Domů
Elektrárny v Evropě
Velká Británie 3Q: Výroba elektřiny především z plynu, jádra a OZE

Velká Británie 3Q: Výroba elektřiny především z plynu, jádra a OZE

Velká Británie zveřejnila energetické statistiky za 3. čtvrtletí. Podíl výroby z nízkouhlíkových zdrojů dosáhl rekordních 50 %. Nárůst výroby ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zaznamenaly jak OZE, tak jaderné zdroje. Podíl uhlí na výrobě klesá především na úkor plynu. Z OZE nejvíce navýšily výrobu pevninské větrné elektrárny a solární zdroje.

Nejvýznamnější zásluhu na růstu podílu nízkouhlíkových zdrojů na výrobě elektřiny mají jaderné elektrárny, jejichž produkce stoupla ve 3. čtvrtletí 2016 o 13,9 % na 18,9 TWh. Tento nárůst byl způsoben menším množstvím odstávek jaderných elektráren oproti stejnému období vloni.

V podstatě stejné množství elektřiny jako jaderné zdroje vyrobily obnovitelné zdroje (OZE), jejichž výroba byla ve 3. čtvrtletí 18,8 TWh. OZE v tomto čtvrtletí v meziročním srovnání zaznamenaly nárůst výroby o 4,3 %.  V Británii bylo vyrobeno za letošní třetí čtvrtletí 75,4 TWh elektřiny, podíl jaderných a obnovitelných zdrojů na výrobě tedy činil přesně 50 %, což je jejich historicky nejvyšší podíl.

Významný propad v meziročním srovnání zaznamenaly uhelné zdroje, jejichž výroba klesla o 78,9 % na 2,7 TWh, tento propad je způsoben především přestavbou uhelné elektrárny Drax na biomasový zdroj. Ve třetím čtvrtletí 2015 se ještě uhlí podílelo na výrobě elektřiny v Británii z 16,7 %, zatímco v letošním 3. čtvrtletí byl podíl uhlí na výrobě pouze 3,6 %. Statistika tedy potvrzuje reálný odklon britské energetiky od uhlí ke zdrojům s nižšími emisemi skleníkových plynů a škodlivých látek.

Nejvíce byl pokles výroby elektřiny z uhlí kompenzován výrobou v plynových zdrojích. Velká Británie ve 3. čtvrtletí 2016 vyrobila 32,9 TWh elektřiny v plynových elektrárnách, což představuje podíl na celkové výrobě elektřiny 43,6 %. Ve srovnání se stejným obdobím vloni si plynové elektrárny polepšily o 23,6 %.

Čtvrtletní srovnání elektřiny vyrobené ve Velké Británii. Zdroj dat: gov.uk

Mezi OZE rostly nejvíce onshore VtE a solární elektrárny

Vzhledem k nárůstu výroby pevninských větrných elektráren na 4,6 TWh, zaznamenaly tyto zdroje růst výroby o 19,4 % oproti 3. čtvrtletí 2015. Offshore větrné elektrárny a solární zdroje vyrobily ve 3. čtvrtletí 2016 shodně 3,5 TWh elektřiny. Solární zdroje si ve výrobě v mezičtvrtletním srovnání polepšily o 30 %, zatímco offshore větrné elektrárny pouze o 3,8 %.

Pokles o 14,5 % byl zaznamenán u výroby elektřiny z biomasy, která však stále zaujímá první místo ve výrobě mezi OZE s výrobou 6,1 TWh. Zbývající 1,1 TWh elektřiny z OZE připadá na vodní elektrárny, které vyrobily oproti 3. čtvrtletí 2015 o 10,8 % elektřiny více.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.