V Třebíči se představil další zájemce o dostavbu Dukovan, francouzská EDF

4. prosinec 2018, 19:09
DomůElektřinaV Třebíči se představil další zájemce o dostavbu Dukovan, francouzská EDF

V Třebíči dnes podnikatelům a zástupcům obcí představil své aktivity zaměřené na jadernou energetiku další případný zájemce o stavbu jaderných bloků v Dukovanech, francouzská společnost EDF. V regionu se tak představila pátá z šesti firem, o nichž se mluví jako o možných uchazečích o stavbu jaderných bloků v ČR. Kulaté stoly pořádá sdružení Energetické Třebíčsko s okresní hospodářskou komorou.

Firmy z Třebíčska zaměřené na energetiku možnost bližšího kontaktu s potenciálními dodavateli nového bloku Dukovan podle předsedy Energetického Třebíčska Vítězslava Jonáše vítají. Některé prý už s případnými zájemci navazují spolupráci.

V roce 2016 jednali v regionu zástupci ruského Rosatomu, loni postupně následovaly korejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), čínská China General Nuclear (CGN) a Atmea, tedy společný podnik francouzské Arevy a japonské Mitsubishi Heavy Industries (MHI). Podle Jonáše zatím není jisté, jestli na podobnou akci do Třebíče přijedou i zástupci Westinghouse Electric Company, termín není stanoven.

Zástupci elektrárenské společnosti EDF v třebíčském hotelu Atom mluvili před desítkami posluchačů o tom, že situaci v Česku mapují od roku 2009. Uváděli, že mohou nabídnout dva různě velké modely reaktorů. Informovali také například o svých zkušenostech se stavbou britské jaderné elektrárny Hinkley Point C.

Zájemci o stavbu jaderných bloků na Třebíčsku vesměs mluvili o možnostech spolupráce s tuzemskými firmami a o možných přínosech těchto investic pro region. Jonáš jejich prezentace na dotaz ČTK porovnávat nechtěl.

Podotkl, že případné konečné nabídky také mohou mít jinou podobu. Sdružení by se podle něj ozvalo, kdyby mělo za to, že při výběru firmy jde víc o politické rozhodnutí.

Ilustrační foto

Firma ČEZ stavbu jednoho až dvou nových bloků v Dukovanech připravuje. Úřady teď posuzují vliv záměru na životní prostředí.

„Věřím, že v dubnu příštího roku získáme od ministerstva životního prostředí pozitivní stanovisko,“ řekl dnes v Třebíči Martin Uhlíř z dceřiné firmy ČEZ Elektrárna Dukovany II, která je oznamovatelem záměru.

Výběr dodavatele nového bloku Dukovan podle Uhlíře ale nelze zahájit bez toho, aby vláda řekla základní věci k investorskému a finančnímu modelu stavby.

Premiér Andrej Babiš (ANO) 22. listopadu ve Valči na Třebíčsku řekl, že by stavbu nového bloku Dukovan měla zajistit dceřiná firma ČEZ. Stát je podle něj připraven garantovat investici za firmou ČEZ jako druhý v pořadí. Proti této formě se vyslovili někteří minoritní akcionáři firmy ČEZ.

Věra Stejskalová kš