Spotřeba elektřiny v ČR se podle ČEPS zdvojnásobí, výroba nebude stačit
Spotřeba elektrické energie vzroste během dvou desetiletí podle šéfa provozovatele přenosové soustavy ČEPS Martina Durčáka na zhruba dvojnásobek nejen v Česku, ale i v dalších zemích EU. ČR přestane být do roku 2030 energeticky soběstačná a bude muset elektřinu za draho dovážet, uvedl dnes Durčák na semináři v Senátu o rizicích plánů na dekarbonizaci evropské a české ekonomiky do roku 2050.
Stát se podle Durčáka do budoucna neobejde bez výstavby dalších jaderných zdrojů, konkrétně modulárních reaktorů, pro udržení bezpečnosti a spolehlivosti dodávek elektřiny. Potřeba bude podle ČEPS rovněž zavedení kapacitního mechanismu pro podporu flexibilních zdrojů, kdy provozovatelé dostávají od státu platby za dostupnost, případně i za výkon poskytnutý pro zajištění stability elektrizační soustavy.
„Odchod od uhelné energetiky dříve než v roce 2038 si vyžádá zavedení kapacitních mechanismů pro podporu výstavby zdrojů se stabilním a regulovatelným výkonem,“ uvedl ČEPS v dříve prezentované analýze, na kterou se Durčák odkázal.
Vláda podle současných plánů chystá odklon od uhlí do roku 2033. Někteří členové vlády ovšem dříve hovořili i o snahách urychlit tyto kroky k roku 2030.
Nejnákladnější složku po pokrytí spotřeby elektřiny ČR roce 2040 představují čisté dovozy elektřiny, které podle ČEPS v roce 2035 v dekarbonizačním scénáři dosahují 23 procent spotřeby ČR s cenou 11.500 korun za megawatthodinu (MWh). Průměrná cena takzvané silové elektřiny se minulý měsíc pohybovala kolem 4200 Kč za MWh.
Europoslanec ODS Alexander Vondra varoval před uspíšením odklonu od uhlí. „Dekarbonizovat smysl má, ale to tempo je vražedné,“ uvedl k unijním plánům Vondra s tím, že například chybí úložiště pro energii ze solárních elektráren, které se musejí vypínat kvůli hrozbě přetížení přenosové soustavy.
Místopředseda TOP 09 Herbert Pavera vyzdvihoval obecní zdroje energií. Senátor Rostislav Koštial (ODS) navrhoval umožnit umístění panelů solárních elektráren na nevyužívaných vodních plochách. Bylo by to podle něj výhodné a usnadnilo by to například likvidaci sinic na brněnské přehradě prostřednictvím čerpadel.
Ministerstvo průmyslu a obchodu v současnosti připravuje novou energetickou koncepci státu, která by měla být založena na jaderné energetice. Vedle výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech, na který byl vyhlášen tendr, ministerstvo nyní připravuje podklady pro rozhodnutí vlády o možné stavbě dalších jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech. Stát zároveň plánuje výstavbu několika malých modulárních reaktorů, které by měly vzniknout zejména na místech současných uhelných elektráren.
Mohlo by vás zajímat:
Pokud se podíváme na úroveň našeho hospodářství , pak životní úroveň občanů dosáhne úrovně roku 2019 někdy okolo roku 2026, takže nevím z čeho by se ten dvojnásobek el. energie zaplatil. Spotřeba elektřiny klesla už o 7% pokud by se měla vyplnit předpověď ČEPSU pak by spotřeba elektřiny musela každoročně stoupat o 4,6% až do roku 2040. To není reálné. A kdyby se tak stalo pak jen pokud by cena elektřiny byla nízká, přitom ČEPS tvrdí , že bude velmi vysoká. Je to ignorování základní logiky protože při vysokých cenách energií spotřeba nestoupá - klesá životní úroveň lidí a akcelerují úspory a energetická chudoba.
Je to bohužel tak. Státní energetická koncepce nedopočítaná do cen vždy byla a opět bude makulatura. Ale grafy tam bývají hezké, barevné.
No a právě na bázi takových nesmyslných předpovědí bude vznikat státní energetická koncepce. Ona samozřejmě spotřeba elektřiny nakonec stoupne kvůli tepelným čerpadlům a elektromobilitě , jenže spotřeba teď klesla o 5TWh. EL. mobilita není k roku 40 více než 8 TWh bez nákladní dopravy a tepelná čerpadla i kdyby se instalovalo 80000 srojů ročně tak je to 9,5TWh takže máme suma sumárům -5 + 9,5 +8 - průběžné úspory minimálně další 5TWh takže já to vidím do roku 2040 + 8 TWh proti stavu před krizí tedy růst o 12% místo 100 jak uvádí ČEPS. Míra úspor je také dána cenou elektřiny , čím bude dražší tím více se budou renovovat a zateplovat domy , předělávat otopné soustavy na nízkoteplotní instalovat systémy tepelných čerpadel země/ voda . Rekuperace tepla šedé vody v průmyslu i domácnostech všechno přijde. Pokud bude elektřina drahá. Pokud bude elektřina levná no tak bude spotřeba růst rychle to je jasné jenže tím porostou i ceny a podle mě tady nejsou žádné levné zdroje pro výrobu elektřiny FVE potřebují prodávat bez dotací za 4kč. To jsou zhruba dnešní ceny elektřiny s dotacemi dejme tomu za 3kč a nebo si spotřebovávat, ale to bude problém.
Tím poklesem spotřeby se nemá smysl zabývat, to byla defacto náhodná výjimečná epizoda. Když vyhlásím, že před každým supermarketem stojí odstřelovač a lidi nebudou chodit nakupovat, tak asi taky těžko z toho soudit, že narostla míra samozásobitelství.
Tož tak. Navíc to snížení spotřeby bylo vynuceno okolnostmi, např. se pálily cihly pomocí plynu, a ten byl drahej, tak se prostě cihly nepálily. Ale to neznamenalo, že se cihly nepotřebovaly - bralo se ze skladů nebo se dovezlo odjinud nebo prostě nebyly (stavba se odložila) a basta. Ale takhle to nemůže být nafurt. Ta spotřeba tam prostě dřív nebo později skočí rychle zpátky. A máte po úsporách.
Ta spotřeba tam nemusí naskočit. Některé firmy výrobu energeticky náročných výrobků a jejich komponent přesunuly mimo EU, kde jsou a budou levnější energie. Tyto firmy nemají důvod se stěhovat zpět.
Mnoho firem a domácností udělalo nevratné změny, vyměnily staré spotřebiče, firmy zavedli energetické úspory. Atd. Třeba jen vytápění budov elektrokotli je pryč ti co tím topily kupovali tepelná čerpala a přímotopy nahrazovaly klimatizace. Oni už se k těm elektrokotlům nevrátí.....
No současná spotřeba fosilu (mimo JE) je na úrovni 40 GW. Jen záleží na rychlosti a hloubce přesunu z fosilu na ee. Takže jen částečný přechod z fosilu na ee je nárůst několikrát.
No je jenže to by musela být elektřina levná a to nehrozí příští rok bude elektřina pro běžné domácnosti dražší než letos protože s vrátí poplatek 60 haléřů za 1kWh do OZE + se drasticky zvedne cena distribuce.
Ale abych se tedy opravil existuje jeden důvod proč byste mohl mít pravdu a tím je rozhodnutí EU o zákazu kotlů pro vytápění budov. Existuje návrh směrnice zakazující jakoukoli instalaci kotle s nižší účinností než 115 % od roku 2029 a to znamená že bude možné instalovat pouze hybridní palivové systémy ( kotel + TČ popř. plynové TČ ) a to povede k tomu ,že vše přejde na elektřinu bez ohledu na ceny. Pak se ve 30 tých. letech prakticky postupně zakáže spalování jak dřeva tak uhlí pak plynu , vlastně všeho....
Firmy, které se chtějí profilovat “zeleně” už nyní nahrazují plynové kotle elektrokotli a kupují elektřinu se zeleným certifikátem původu.
Logiku v tom nehledejme.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se