Tepelná čerpadla zaznamenávají v Evropě rekordní oblibu, slouží každé desáté budově

DomůElektřinaTepelná čerpadla zaznamenávají v Evropě rekordní oblibu, slouží každé desáté budově

Evropský trh s tepelnými čerpadly rostl meziročně již počtvrté v řadě o více než 10 % – minulý rok šlo konkrétně o 12% nárůst oproti roku 2017. Celkově se prodalo na 1,25 milionů tepelných čerpadel, což přispělo k číslu 11,8 milionu instalací po celém kontinentu. Čísla minulý týden zveřejnila Evropská asociace tepelných čerpadel (EHPA). Tepelné čerpadlo v Evropě slouží v průměru každé desáté budově.

Lídrem v nákupu čerpadel v Evropě zůstává Francie s celou pětinou z celkového počtu prodaných čerpadel. Společně se Španělskem a Itálií tvoří polovinu veškeré evropské poptávky. Čerpadla ovšem slaví úspěch i na severu. Severské země totiž dominují v počtu instalací na jednu domácnost.

EHPA kalkuluje, že tepelná čerpadla v Evropě vyprodukovala v loňském roce 128 TWh tepelné energie, čímž, dle organizace, ušetřila 33 milionů tun CO2.

Státní dotace nutností

Výraznému růstu poptávky po čerpadlech pomohla v minulých letech vhodná legislativa a dotace ze strany států. Rovněž technologie se značně vylepšily, zlevnily a cena jiných druhů energie se zvýšila, jak informovala Krystyna Dawson z britské konzultační společnosti BSRIA, která vystoupila na konferenci EHPA konané minulou středu. V zemích jako je Německo, Belgie či Británie, kde elektřina, která čerpadla pohání, je mnohem dražší než zemní plyn, se technologii natolik nedaří.

Jakmile se kotel na plyn v dané zemi vyplatí více než tepelné čerpadlo, zákazníci o ně samozřejmě takový zájem nemají – jak uvedl Martin Sabel z německé asociace pro tepelná čerpadla: „Součástí problému je nerovnoměrné zdanění uhlíku za elektřinu a za plyn – v Německu je mezi těmito dvěma rozdíl až 165 eur za tunu CO2.“

Ve Francii budou čerpadla nadále podporována novým dotačním programem, který pokryje až 50 % nákladů.

EHPA odhaduje, že tepelná čerpadla by při 7-8% celoevropském růstu ročně mohla Evropě pomoci při plnění jejích závazků z Pařížské dohody. Francie předpokládá v příštích deseti letech 5% meziroční nárůst na trhu.