Domů
Elektřina
Čistá výroba elektřiny v ČR loni meziročně klesla o 10 pct, byla nejnižší od roku 2002
Elektricke vedeni. Autor: Andrew Imanaka

Čistá výroba elektřiny v ČR loni meziročně klesla o 10 pct, byla nejnižší od roku 2002

Elektřina
22 komentářů
4. leden 2024, 11:27
ČTK

Čistá výroba elektřiny v České republice loni klesla meziročně o deset procent, celkově tuzemské elektrárny vyrobily 72 terawatthodin (TWh) elektřiny. Je to nejnižší výroba od roku 2002. Důvodem je hlavně nižší ekonomická aktivita v průmyslu. Spolu s tím tak klesá i spotřeba. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti EGÚ Brno, kterou poskytla ČTK. V celé EU výroba elektřiny v loňském roce klesla o 66 TWh.

„Jde především o důsledek nižší ekonomické aktivity a stagnující výkonnosti ekonomik států EU. Nesouvisí to s aplikací technických úsporných opatření. Spotřeba elektřiny klesá i přes očekávanou elektrifikaci vytápění, dopravy a průmyslu. Nižší spotřeba se pak nepřímo promítá do poklesu výroby elektřiny z uhlí,“ řekl řídící konzultant EGÚ Brno Matěj Hrubý.

Největší podíl elektřiny byl vyroben z jádra a uhlí, a to dohromady téměř 80 procent (56 TWh). I přes velký podíl však výroba elektřiny z uhlí se loni snížila meziročně o 11 procent a u jádra o 0,6 procenta, uvedla společnost.

Po dlouhé době v Česku podle analýzy naopak vzrostla výroba z fotovoltaiky, konkrétně o 17 procent na 2,8 TWh. Ze zemního plynu pak bylo 3,3 TWh elektřiny, plynové elektrárny totiž vyráběly jen omezeně vzhledem k nižší spotřebě elektřiny a vysoké ceně komodity. Vodní elektrárny dodaly 2,3 TWh elektřiny. Větrná energie v Česku i v roce 2023 stagnovala, když její výroba dosáhla 700 gigawatthodin (GWh).

I přesto, že výroba z obnovitelných zdrojů loni stoupala, podle EGÚ Brno to pro naplnění cílů do roku 2030 nestačí. „Aktualizovaný český návrh vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu (NKEP) počítá v roce 2030 s výrobou elektřiny ve větrných elektrárnách ve výší přibližně tří terawatthodin. Významným impulzem pro další rozvoj by měla být nová legislativa, která nyní podporuje vznik komunitní energetiky. Optimální potenciál pro instalaci větrných elektráren má přibližně sedm procent území České republiky a na nich 99 umístěných obcí, jež mohou z větru zajistit dalších až 1,5 terawatthodiny elektřiny,“ řekl Hrubý.

Nejvyužívanějším zdrojem v celé EU bylo loni jádro, z něhož se vyrobilo 589 TWh elektřiny. Následovaly větrné elektrárny s 450 TWh, což je meziročně o 13 procent více. Podíl větru na celkové dodávce je tak nyní přes 18 procent. „Výroba byla vyšší především v důsledku lepších povětrnostních podmínek, nikoliv v důsledku růstu instalovaného výkonu, který v poslední době stagnuje,“ uvedl Hrubý. Nejvíce elektřiny z větru se vyrobilo v Německu, více než 140 TWh. Dalšími významnými výrobci jsou Španělsko, Francie nebo Švédsko.

Meziroční navýšení o 18 procent dále podle analýzy zaznamenala fotovoltaika a dosáhla osmiprocentního podílu na celkové výrobě elektřiny v EU (196 TWh). Všechny obnovitelné zdroje, včetně biomasy a vody měly v EU v roce 2023 podíl na celkové výrobě 45 procent, když celkově dodaly 1100 TWh elektřiny. Od roku 2015 tak přidaly obnovitelné zdroje na výrobě elektřiny přibližně 250 TWh.

V celé unii pak klesá výroba elektřiny z uhlí. Nejvíce v Německu, kde se produkce z uhlí snížila meziročně o 22 procent, dále Polsku o 18 procent. Významné snížení výroby z uhlí je patrné také v ČR, Itálii, Belgii nebo Rumunsku. „Pokud myslíme nahrazování uhelných zdrojů vážně, rozvoj pouze fotovoltaiky a větru nestačí. Zásadní bude, kolik se stihne postavit nových plynových elektráren, protože za současné situace si Německo, Česko ani Polsko nemohou dovolit uhelné elektrárny uzavřít,“ dodal Hrubý.

