Výstavba první polské jaderné elektrárny může být opět odložena
Polská vláda opět zvažuje posunutí termínu zprovoznění první jaderné elektrárny v zemi. Původní plány předpokládaly provoz již v roce 2020. Na vině jsou dle ministra energetiky Krzysztofa Tchórzewskiho náklady spojené s projektem, jejichž výše je těžko předvídatelná.
První plány na vybudování jaderné elektrárny představila polská vláda v roce 2009. Cílem je snaha o snížení zavilosti Polska na uhlí, které slouží jako palivo pro výrobu téměř 90 % elektřiny. Současné plány počítají s uvedením prvního reaktoru do provozu v roce 2025, projekt tedy nabral již pětileté zpoždění, které však může dále narůstat.
„Program bude pokračovat, zejména kvůli výzkumnému potenciálu. Nicméně čelíme dilematu, jak rychle postupovat. To zatím rozhodnuto nebylo.“
Krzysztof Tchórzewski, polský ministr energetiky
V posledním vyjádření odhaduje Tchórzewski náklady na výstavbu šestigigawattového zařízení v rozsahu 30 až 50 miliard zlotých (180 až 300 miliard Kč), ty by však v průběhu výstavby mohly dále růst, uvádí agentura Reuters.
Kdo elektrárnu v Polsku postaví, rozhodnuto zatím rovněž nebylo. Polská energetická společnost PGE, která za projekt výstavby jaderné elektrárny zodpovídá, měla ještě do konce loňského roku zahájit tendr na výběr dodavatele technologie.
Mezi potencionální dodavatele se řadilo duo francouzských společností Areva a EDF, americký Westinghouse, americko-japonská GE Hitachi, kanadská SNC-Lavalin Nuclear či jihokorejská KEPCO.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se