Velká Británie se bude v zimě opět spoléhat na elektrárny na zemní plyn

DomůElektrárny v EvropěVelká Británie se bude v zimě opět spoléhat na elektrárny na zemní plyn

Elektrárny spalující zemní plyn budou i v letošní zimě ve Velké Británii zdrojem elektřiny číslo jedna. Analýza zahraničního serveru Platts navíc ukazuje, že díky nízkým cenám zemního plynu a ceně emisních povolenek na tříletém minimu přesahuje hrubá provozní marže britských paroplynových elektráren 10 liber za megawatthodinu. 

Hrubá provozní marže, vyjadřující rozdíl mezi příjmy za prodej elektřiny a náklady na palivo a emisní povolenky, paroplynových elektráren (s účinností 50 %) ve Velké Británii přesahuje podle analýzy Platts pro zimu 2016-2017 10 liber za megawatthodinu.

Vysoká provozní marže je podle Platts výsledkem nízkých cen zemního plynu a také nízkých cen emisních povolenek, jejichž cena se začátkem tohoto týdne propadla pod 4 eura za tunu CO2. V případě povolenky s dodávkou v prosinci 2016 spadla cena pod 4 eura vůbec poprvé v historii.

Ústup od využívání uhlí

Význam zemního plynu při výrobě elektřiny ve Velké Británii roste díky snaze o uzavření všech uhelných elektráren do roku 2025.

Platts uvádí, že by průměrný dosažitelný výkon britských uhelných elektráren v letošní zimě měl být kolem 10 GW, zatímco průměrný dosažitelný výkon elektráren spalujících zemní plyn by se měl pohybovat nad 22 GW.

Ve srovnání s rokem 2015 by tedy dosažitelný výkon uhelných elektráren měl být zhruba o 4 GW nižší.

Podle provozovatele britské přenosové soustavy National Grid vyrobily v zimě 2015 uhelné elektrárny 30,25 TWh a plynové elektrárny 60,45 TWh.

Pokud jde o odhadovanou hrubou provozní marži britských uhelných elektráren pro zimu 2016-2017, Platts předpokládá hodnotu kolem 5,76 liber za megawatthodinu.

Zdroj úvodní fotografie: www.marchwoodpower.com (Výstavba paroplynové elektrárny Marchwood)