Domů
Elektřina
Těžba bitcoinu spotřebuje dvakrát více energie než těžba zlata
Bitcoin. Zdroje - Shutterstock

Těžba bitcoinu spotřebuje dvakrát více energie než těžba zlata

Elektřina
17 komentářů
6. listopad 2018, 10:22
ČTK

Množství energie spotřebované k získání jednoho dolaru z těžby kryptoměn, jako je například bitcoin, je více než dvojnásobné v porovnání se získáním stejné hodnoty v těžbě mědi, zlata nebo platiny. Vyplývá to ze studie vědců amerického Oak Ridge Institute. Virtuální a skutečná těžba jsou si přitom podobnější, než by si kdokoli pomyslel, poznamenal server listu The Guardian.

Vědci spočítali, že těžba bitcoinu spotřebuje k vygenerování jednoho dolaru zhruba 17 megajoulů (MJ) energie, zatímco těžba mědi čtyři, zlata pět a platiny sedm MJ. Obdobně je to i s dalšími kryptoměnami, při těžbě měny ethereum se získá dolar při spotřebě sedmi MJ a u monera je to 14 MJ. Všechny tyto měny si ale vedou výtečně v porovnání s hliníkem, jehož těžba vygeneruje jeden dolar při spotřebě 122 MJ.

Těžba je proces, při kterém se kontrolují a potvrzují transakce v síti. Speciální počítačový program se napojí na kryptoměnovou síť, zpracovává příchozí informace a řeší u toho složitou matematickou úlohu. V jedné chvíli na ní pracují počítače všech takzvaných těžařů. Ten, jehož počítač vyřeší úlohu jako první, získá odměnu, v případě bitcoinu asi 8 000 (téměř 181 000 Kč). Ostatní těžaři mají smůlu a musejí začít řešit novou úlohu.

Zatímco odměna může být jen virtuální, energetické náklady jsou velmi reálné. Bylo zjištěno, že síť těžařů bitcoinu spotřebuje za jediný rok více energie než celé Irsko a že vyprodukuje stejné roční emise uhlíku jako jeden milion transatlantických letů.

Nová studie je první, která posuzuje energetickou náročnost na těžbu připadající na vytvoření hodnoty jednoho dolaru. Autoři chtějí podnítit debatu o adekvátnosti a udržitelnosti nároků na energii.

V úvahu je přitom nutno vzít i cenové výkyvy, ale třeba i skutečnost, že při těžbě kryptoměn v Číně vzniká čtyřnásobné množství emisí oxidu uhličitého než při těžbě kryptoměn v Kanadě.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
frank
6. listopad 2018, 10:49

zajímavé, trošku to ruší kruhy teorií, že " digitální průmysl" se obejde bez průmyslu v pozadí :)

energetik
6. listopad 2018, 11:11

Hodně těžařů při těžbě odpadním teplem topí, takže rozhodně lepší než používat přímotopy. Nedávno jsem četl že i ČEZ to toho investoval.

Ideální je to živit vlastními přebytky z vlastní elektrárny a ještě tím vytápět. Tak se dá prodat i energie kterou distributor odmítá přenést nebo jde o ostrovní elektrárnu.

frank
6. listopad 2018, 13:46

Kde jste takový nesmysl četl ? :)

Pamatuji, že si tím "přitápěl" poslanec za Piráty, ovšem u něj by přímotop vyšel levněji :)

energetik
6. listopad 2018, 17:34

Nejen četl ale i viděl. A proč nesmysl?

energetik
6. listopad 2018, 18:07

Přímotop i počítač mají stejný topný faktor. Za 1kWh elektřiny vyrobí stejné množství tepla, jen počítač navíc k teplu i bitcoiny a přímotop jen to teplo.

To jsou základy fyziky a energetiky a doufal jsem že na webu oenergetice je to všem jasné. Z poslance pirátů by si měli vzít všichni příklad a pokud možno topit alespoň takto.

Emil
6. listopad 2018, 19:22

Jenomže poslanec pirátů si takhle přivydělával ve služebním bytě, ve kterém platila účty za elektřinu Poslanecká sněmovna. Přišlo se na to právě díky několikanásobně vyšším účtům než je obvyklé. Takže pan poslanec je buď neobvykle teplomilný, nebo spíš vypnul ústřední topení a místo něj topil přímotopem v podobě počítače. Navíc si asi těžko na ten přímotop sjednal sazbu D45d. Jako následováníhodný čin mi to tedy zrovna nepřipadá.

