Domů
Elektřina
Po Tesle projevilo zájem o dodávku baterií do Jižní Austrálie bezmála 100 společností
Bateriove uloziste. Zdroj: younicos.com

Po Tesle projevilo zájem o dodávku baterií do Jižní Austrálie bezmála 100 společností

Americká společnost Tesla, která nabídla na začátku března řešení energetických problémů Jižní Austrálie za pomocí 100MW bateriového úložiště, nyní může čelit značné konkurenci. Podle vyjádření jihoaustralské vlády projevilo zájem o dodávku baterií o podobných parametrech na 90 dalších společností z desítky zemí.

Instalace velkokapacitního bateriového úložiště by síti Jižní Austrálie, státu s největší závislostí na větrných elektrárnách na kontinentu, měla pomoci v období odběrových špiček, které často nastávají při nízké výrobě ve větrných a fotovoltaických elektrárnách.

„Zájem a entusiasmus Tesly v této oblasti jdou za hranice australského trhu. To dokazuje funkčnost tohoto konceptu a poskytuje řešení,“ řekl Gero Farrugio, výkonný ředitel konzultační společnosti v oblasti OZE Sustainable Energy Research Analytics.

Zajištění spolehlivého provozu sítě a bezpečných dodávek elektrické energie pro odběratele se stalo v posledních měsících v Jižní Austrálii zásadním tématem po celostátním blackoutu z konce loňského září.

Všichni zájemci známí nejsou

Podle zahraniční agentury Reuters vláda Jižní Austrálie jména společností, které se o dodávku úložiště ucházejí, neoznámila, některé z nich ovšem svůj zájem daly najevo veřejně.

Mezi potenciálními uchazeči se nachází například společnost Zen Energy, vlastněná australskou skupinou Lyon Group, spolupracující s americkou AES Corp nebo Carnegie Clean Energy, jež využívá baterie společnosti Samsung SDI.

Skupina Lyon Group na konci března rovněž oznámila záměr realizovat projekt obří solární elektrárny s bateriovým úložištěm, který se má stát největším svého druhu na světě. Projekt za 1 miliardu australských dolarů (19,3 miliard Kč) má být uveden do provozu do konce letošního roku.

Komentáře

(4)

Qwertz

4. duben 2017, 16:05

V Jizni Australii (JA) ziji 30let. Sam mam PV cca. 5kW. Problem, ktery resi JA vlada je neco na zpusob; "Proc se drbat za pravym uchem pravou rukou. Vzdyt to jde tak krasne slozite levou rukou."

Vetsina domku v JA ma ohrivace vody, ktere pracuji na "nocni sazbu". Aby tuto sazbu vlastnik dostal musi mit ohrivac kapacitu 250Litru (topna telesa jsou prevazne 3.5kW). Nocni sazba je jenom pro ohrivace vody. Jine pouziti je nezakone!!!! Stare dobre elektromery (mnohdy bez casoveho spinace slo o minimalne 50%) se musily rychle vymenit za elektronicke.

Jiste si dokazete predstavit jaka zatez pro energetickou soustavu je aktivace (sepnutim) pomerne presnych casovych spinacu na nocni sazbu. Je pravdepodobne velice malo jedincu, kteri natapi uzitkovou vodu v prubehu dne. Pokud nekdo vlastni PV s vice nez 3kW instalovaneho vykonu musi vyrobit a dodat do site dvoj nasobek kWh aby uzitkovou vodu dohral do nastavenne teploty v prubehu noci. Predpokladam, ze kazdemu je jasne opatreni , ktere by problem znacne zmirnilo. Ovsem i nasi politici uprednostnuji drbani levou rukou za pravym uchem a opacny postup pro ucho leve!

Dlabaja

4. duben 2017, 22:08

Tak to je hustý. A já myslel že v Australii je to pohoda.

A co ohřívat vodu FV panely bez distribuce?

NN

4. duben 2017, 23:56

Ale kdepak, byrokraticko-dotační systémy si začnou být podobné na celém světě. Nakonec vždycky dojde na drbání pravou novou za levým uchem. A co hospodářské zvířectvo? Ještě krká a pšouká beztrestně?

Qwertz

5. duben 2017, 12:13

Vse co pisi se vztahuje pouze na stat Jizni Australie. Ostatni staty a teritoria maji pristup k PV ponekud odlisny ve smyslu vykupu od malo vyrobcu PV el.energe, distribuce a zrizovani vyroben.

V cesku jsem pracoval leta ve funkcich MaR (mereni a regulace) elektraren.

Ziji v Port Auguste kde nedavno byla "odstavena"(odstrel komina) uhelna elektrarna se srovnatelnymi parametry paliva, turbosoustroji a prutlacneho kotle jako elektrarna Chvaletice. Tato elektrarna (520MW) udrzovala parametry v rozvodne siti nizkeho napeti (240V/50Hz) bez jakych koliv vykyvu do doby nez byla spustena tvz Globalizace. Elektrarna byla pronajata na 99 let soukromnemu zahranicnimu provozovateli, ktery neuspel ve snaze tuto koupit. Polovina rozvodnych zavodu byla prodana Cine . Rozvodne zavody jsou distrubutorem el. energii na ne navazuji "prodejci". Jak jinak tech je pomerne dost.

Postupne cena solarnich panelu v maloobchde klesla z $7 na $0.7/W . Spousta vlastniku rodinych domku zacala instalovat solarni elektrarny svepomoci. Stare mechanicke el. metry se tocily opacne, pocitadla odecitala kdyz vyroba presahla spotrebu. Vlastnici malych PV byli spokojeni ale pocetna to vrstva "poctivych"prodejcu el. energii byla lidove receno na mrtvici. Nemohli se jaksi dopocitat co nakoupili z velko vyroby a co bylo dodano (nekdy i gratis a ve spicce) soukromniky. Proto zacali instruovat sve zamestnance aby pri odectu el. metru nahlasily jakekoliv "zpetne toceni" techto pristroju se jmenem a adresou tvz Zlodeje. Taktez vyhrozovali pokutami presahujicimi $10 000 a soudy etc.

Zacala velka vymena mechanickych el. metru za elektronicke z casti financovana rozvodnymi zavody a vlastniky legalizovanych PV vyroben (a $450 kus). Nocni zatez el soustavy rostla s natapenim uzitkove vody (23:00-07:00) tvz. "nocni proud". Napeti v sitich zacalo "vesele" kolisat od kdysi stabilnich 240V az to dospelo i na (v noci) mene nez 240V a denni i 264V. Kdy se i solarni invertory zacaly odpojovat.

Reseni! Zlikvidovat Elnu Port Augusta (520MW) a to odstrelem kominu. Dokonano jest a soucastnost. Napeti v siti kolisa v deni dobe od 240V do 255V. V noci jde na 240V.

Je zjevny prebytek el.energii za slunecniho svitu, ktery nikdo nechce ani "zadara". Takovych dnu je tu 300 v roce. V noci enormni zatez na existujici elektrarny a i dovoz z Victoria a NSW. Jedine reseni E.Musk s akumulaci dennich prebytku pokud mozno v miste jejich vzniku. Nikoliv miliony solarnich panelu v Riverland. Typnete si jak to dopadne? Ja se pripravuji na miliony solarnich panelu (400MW) a uloziste 100MWh v Riverland za $1 000 000 000,00 a Hrde se buseni politiku v predvolebnich kampani do HRUDI (skoda ze ne do hlav). Jak to krasne zaridili aby nam (JA) obcanum hezky rostlo nase DPH.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.