Domů
Elektřina
Výroba Dukovan loni stoupla o pětinu na 14,25 TWh elektřiny
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Výroba Dukovan loni stoupla o pětinu na 14,25 TWh elektřiny

Elektřina
Bez komentáře
2. leden 2019, 11:45
ČTK

Jaderná elektrárna Dukovany loni vyrobila 14,25 TWh elektřiny, zhruba o pětinu více než v roce 2017. Loni tak dosáhla šesté nejlepší výroby v historii. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V předchozích letech byla výroba nižší kvůli delším odstávkám spojeným s dokončováním investic, s kontrolami a testy. Od začátku uvedení do provozu v roce 1985 vyrobila Jaderná elektrárna Dukovany celkem 433 TWh elektřiny.

Ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský přesto vidí rezervy ve stabilitě výroby.

„Několik krátkých vložených odstávek jsme sice zvládli dobře, ale i tak chci jejich počet výrazně snížit,“ uvedl.

Výroba v českých jaderných elektrárnách se zvyšuje už druhým rokem po sobě. V roce 2017 to bylo díky rekordní produkci Temelína, loni výrazně pomohly Dukovany. Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly loni do přenosové sítě téměř 30 TWh elektřiny, téměř o 0,2 TWh více než v roce 2017.

Obě české jaderné elektrárny jsou klíčové z pohledu snižování emisí v České republice. Zdroje nevypouštějící skleníkové plyny se loni, v rámci společnosti ČEZ, podílely na produkci elektřiny zhruba 55 procenty.

Ilustrační foto

Celkový výkon Dukovan se čtyřmi bloky je nyní zhruba 2000 megawattů, prakticky stejně jako v Temelíně, který má dva bloky. Roční výroba elektřiny se v Dukovanech před rokem 2015 pohybovala kolem 15 TWh, v rekordním roce 2013 to bylo 15,689 TWh.

V posledních letech elektrárnu brzdily dlouhé odstávky vyvolané opakovanými kontrolami svarů a prováděním investic potřebných pro další dlouhodobý provoz.

V prosinci 2017 získala Jaderná elektrárna Dukovany časově neomezené povolení k provozu třetího a čtvrtého výrobního bloku, stejná už měla i pro první a druhý blok.

„Povolení je ale provázeno řadou podmínek. Platná státní energetická koncepce předpokládá v lokalitě stavbu jednoho až dvou nových jaderných bloků,“ uvedl mluvčí.

Konkrétní plány výroby společnost ČEZ s ohledem na legislativu samostatně nezveřejňuje, dodal.

Od zahájení výroby elektrárna vyrobila přes 433 TWh elektřiny, která by stačila na pokrytí celkové spotřeby České republiky na sedm let a všem domácnostem na 28 let.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Fiala pro HN: Vláda zvažuje restrukturalizaci ČEZ, možností je rozdělení firmy
19. květen 2022, 19:01
Ministr Stanjura nechá prověřit loňské prominutí DPH u plynu a elektřiny. Chce zjistit, zda bylo zákonné
19. květen 2022, 14:01
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se