Pokud si chcete těžit kryptoměnu doma, kde platíte účty za elektřinu, tak vězte, že s běžnými výpočetními prostředky na tom spíš proděláte. Ta správná doba na těžbu už je dávno pryč.

energetik
6. listopad 2018, 21:28

No jestli si vypnul topení tak to není dobré. Jenže v rádiu říkali že se tam netopilo a dostal tedy přímotop. Ale místo přímotopu si zapnul počítač.

Například počítačový přímotop Q.RAD.

Každopádně chyba je už v základu v tom, že si účty neplatí všichni sami.

energetik
6. listopad 2018, 21:38

A kdyby si tam dal ten Q.Rad u něhož spotřebovanou elektřinu platí výrobce, takže by tedy topil zadarmo, pochválil by ho někdo? Tak alespoň upozornil na tento problém.

energetik
6. listopad 2018, 21:43

Já doma netěžím, ale někteří naši zákazníci ano, než by měli dodávat energii do sítě za 0,3Kč/kWh nebo se odhadovat s distributorem, tak to raději zužitkují lépe.

Emil
7. listopad 2018, 08:28

Tak v případě ceny 0,3Kč/kWh už je samozřejmě situace jiná, pak věřím, že se těžba vyplatí. Já mluvil o případu, kdy tu elektřinu odebíráte za standardní sazby.

Vysvětlení pana poslance mi připadá přinejmenším zvláštní, protože, jak se tenkrát uvádělo, přišlo se na to díky podezřele vysokým účtům za elektřinu. Pokud skutečně dostal přímotop, pak by ovšem vysoké účty nebyly podezřelé, daly by se jednoduše vysvětlit právě tím přímotopem.

Petr
7. listopad 2018, 15:50

Sám jsi nesmysl ;) Přesně jak popsal čenář výše - mé TC se letos ještě neseplo (proháním jen oběhové čerpadlo na vodu v radiátorech po domě). Nasávám studený vzduch do sklepa, proháním do 2 pater teplý a ještě na konci každého měsíce pár tisíc vydělám. Sazba D56 vychází mnohem lépe než zmíněná 45ka. Přitom nejde o žádnou megafarmu, jen pár zařízení - při dnešní minimální PC minerů je cena za těžbu stále výhodná :) Osobně si vůbec nestěžuji :)

energetik
6. listopad 2018, 18:02

Mne by zajímalo jak je energeticky náročná Koruna, jen jestli to není víc než jeden bitcoin.

frank
6. listopad 2018, 20:47

Mluvíte o tom , že ČEZ těží bitcoiny což je ptákovina non plus ultra :) Já samozřejmě vím, že se jedná o datacentra a odpadní teplo z nich, ale souvislost, ve které o tom vy mluvíte je zavádějící :)

energetik
6. listopad 2018, 21:23

ČEZ koupila prostřednictvím své dceřiné firmy Inven Capital významný minoritní podíl v německé společnosti Cloud & Heat Technologies, která přináší řešení využívající teplo z datových serverů.

frank
7. listopad 2018, 12:22

díky za to, že jste to(sebe) opravil, ano skutečně tam taková investice byla, ale nebylo to v souvislosti s těžbou bitcoinu, která byla patrná z vašeho prvního proslovu o těžařích:)

energetik
7. listopad 2018, 17:21

Tak to se omlouvám, že došlo k vašemu nepochopení. Myslel jsem to tak, že do této technologie ČEZ investoval. Slovo technologie jsem vynechal, protože jsem to nepovažoval za tak podstatné. A jestli na tom bude někdo těžit bitcoiny, tak tomu stejně ČEZ nezabrání a stejně mu to bude jedno.

Navíc nejsou jen bitcoiny, ale jsou i jiné způsoby jak na datových centrech vydělat.

frank
7. listopad 2018, 20:51

napsal jste pod článek o těžbě bitcoinů toto, doslova cituji :

Hodně těžařů při těžbě odpadním teplem topí, takže rozhodně lepší než používat přímotopy. Nedávno jsem četl že i ČEZ to toho investoval.

To se ani jinak pochopit nedalo , takže opět jen hezká výmluva a popření vlastního tvrzení...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se