Dočasný výkonný ředitel amerického Westinghousu José Gutíerrez ve středu prohlásil, že jádro společnosti, která koncem březnu vyhlásila bankrot, zůstává silné. Westinghouse podle Gutíerreze hodlá z reorganizace v rámci úpadku povstat silnější, lepší a více konkurenceschopný.

Gutíerrezův projev na Shromáždění o jaderné energetice pořádané americkým Intitutem pro jadernou energii (NEI) byl jeho první diskusí na veřejném fóru o současné situaci Westinghousu po březnovém bankrotu.

Během projevu Gutíerrez prohlásil, že společnost se momentálně soustředí na výstavbu čtyř reaktorů ve Vogtle a VC Summer. Dva bloky ve Vogtle mají dle plánu začít s komerčním provozem v roce 2019 a 2020. Ve stejný rok mají dle současného plánu najet také zbylé dva bloky v VC Summer.

Také projekty výstavby jaderných elektráren typy AP 1000 v Číně jsou údajně na dobré cestě. Westinghouse stále považuje tyto reaktory za „dobrou technologii“.

Podle Gutíerreze bylo podání bankrotu strategickým tahem, jehož cílem je „resetovat finanční stopu“ společnosti a vyřešit tak problémy s americkými projekty při současné ochraně základních podnikatelských aktivit společnosti.

Nenaplněné prognózy a nečekané problémy

K podání bankrotu podle Gutíerreze vedlo několik problémů. Původní kontrakty byly podepsány v roce 2008, kdy se očekával příchod takzvané „jaderné renesance“. Prognóza, po které se do roku 2030 mělo nasmlouvat či dokonce začít stavět až 32 nových reaktorů, se ale nenaplnila.

Westinghouse byl navíc donucen významně upravit design reaktorů v reakci na zvýšené požadavky Národní komise pro jadernou regulaci. Gutíerrez také uznal, že společnost, spolu s širším jaderným průmyslem, nečekala výzvy a problémy spojené s obnovením výstavby reaktorů 30 let po posledním takovém projektu.

Až na problémy projektů v USA, u kterých se Westinghouse snaží domluvit s jejich vlastníky na řešení dostavby, je společnost podle Gutiérreze stabilní. Od podání konkurzu získal Westinghouse několik smluv na dodávky paliva, které demonstrují důvěru zákazníků v budoucnost společnosti.

Zdroj úvodního obrázku: Rodrigo Soldon

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *