Studie: Fúzní reaktory mohou být brzy finančně životaschopné
Fúzní reaktory mohou vyrábět elektřinu za cenu srovnatelnou s elektřinou z jaderných elektráren. To je výsledek studie vypracované výzkumným týmem z britské Durnham University. Studie se opírá o nedávné pokroky, ke kterým v oblasti fúzních reaktorů došlo, a to především o využití vysokoteplotních supravodičů.
Výzkumný tým vedený profesorem Damianem Hampshirem ve studii spočítal náklady na výstavbu, provoz a na vyřazení fúzní elektrárny z provozu a konstatoval, že fúzní elektrárny mohou vyrábět elektřinu za cenu srovnatelnou s elektřinou z jaderných elektráren.
Profesor Hampshire věří, že zmíněná studie přesvědčí politiky a soukromý sektor, aby do fúzní energetiky investovali více finančních prostředků.
„Ačkoliv stále existuje řada složitých technologických výzev, které musíme překonat, vytvořili jsme silný argument, podpořený nejlepšími dostupnými daty, že fúzní elektrárny mohou být brzy ekonomicky životaschopné,“ komentoval výsledky studie Hampshire.
Podle zveřejněné tiskové zprávy podporují tato zjištění možnost, že se využití termojaderné fúze, tedy procesu, při kterém dochází ke sloučení atomových jader za vysoké teploty nebo tlaku při uvolnění obrovského množství energie, stane běžnou realitou v rozmezí jedné až dvou generací.
Pokrok v oblasti vysokoteplotních supravodičů
Studie zohledňuje nedávné pokroky v oblasti využití vysokoteplotních supravodičů, které mohou být použity jako silné magnety k udržení horké plazmy, potřebné k fúzní reakci, uvnitř tokamaku, srdce fúzního reaktoru.
Tyto pokroky umožňují, že supravodivé magnety mohou být vytvořeny z částí namísto jednoho kusu. To vede ke snížení nákladů na údržbu, jelikož při opravě nebo výměně poničené části magnetu nemusí být vyměňován celý magnet.
Optimistický výsledek studie není pro oblast jaderné fúze v poslední době ojedinělý. Začátkem srpna přišli výzkumníci z amerického MIT (Massachusetts Institute of Technology) se zcela novým designem fúzního reaktoru. Jedná se o malý modulární fúzní reaktor. Tamní tým je ve svých předpovědích ještě mnohem více optimistický a hovoří o možnosti komerčního využití jaderné fúze do deseti let.
Zdroj úvodní fotografie: www.iter.org
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se