Domů
Elektřina
Temelín letos hodlá vyrobit 15 TWh, elektrárna bude nabírat zaměstnance

Temelín letos hodlá vyrobit 15 TWh, elektrárna bude nabírat zaměstnance

Temelín chce letos vyrobit kolem 15 TWh terawatthodiny (TWh) elektřiny, což je o tři TWh více než loni. Kolem 500 zaměstnanců bude muset kvůli novému atomovému zákonu zažádat o bezpečnostní prověrku. Elektrárna letos přijme asi 80 nových zaměstnanců. ČTK to dnes řekl ředitel Temelína Bohdan Zronek.

„Zpřísnili jsme předpokládané termíny odstávek, jsou předmětem povinnosti hlásit je na burzu, ještě je budeme dál upřesňovat. Určitě chceme dosáhnout nejvyšších výrob za poslední roky, letos by měl být Temelín o hodně lepší než v minulých letech, ve srovnání s loňskem chceme jít mnohem výš. Chceme se srovnávat s lety 2012 a 2013, s výrobou kolem 15 terawatthodiny elektřiny,“ řekl Zronek.

Elektrárna loni vyrobila 12,1 TWh elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. Dosud nejvíce elektřiny Temelín vyrobil v roce 2012, kdy do sítě dodal 15,3 TWh elektřiny.

Kvůli novému atomovému zákonu bude muset až pětkrát více zaměstnanců jaderných elektráren projít do roku 2020 bezpečnostní prověrkou NBÚ. První žádosti odejdou v únoru. Celkově se prověrky v Temelíně i Dukovanech dotknout přibližně tří tisíc lidí, v Temelíně asi 500 lidí.

Ilustrační foto

„Do konce loňského roku se prověrka v Temelíně týkala stovky lidí, především těch, kteří řídí provoz elektrárny nebo manipulaci s jaderným palivem. Nově si NBÚ prověří každého, kdo bude vstupovat na reaktorový sál, do velína nebo skladu jaderného paliva. Půjde o různé profese, od manažerů přes technology, strojníky nebo třeba pracovníky komunikace,“ řekl Zronek s tím, že nová povinnost bude platit i pro dodavatele.

O prověrku požádají zaměstnanci v několika vlnách, mezi prvními budou hasiči.

„Úřad prověřuje historii pracovníka několik let dozadu, jeho finanční i trestní bezúhonnost a některé další věci tak, aby pracovníci, kteří mají prověrku, nebyli pro elektrárnu rizikoví,“ řekl Zronek.

Ilustrační foto

Letos Temelín přijme 80 lidí, například nové operátory, kteří nahradí pracovníky odcházející do důchodu. Pomoci má i nový náborový web. Nábory souvisí se změnami, jež začaly loni, kdy energetici posílili kontroly dodavatelů, upravili smlouvy a přijali 76 nových lidí, hlavně na technické kontroly. Podle Zronka má být nový systém připraven koncem roku.

„Vše by se pak mělo projevit v délce odstávek a plynulosti provozu,“ uvedl Zronek.

Temelín letos čeká minimálně devět havarijních cvičení včetně jednoho tajného. Vedle toho si energetici společně s armádou a policií prověří ochranu elektrárny proti teroristickému útoku, několikadenní akce se uskuteční začátkem dubna. Před dvěma lety se do cvičení zapojilo 200 lidí.

Temelín je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku, jeho produkce pokryje pětinu české spotřeby.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.