Domů
Elektřina
Velká Británie zahájila konzultační proces k odstavení uhelných elektráren
Zdroj úvodní fotografie: ㇹヮィㇳhttps://www.flickr.com/photos/shirokazan/

Velká Británie zahájila konzultační proces k odstavení uhelných elektráren

Velká Británie zahájila začátkem listopadu konzultační proces k návrhům na možné způsoby odstavení existujících uhelných elektráren do roku 2025. Zveřejněný konzultační materiál zkoumá kromě možností, jak odstavení provést, také dopad na bezpečnost dodávek elektřiny. Aktuálně je ve Velké Británii v provozu 8 uhelných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 13,9 GW. 

Velká Británie představila svůj plán na odstavení všech stávajících uhelných elektráren do roku 2025 loni na podzim. Ministerstvo podnikání, energetiky a průmyslové strategie (Department for Business, Energy & Industrial Strategy – BEIS) zahájilo v návaznosti na tento plán začátkem listopadu konzultační proces, který se zabývá možnostmi, jak odstavení zastaralých uhelných elektráren bezpečně provést.

První možností je aplikace požadavků v oblasti emisí oxidu uhličitého pro nové uhelné elektrárny na stávající zdroje od roku 2025, což by mimo jiné zahrnovalo potřebu investic do technologie CCS (Carbon Capture and Storage).

Druhou možností je aplikace limitů na emise CO2, které by byly od roku 2025 stanoveny na každou vyrobenou kilowatthodinu elektřiny namísto ročního limitu. Limit by měl být 450 g CO2/kWh, což je zhruba polovina hodnoty emisí CO2 stávajících uhelných zdrojů. Jednou z možností, jak zpřísnění limitů splnit, je dle BEIS spoluspalování biomasy.

Velká Británie se v konzultačním procesu zaměřuje také na dopady odstavení stávajících uhelných elektráren na bezpečnost dodávek elektřiny. BEIS v této souvislosti uvedlo, že bezpečnost dodávek elektřiny by díky kapacitnímu mechanismu neměla být ohrožena.

Pokles výroby uhelných elektráren ve Velké Británii

Uhlí bylo historicky největším zdrojem při výrobě elektřiny ve Velké Británii. Jeho význam začal klesat v polovině 90. let s rozvojem elektráren spalujících zemní plyn.

Mezi lety 2003 a 2014 tvořila výroba elektřiny z uhelných elektráren přibližně jednu třetinu z celkové výroby elektřiny v zemi. V roce 2015 však podíl uhelných elektráren poklesl kvůli růstu výroby elektřiny z OZE a zemního plynu na 22 % při rekordně nízké výrobě 76 TWh.

Vývoj výroby elektřiny ve Velké Británii podle zdroje v období 1990 až 2015. Zdroj: Konzultační materiál BEIS

Kromě výroby elektřiny z uhlí poklesl ve Velké Británii také počet provozovaných uhelných elektráren. Zatímco v roce 2012 bylo provozováno 17 uhelných elektráren s celkovým instalovaným výkonem přibližně 23 GW, aktuálně je počet provozovaných uhelných elektráren osm. Celkový instalovaný výkon se snížil na 13,9 GW.

Pokles instalovaného výkonu uhelných elektráren byl způsoben na jedné straně uzavíráním zdrojů z důvodu špatné ekonomické situace a na straně druhé konverzí uhelných elektráren na spalování biomasy.

SpolečnostElektrárnaInst. výkon (MW)Uvedení do provozu
RWE Npower PlcAberthaw B15861971
EDF EnergyCottam20081969
Drax Power LtdDrax (uhelné bloky)19801974 (Unit1) 1986 (4, 5, 6)
Eggborough Power LtdEggborough19601967
Scottish and Southern EnergyFiddler’s Ferry19711971
E.OnRatcliffe-on-Soar20001968
SimecUskmouth3631959
EDF EnergyWest Burton20121967
Celkový inst. výkon13880

Uhelné elektrárny ve Velké Británii v provozu k červenci 2016. Zdroj: Konzultační materiál BEIS

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.