Domů
Elektřina
V rozvodně u Kadaně se chystá spuštění regulačních transformátorů

V rozvodně u Kadaně se chystá spuštění regulačních transformátorů

V rozvodně v Hradci u Kadaně na Chomutovsku se připravuje spuštění regulačních transformátorů, které mají zajistit bezpečný přenos elektrické energie. Dodávka posledního má zpoždění. ČTK o tom informovala mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

V rozvodně už jsou tři transformátory, čtvrtý stroj neprošel v italském závodě přejímacími zkouškami.

„Bezpečnost provozu přenosové soustavy je pro nás na prvním místě. Proto i po výrobci PST transformátorů požadujeme přísné testy. I díky tomu jsme výrobní závadu odhalili včas,“ uvedl předseda představenstva ČEPS Jan Kalina.

Spuštění transformátorů předpokládá ČEPS v prvním čtvrtletí příštího roku.

„V současné době se ve výrobním závodě odstraňuje vzniklá závada. Kdy bude dodán poslední stroj, zatím nevíme, jednáme o tom s dodavatelem,“ uvedl Kalina.

Regulační transformátory umožní bezpečný maximální přenos elektrické energie.

„Bude možné regulovat množství energie, která bezpečně proteče soustavou,“ uvedla Peterová.

Budoucí podoba PST transformátorů v Hradci u Kadaně. Zdroj: facebook profil Skupiny ČEPS

„Představíme-li si přenosovou soustavu jako nádrž s mnoha přítoky a výpustěmi, funguje transformátor jako stavidlo, které omezí, respektive zvýší průtok danou výpustí. Omezení toku na jednom vedení způsobí přerozdělení toků. A protože elektřina proudí cestou nejmenšího odporu, část toků se přesune na jiná, méně zatížená vedení, čímž se vyloučí možné přetížení přenosové sítě,“ vysvětlila mluvčí.

Provozování transformátorů v Česku spolu s obdobnými zařízeními na německo-polské hranici pomůže stabilizovat tranzitní toky. Kvůli instalaci transformátorů ČEPS loni v dubnu zahájil rozšiřování rozvodny v Hradci. Náklady na celou investici jsou zhruba dvě miliardy korun.

Komentáře

(2)

energetik

20. září 2016, 16:51

Takže budeme mít elektřinu zase o něco levnější :-))))))

V našich sítích také pouštíme energii cestou nejmenšího odporu, to je přirozené. A přirozené také je, že když se vedení s nejmenším odporem více zatíží tak se zahřeje a vzroste jeho odpor a už to není cesta nejmenšího odporu. Krásně to příroda vymyslela když se ví jak toho levně využít.

No ještě že tu nemáme supravodiče, to by nás odborníci s ČEPS jistě přesvědčili o nutnosti instalací předražených ochranných rezistorů aby "ochránili" ten nulový odpor supravodiče a vytvořili "ochranný" úbytek napětí a výkonu.

Jiří Roubal

22. září 2016, 12:15

Asi je vhodné vaše shrnutí a vlastně i vyjádření mluvčí ČEPS uvést poněkud na pravou míru. I když by to, pro populární článek, zase tak moc nutné nebylo. Přesto mi to nedá. Ta "cesta nejmenšího odporu" je spíše taková básnická licence, ale mluvíme o elektro energetice a tam má odpor zcela konkrétní význam. Ve skutečnosti není vliv odporu na rozdělení toků v síti zas až tak klíčový a už vůbec není nijak zásadní jeho navýšení vlivem oteplení vodiče. Ano, oteplením se zvýší ztráty, zvětší průhyb vodiče a sníží okamžitá i dlouhodobá spolehlivost přenosu, ale že by to měnilo rozložení toků v síti nějak významně, to ne. Mluvčí ČEPS to samozřejmě s ohledem na charakter článku zjednodušila. To, co zajišťuje omezení přenosu v daném profilu, ve které jsou transformátory v Hradci instalovány, není změna odporu, ale změna natočení vektorů napětí před a za strojem. Znáte-li výkonovou rovnici přenosu, tak je to právě úhel mezi napětím na jedné a druhé straně transformátoru, který je tímto transformátorem ovlivněn. Jinak ta rovnice vypadá asi takto (prostředí diskuze mi nedovolují obvyklý zápis) P=U1*U2/X*sin.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.