Po Tesle projevilo zájem o dodávku baterií do Jižní Austrálie bezmála 100 společností

DomůElektřinaPo Tesle projevilo zájem o dodávku baterií do Jižní Austrálie bezmála 100 společností

Americká společnost Tesla, která nabídla na začátku března řešení energetických problémů Jižní Austrálie za pomocí 100MW bateriového úložiště, nyní může čelit značné konkurenci. Podle vyjádření jihoaustralské vlády projevilo zájem o dodávku baterií o podobných parametrech na 90 dalších společností z desítky zemí.

Instalace velkokapacitního bateriového úložiště by síti Jižní Austrálie, státu s největší závislostí na větrných elektrárnách na kontinentu, měla pomoci v období odběrových špiček, které často nastávají při nízké výrobě ve větrných a fotovoltaických elektrárnách.

„Zájem a entusiasmus Tesly v této oblasti jdou za hranice australského trhu. To dokazuje funkčnost tohoto konceptu a poskytuje řešení,“ řekl Gero Farrugio, výkonný ředitel konzultační společnosti v oblasti OZE Sustainable Energy Research Analytics.

Zajištění spolehlivého provozu sítě a bezpečných dodávek elektrické energie pro odběratele se stalo v posledních měsících v Jižní Austrálii zásadním tématem po celostátním blackoutu z konce loňského září.

Všichni zájemci známí nejsou

Podle zahraniční agentury Reuters vláda Jižní Austrálie jména společností, které se o dodávku úložiště ucházejí, neoznámila, některé z nich ovšem svůj zájem daly najevo veřejně.

Mezi potenciálními uchazeči se nachází například společnost Zen Energy, vlastněná australskou skupinou Lyon Group, spolupracující s americkou AES Corp nebo Carnegie Clean Energy, jež využívá baterie společnosti Samsung SDI.

Skupina Lyon Group na konci března rovněž oznámila záměr realizovat projekt obří solární elektrárny s bateriovým úložištěm, který se má stát největším svého druhu na světě. Projekt za 1 miliardu australských dolarů (19,3 miliard Kč) má být uveden do provozu do konce letošního roku.