozšiřování elektroměrů s průběhovým měřením Německo v mezinárodním srovnání výrazně zaostává."
To je to, co píšu už dávno a opakovaně. Místo zavedení vysokých poplatků "za jistič", nebo dokonce paušálních plateb za distribuci je potřeba zavést i u nás dynamické platby za distribuci a současně dynamické platby za silovou elektřinu. Se zavedením chytrých elměrů je to technicky proveditelné. Tímto způsobem dojde k samoregulaci jak rovnováhy výroba/spotřeba, tak zatížení sítě.
Příklady:
Chceš hodně odebírat v odběrové špičce v zimě, když málo fouká a síť je přetížená, zaplatíš hodně za silovou i distribuci.
Chceš hodně odebírat odebírat v letní slunné poledne: OK, silovou můžeš mít i za mínus, ale budeš platit hodně za distribuci, protože síť je výrobou FVE přetížená. Ale na distribuci by se měly podílet i ty FVE, které to přetížení způsobily.
Chceš odebírat hodně v noci: Spotřeba je malá, síť málo zatížená, vítr fouká, JE vyrábějí silová i distribuce je velmi levná. Dokonce tak levná, že se Vám může vyplatit nabít si v době třeba v době 3 hodin domácí akumulátor pro dobu následné odběrové špičky (nebo i celý den) a tak síťi pomoci. To byste ale kvůli tomu za to nesměl být "trestán" vysokou platbou za jistič. Protože ten byste musel mít 24/3=8* silnější oproti stálému odběru i ve špičce.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se