Domů
Elektřina
Toyota testuje hybridní systém pro výrobu elektřiny kombinující palivové články s mikroturbínou
Hybridní systém pro výrobu elektrické eenrgie kombinující palivové články s plynovou mikroturbínou. Zdroj: Toyota

Toyota testuje hybridní systém pro výrobu elektřiny kombinující palivové články s mikroturbínou

Japonská automobilka Toyota Motor Corporation začala ve svém výrobním závodu Motomachi v japonské prefektuře Aichi testovat nový mikrozdroj elektrické energie, který kombinuje palivové články s malou plynovou turbínou. Hybridní systém využívá palivové články s tuhými oxidu (SOFC), které mohou pracovat za vysokých provozních teplot.

Hybridní systém o elektrickém výkonu 250 kW využívá jako palivo zemní plyn. Molekuly metanu jsou nejprve rozštěpeny na vodík a oxid uhelnatý, které v palivovém článku dále reagují s přiváděným kyslíkem, čímž dochází k výrobě elektrické energie.

Zbytek nevyužitého paliva (směs vodíku a oxidu uhelnatého) spolu s odpadním teplem poté pokračuje do mikroturbíny, kde je spálen. Mikroturbína pak kromě kompresoru, který vtlačuje vzduch do palivového článku, rovněž pohání i generátor.

Pro zvýšení celkové účinnosti hybridního systému pak může být využito i odpadní teplo spalin proudících z turbíny.

Hybridní mikroelektrárna kombinující palivové články s plynovou mikroturbínou. Zdroj: Toyota

Podle společnosti hybridní systém, i se započtením vlastní spotřeby, dosahuje účinnosti výroby elektrické energie 55 %. V kogeneračním režimu může celková účinnost zařízení díky využití odpadního tepla vzrůst až na 65 %.

Nový hybridní systém vznikl ve spolupráci Toyoty, její dceřiné společnosti Toyota Turbine and Systems Inc. a rovněž společnosti Mitsubishi Hitachi Power Systems Ltd.. Toyota plánuje s tímto, i s dalšími projekty i nadále pokračovat v rozvoji technologií efektivního využívání vodíku.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.