Domů
Elektřina
V rozvodně u Kadaně se chystá spuštění regulačních transformátorů

V rozvodně u Kadaně se chystá spuštění regulačních transformátorů

Elektřina
2 komentáře
20. září 2016, 10:18
ČTK

V rozvodně v Hradci u Kadaně na Chomutovsku se připravuje spuštění regulačních transformátorů, které mají zajistit bezpečný přenos elektrické energie. Dodávka posledního má zpoždění. ČTK o tom informovala mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

V rozvodně už jsou tři transformátory, čtvrtý stroj neprošel v italském závodě přejímacími zkouškami.

„Bezpečnost provozu přenosové soustavy je pro nás na prvním místě. Proto i po výrobci PST transformátorů požadujeme přísné testy. I díky tomu jsme výrobní závadu odhalili včas,“ uvedl předseda představenstva ČEPS Jan Kalina.

Spuštění transformátorů předpokládá ČEPS v prvním čtvrtletí příštího roku.

„V současné době se ve výrobním závodě odstraňuje vzniklá závada. Kdy bude dodán poslední stroj, zatím nevíme, jednáme o tom s dodavatelem,“ uvedl Kalina.

Regulační transformátory umožní bezpečný maximální přenos elektrické energie.

„Bude možné regulovat množství energie, která bezpečně proteče soustavou,“ uvedla Peterová.

Budoucí podoba PST transformátorů v Hradci u Kadaně. Zdroj: facebook profil Skupiny ČEPS

„Představíme-li si přenosovou soustavu jako nádrž s mnoha přítoky a výpustěmi, funguje transformátor jako stavidlo, které omezí, respektive zvýší průtok danou výpustí. Omezení toku na jednom vedení způsobí přerozdělení toků. A protože elektřina proudí cestou nejmenšího odporu, část toků se přesune na jiná, méně zatížená vedení, čímž se vyloučí možné přetížení přenosové sítě,“ vysvětlila mluvčí.

Provozování transformátorů v Česku spolu s obdobnými zařízeními na německo-polské hranici pomůže stabilizovat tranzitní toky. Kvůli instalaci transformátorů ČEPS loni v dubnu zahájil rozšiřování rozvodny v Hradci. Náklady na celou investici jsou zhruba dvě miliardy korun.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Hampl: Extra daní pro ČEZ a banky to začne. Pak vláda zdaní i lidi
29. červen 2022, 06:12
Zestátnění ČEZ? Samotný právní statut jedné firmy ceny elektřiny výrazně neovlivní, míní analytik Gavor
28. červen 2022, 23:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
energetik
20. září 2016, 16:51

Takže budeme mít elektřinu zase o něco levnější :-))))))

V našich sítích také pouštíme energii cestou nejmenšího odporu, to je přirozené. A přirozené také je, že když se vedení s nejmenším odporem více zatíží tak se zahřeje a vzroste jeho odpor a už to není cesta nejmenšího odporu. Krásně to příroda vymyslela když se ví jak toho levně využít.

No ještě že tu nemáme supravodiče, to by nás odborníci s ČEPS jistě přesvědčili o nutnosti instalací předražených ochranných rezistorů aby "ochránili" ten nulový odpor supravodiče a vytvořili "ochranný" úbytek napětí a výkonu.

Jiří Roubal
22. září 2016, 12:15

Asi je vhodné vaše shrnutí a vlastně i vyjádření mluvčí ČEPS uvést poněkud na pravou míru. I když by to, pro populární článek, zase tak moc nutné nebylo. Přesto mi to nedá. Ta "cesta nejmenšího odporu" je spíše taková básnická licence, ale mluvíme o elektro energetice a tam má odpor zcela konkrétní význam. Ve skutečnosti není vliv odporu na rozdělení toků v síti zas až tak klíčový a už vůbec není nijak zásadní jeho navýšení vlivem oteplení vodiče. Ano, oteplením se zvýší ztráty, zvětší průhyb vodiče a sníží okamžitá i dlouhodobá spolehlivost přenosu, ale že by to měnilo rozložení toků v síti nějak významně, to ne. Mluvčí ČEPS to samozřejmě s ohledem na charakter článku zjednodušila. To, co zajišťuje omezení přenosu v daném profilu, ve které jsou transformátory v Hradci instalovány, není změna odporu, ale změna natočení vektorů napětí před a za strojem. Znáte-li výkonovou rovnici přenosu, tak je to právě úhel mezi napětím na jedné a druhé straně transformátoru, který je tímto transformátorem ovlivněn. Jinak ta rovnice vypadá asi takto (prostředí diskuze mi nedovolují obvyklý zápis) P=U1*U2/X*sin.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se