Domů
Teplárenství
České teplárny dodaly v zimě podobné množství tepla jako v té předchozí

České teplárny dodaly v zimě podobné množství tepla jako v té předchozí

Teplárny v Česku dodaly v uplynulé zimě domácnostem podobně tepla jako v zimě na přelomu let 2016 a 2017. Lidé tak vesměs zaplatí i obdobnou částku. Vyplývá to z informací firem a Teplárenského sdružení ČR (TS ČR). Sdružení už dříve uvedlo, že průměrná roční platba za teplo se u čtyřčlenné domácnosti v bytovém domě pohybuje kolem 14 000 až 16 000 korun.

„Dodávky tepla pro vytápění byly v letošní zimě podobné jako v té minulé. Lokálně, podle místních klimatických podmínek, vlivu zateplování budov i připojování nových odběratelů tepla, v meziročním srovnání někde mírně stouply a jinde mírně klesly v řádu jednotek procent,“ uvedl ředitel sdružení Martin Hájek.

Zvýšených nákladů na vytápění se proto podle něj domácnosti obávat nemusí. Připomněl, že teplo je lidem účtováno za kalendářní rok, nikoli za topnou sezonu.

„Takže náklady za vytápění za letošní rok budou ještě ovlivněny zbytkem stávající topné sezony 2017/2018 za duben a květen a především obdobím od září do prosince 2018,“ dodal Hájek.

Ilustrační foto

Členové sdružení dodávají teplo třem čtvrtinám domácností, které teplo z tepláren v Česku využívají. Jde o 1,3 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony obyvatel.

Podobně uplynulou zimu vnímají samotné firmy, hodnotí ji převážně jako průměrnou.

„Náklady na dodávky tepla očekáváme v téměř stejné výši jako v minulé topné sezoně. Z pohledu nákladů na teplo pro uživatele v roce 2018 lze říci, že chladnější únor a březen je vykompenzován teplejším lednem,“ uvedla Pražská teplárenská, která dodává teplo pro asi 225 000 domácností.

Také podle ředitele společnosti Teplo Přerov Jaroslava Klvače byla končící topná sezona z pohledu prodeje tepelné energie podobná té předchozí.

„Vzhledem k tomu, že ceny tepla v roce 2017 a 2018 se v Přerově nezměnily, tak náklady na vytápění v topné sezoně 2016/2017 jsou podobné jako v topné sezoně 2017/2018,“ dodal.

Elektrárna Opatovice, která zásobuje teplem desítky tisíc domácností a firem v Pardubicích, Hradci Králové a Chrudimi, odhaduje, že končící sezona bude na úrovni desetiletého průměru.

„Z našeho pohledu byla topná sezona z dlouhodobého pohledu dvaceti let sotva průměrná,“ uvedl Roman Macek, předseda představenstva společnosti Sateza, která zásobuje teplem domácnosti v několika městech a obcích na Šumperku a Jesenicku.

Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu trvá od začátku září do konce května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů a nečeká se ochlazení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se