Domů
Elektřina
V Temelíně dnes procvičili, jak by Lipno elektrárně pomohlo při blackoutu

V Temelíně dnes procvičili, jak by Lipno elektrárně pomohlo při blackoutu

Energetici v jaderné elektrárně Temelín dnes procvičili, jak by zvládli blackout v případě, že by nenaběhly záložní dieselové generátory. Elektřinu by zajistily vodní elektrárny Lipno a Orlík, které při výpadcích proudu tvoří jednu z důležitých záloh. Do cvičení se zapojilo 30 odborníků ze společností ČEZ, ČEPS a E.ON. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Díky elektřině mohou čerpadla dodávat vodu důležitou pro chlazení reaktoru. V Temelíně mají 13 způsobů, jak napájet bezpečnostní systémy. Dva z nich představují vodní elektrárny Lipno a Orlík.

Podle zástupců Temelína je jaderná elektrárna na rozpad přenosové soustavy připravena. V případě, že by byla elektřina z Lipna potřeba, proudila by rovnou bez jakéhokoli odbočení přímo do Temelína.

Ilustrační foto

„Máme dost možností, jak se s blackoutem vypořádat. Většinu z nich tvoří záložní dieselgenerátory. V další linii jsou připraveny vodní elektrárny. Jejich využití vyžaduje zapojení dalších energetických společností, a tuto koordinaci je tedy potřeba průběžně procvičovat,“ uvedl směnový inženýr elektrárny Temelín Ladislav Dubský, který cvičení řídil.

Energetici jsou schopni chladit reaktor i při úplném výpadku všech 13 zdrojů elektrického napájení, de facto neomezeně dlouho. Důležitou roli v takovém případě hraje parogenerátor.

„Díky různým teplotám voda v primárním okruhu přirozeně cirkuluje a přes parogenerátor bychom ji ochlazovali. Jeho doplňování vodou pomocí mobilního čerpadla by zajistilo potřebné chlazení i bez elektřiny, v podstatě na neomezenou dobu,“ popsal Sviták.

Od začátku roku vyrobil Temelín 12,1 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Komentáře

(2)

Václav Kopal

25. říjen 2018, 17:24

České Budějovice mají Lipno a Temelín Praha nemá nic.

PETRIK

25. říjen 2018, 18:53

V Praze at si postavi bioplynku,ta potrebuje metan od krav a volu,slamu dodame......

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.