V Třebíči se představil další zájemce o dostavbu Dukovan, francouzská EDF
V Třebíči dnes podnikatelům a zástupcům obcí představil své aktivity zaměřené na jadernou energetiku další případný zájemce o stavbu jaderných bloků v Dukovanech, francouzská společnost EDF. V regionu se tak představila pátá z šesti firem, o nichž se mluví jako o možných uchazečích o stavbu jaderných bloků v ČR. Kulaté stoly pořádá sdružení Energetické Třebíčsko s okresní hospodářskou komorou.
Firmy z Třebíčska zaměřené na energetiku možnost bližšího kontaktu s potenciálními dodavateli nového bloku Dukovan podle předsedy Energetického Třebíčska Vítězslava Jonáše vítají. Některé prý už s případnými zájemci navazují spolupráci.
V roce 2016 jednali v regionu zástupci ruského Rosatomu, loni postupně následovaly korejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), čínská China General Nuclear (CGN) a Atmea, tedy společný podnik francouzské Arevy a japonské Mitsubishi Heavy Industries (MHI). Podle Jonáše zatím není jisté, jestli na podobnou akci do Třebíče přijedou i zástupci Westinghouse Electric Company, termín není stanoven.
Zástupci elektrárenské společnosti EDF v třebíčském hotelu Atom mluvili před desítkami posluchačů o tom, že situaci v Česku mapují od roku 2009. Uváděli, že mohou nabídnout dva různě velké modely reaktorů. Informovali také například o svých zkušenostech se stavbou britské jaderné elektrárny Hinkley Point C.
Zájemci o stavbu jaderných bloků na Třebíčsku vesměs mluvili o možnostech spolupráce s tuzemskými firmami a o možných přínosech těchto investic pro region. Jonáš jejich prezentace na dotaz ČTK porovnávat nechtěl.
Podotkl, že případné konečné nabídky také mohou mít jinou podobu. Sdružení by se podle něj ozvalo, kdyby mělo za to, že při výběru firmy jde víc o politické rozhodnutí.
Firma ČEZ stavbu jednoho až dvou nových bloků v Dukovanech připravuje. Úřady teď posuzují vliv záměru na životní prostředí.
„Věřím, že v dubnu příštího roku získáme od ministerstva životního prostředí pozitivní stanovisko,“ řekl dnes v Třebíči Martin Uhlíř z dceřiné firmy ČEZ Elektrárna Dukovany II, která je oznamovatelem záměru.
Výběr dodavatele nového bloku Dukovan podle Uhlíře ale nelze zahájit bez toho, aby vláda řekla základní věci k investorskému a finančnímu modelu stavby.
Premiér Andrej Babiš (ANO) 22. listopadu ve Valči na Třebíčsku řekl, že by stavbu nového bloku Dukovan měla zajistit dceřiná firma ČEZ. Stát je podle něj připraven garantovat investici za firmou ČEZ jako druhý v pořadí. Proti této formě se vyslovili někteří minoritní akcionáři firmy ČEZ.
Věra Stejskalová kš
Mohlo by vás zajímat:
Francie je technologicky v JE asi 30 let za Ruskem , které už má komerční JE IV generace , kdežto Francie nemá ani funkční komerční blok III+ generace a celý jaderný program je u nich v útlumu. Ale my si tu zastaralou technologii od nich rádi koupíme a ještě za to zaplatíme více než za vyspělejší Ruskou JE a nebude nám vadit že dodavatel patrně zkrachuje, protože v jeho zemi se žádné JE do budoucna už nemají stavět . Možná bychom si to mohli koupit u Američanů - ti staví celou jednu JE x jich budou zavítat a nebo jižní Korea , kde si odhlasovali moratorium na stavbu nových JE a nebo Japonsko - tam zbaběle zavřeli všechny JE a teď jich na čas uvedou do provozu zbylých max 25% žádné další neplánují. Jeden lepší uchazeč než druhý hlavně se všichni zaklínají tím že to nemůžou být technologické jaderné mocnosti Rusko a Čína , kteří dnes staví většinu JE na světě. ( Rusko asi 35 bloků v různých částech světa) , Čína celkově stovky bloků a koupit si JE od někoho jiného než od nich asi stejně výhodné jako importovat LNG z USA...
Kde prosim stoji ruska JE IV generace? A muzete upresnit, jak Francie nahradi stavajici JE bez vystavby novych? IMHO jsou tato tvrzeni v naprostem rozporu s fakty, proto se ptam.
V Rusku běží jaderná elektrárna IV. generace v Bělojarsku jde o typ BN-800.
Pokud chce Francie snížit jádro střednědobě na 50%, tak jim bude při pokračování úpadku jejich průmyslu v pohodě stačit na dalších 30 let jen prodlužovat životnost své hlavní sériové řady reaktorů.
Je to tak. Francouzi, Cinani nebo Korejci by byl pr.ser.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se