Výroba elektřiny klesala v EU už v roce 2022, kdy se meziročně snížila téměř o 100 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Martin Prokš
4. leden 2024, 15:37

Dobrý den,

Jinými slovy: průmysl už z EU i ČR rychle utíká a ten útěk zrychluje. Zatím se to ještě nestíhá tak okatě tolik projevit v makroekonomických statistikách, protože ty mají skluz měsíce až rok jak se povede shromáždit skutečná data a ne něčí předpoklady. A i tak se s tou statistikou dá kouzlit a vykládat ji dle potřeby. Spotřeba elektrické energie ale je poměrně rychlým indikátorem.

Bez průmyslu budeme muset všechno zboží nakupovat z vnějšku a nebudeme mít co nabídnout protihodnotou -> ztráta hodnoty evropských měn. Bez průmyslu nebude mít velká část občanů EU dostatečně hodnotné/smysluplné zaměstnání -> dramatický propad životní úrovně.

Takže kupředu Levá, ehm pardon zelená, zpátky ni krok. Jen dál s regulacema, omezováním CO2, novými daněmi, dotováním a všemožným zvýhodňováním nespolehlivých zdrojů elektrické energie, znevýdňováním spolehlivých a stabilních zdojů. Tfuj s podnikavci co chtějí v energetice (ale i jinde) podnikat za účelem zisku! Kapitalismus přeci očividně selhal, je tak asociální a sobecký a naprosto přežitý a ničí tu naši krásnou zelenou planetu. Je nutné ho nahradit systémem sociálně spravedlivým, udržitelným z pohledu ekologie a v souladu s vládní politikou. ESG do všech firem dnes. A zítra kdo nedosáhne dostatku bodů, tomu v mezích zákona trošičku přišlápnout krk a to by bylo že by se nenapravil, nebo nevzdal sám neřád jeden. Kdo je John Galt?

Heil Gréta!

K Zemi Hleď!

Honza Nedvěd
4. leden 2024, 16:18

Opravdu je nutné, aby tady toto individuum opakovaně hajlovalo? Mě přijde příznačné, že název státu je tady v bannu, ale hajlovat se tady může do hajleluja.

Medvedzig
4. leden 2024, 18:43

Vasi sa Vam nepaci jeho uvaha?Radsej si prezistite kto v skutocnosti stal za Gretkou,inac hamba je rodicom,ktori ju nechali zneuzit na danne svinstva!!!Ale co by sme chceli od zapadnarov,ze?

Petr prochaska
4. leden 2024, 19:23

Heil znamená v překladu sláva. "Sláva Ukrajina" nevadí? Vždyť je to samé, dokonce používané ukrajinci, kteří se v Druhé světové válce bojovali na straně nacistů - Banderovci, atd...

A co se týče obsahu, tak mnoho firem muselo zareagovat na zvýšené náklady na energie - ukončením činnosti, ale spíše přesunutím energeticky náročné části výroby někam jinam. Nyní jsou poslední záchvěvy firem, které končí a měly dlouhodobě zafixováno. Ostatní to nějak přežijí. Samozřejmě pokles životní úrovně již nastal. Ceny šly nahoru a přitom platy tolik nahoru nešly, takže lidi si můžou koupit méně , ale aspoň nebudou tak hýřit a tím se omezí i uhlíková stopa.

Další věcí jsou regulace, dotace, kecání lidem do života, omezování svobody slova tak typické pro levicové, socialistické nebo komunistické vlády, což samozřejmě vede k úpadku a zaostávání za jinými zeměmi, kde je kapitalismus.

Josef
4. leden 2024, 19:48

Pokles produkce bez růstu nezaměstnanosti? Máte jistě vysvětlení.

Petr prochaska
4. leden 2024, 19:54

Prostě máte firmu, která má výrobu rozdělenou různě po světě, takže energeticky náročnou část výroby dá do země, která má levné energie a energeticky nenáročnou do zěmě, která má drahé energie. Do toho situace, kdy dlouhodobě lidi nejsou, takže když jedna firma ukončí činnost, tak si lidi najdou práci jinde.

jiri sekerac
4. leden 2024, 23:48

tak treba v roce 2022 stat pribral do svych sluzeb dalsi 20 tisic lidi, plus desitky tisic lidi odesli do predcasnych duchodu. Mame nejvic policistu a hasicu na pocet obyvatel, pocet deti na jednu ucitelku je u nas 11, v EU 15. Lekaru mame paradoxne jako jedni nejvic z Evropy na pocet obyvatel, presto rikaji ze jich je malo, o cekacich dobach na zakrok ani nemluvim. Jakou chcete mit nezamestanost, kdyz stat vysava trh prace na svou necinnost?

