Domů
Elektřina
Španělsko zveřejnilo nové cenové stropy elektřiny, k nelibosti OZE

Španělsko zveřejnilo nové cenové stropy elektřiny, k nelibosti OZE

Španělsko zveřejnilo minulý týden maximální ceny pro zdroje elektrické energie, které nespadají pod OZE, kogeneraci či spalovny odpadu na období 2017-2019 a který předpokládá nárůst o 600 mil. € ročně. Podle ministra energetiky má aktualizace zaručit přiměřenou rentabilitu.

Dle platné legislativy z let 2013 a 2014 regulátor stanoví v polovině šestiletého období revizi příjmů za prodej elektřiny pro zbylé období. Podle ministra energetiky tato aktualizace cenových stropů zajistí možnost zaručit přiměřenou rentabilitu elektrických instalací ve výši 7,4 %. Toto se nebude týkat zařízení, která k 1. lednu 2017 překročila svou dobu životnosti.

Mimo jiné se toto rozhodnutí netýká fotovoltaických a větrných zdrojů, kromě instalací na ostrovních částech království, a to z důvodu stále chybějící aukce, která by stanovila jejich ceny. Španělsko se chystá vypsat aukci na OZE v objemu 3000 MW.

Tento krok se nicméně nelíbí představitelům OZE.

„Držet se představy, že v roce 2020 bude cena elektřiny 52 €/MWh, je chyba.“

Jose Maria Gonzáles, generální ředitel asociace pro obnovitelné zdroje

Dále se ke kritice přidává představitel fotovoltaických elektráren, který kritizuje ministerstvo, že tímto rozhodnutím demonstruje svou krátkozrakost, protože vytváří nejistotu v oblasti OZE, což má negativní dopady pro investory. Také se podivuje nad meziročním skokem výhledů cen, které jsou stanoveny na 42 €/MWh v roce 2019 a 52€/MWh v roce 2020.

Španělské OZE také neobdrží částku 600 mil. €, které jim nebyly vyplaceny během 1. periody regulačního období v letech 2014-2016. Z této částky jim bude vyplaceno 36 % v dlouhodobém horizontu. Španělsko se takto vypořádává se stejným problémem jako ČR, kdy byly v minulosti nastaveny vysoké podpory pro OZE. V ČR ovšem nakonec podpory vyplaceny zatím vždy byly.

Pro lepší porovnání cenové situace na Pyrenejském ostrově a ve střední Evropě se lze podívat na průměrnou hodinovou cenu za rok 2015 v České republice a ve Španělsku.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Fiala pro HN: Vláda zvažuje restrukturalizaci ČEZ, možností je rozdělení firmy
19. květen 2022, 19:01
Ministr Stanjura nechá prověřit loňské prominutí DPH u plynu a elektřiny. Chce zjistit, zda bylo zákonné
19. květen 2022, 14:01
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se