Josef
4. leden 2024, 20:16

Petr prochaska

4. leden 2024, 19:54

A kde je tedy "úpadek"?

Petr prochaska
5. leden 2024, 08:46

Pokles reálných mezd. Když je inflace 30% a růst mezd 10%, tak si lidi ze svého platu koupí méně.

Petr
4. leden 2024, 20:16

Naprosto blábolíte. Žádné radikální změny v českém průmyslu se nedějí. Ekonomika míří k růstu, je prakticky nulová nezaměstnanost. Tak kde máte to drama?

Josef
4. leden 2024, 20:35

Asi pro p. Procházku?

Pravoslav Motyčka
4. leden 2024, 21:08

Jo to nic se neděje jen lidem klesly příjmy o 20%.

Zdeněk
5. leden 2024, 05:43

Tak např. stavebnictví jde úplně do kytek. To že nejsou léky je mimo jiné důsledek toho, že v Evropě se už nikdy nepostaví chemička (a kupodivu ty léky jsou chemie). Atd.

Plus pokles reálných příjmů. Navíc hodně lidí a firem žije už jen z dotací, takže je financovány státy na dluh. Až někdo řekne, že už dotace nedá budou se hroutit celé odvětví (např. sport).

Petr
4. leden 2024, 20:14

Rozsah průmyslu typický pro Česko je do budoucna neudržitelný. Stejně neudržitelná je i jeho energetická náročnost. Obě tyto položky jsou vysoko a je dobře, že dochází ke změně.

Josef Janovec
4. leden 2024, 18:28

FVE bez licence se nijak nevykazují. Tedy část ee není podchycena, resp. snížení spotřeby není tak veliké, jak se tvrdí.

hlpb
4. leden 2024, 19:00

Přesně tak, U FVE je nepřesné číslo celkem FVE v EU vyrobila v roce 235 TWh. Některé státy včetně ČR nezapočítávají do statistik energii vyrobenou samovýrobci, kterou spotřebují pro svojí spotřebu. Jen v ČR takto ERÚ nezapočítalo 1,2 TWh ze střešních FVE samovýrobců. V příštím roce už tato nezapočtená výroba dosáhne více jak 2 TWh.

Pravoslav Motyčka
4. leden 2024, 20:07

Růst nezaměstnanosti není z jediného důvodu , že byla velká inflace , tím došlo k prudkému poklesu reálných mezd a tím i produktivity práce , to vede k tomu ,že firmy nemusely propouštět a zároveň neměly motivaci investovat do automatizace tím ale klesla produktivita práce vůči okolnímu světu a tím dochází ke snížení konkurenceschopnosti ČR. Co se týče poklesu spotřeby elektřiny , pak ten je dán prostě tím ,že elektřina prostě zdražila a spotřebitelé nalezli úspory. Příští rok se to otřepe a pojede se dál.

Josef
4. leden 2024, 20:19

Inflace způsobila pokles reálných mezd a tím i pokles produktivity? Proboha! Přečtěte si co jste vyplodil.

Petr prochaska
5. leden 2024, 08:49

Příklad máte výrobce, kterému vzrostly ceny energií několikanásobně. Nicméně výrobek může zdražit maximálně o inflaci. Rozhodne se tak nezvýšit platy o inflaci, která je 30%, ale zvýší platy jen o 10%.

Josef
5. leden 2024, 10:42

A tím se sníží produktivita?Proboha!

Karásek
4. leden 2024, 21:55

Vítr a fotovoltaika rostou pořád dvouciferným číslem. Před časem se strašilo, že po odstavení JE v Německu přijde blackout, ale pořád ne a ne přijít. To je k uzoufání.

Josef
5. leden 2024, 10:45

Blackoutem se již neargumentuje, nyní je hitem tvrzení, že Němci pálí vše co hoří, což grafy využití černého nebo hnědého uhlí pro výrobu elektřiny nepotvrzují. V našich krajích je zase rozšířena teorie že SRN jeden na naše JE.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se