Domů
Elektřina
Westinghouse usiluje o konkurenceschopnou budoucnost

Westinghouse usiluje o konkurenceschopnou budoucnost

Dočasný výkonný ředitel amerického Westinghousu José Gutíerrez ve středu prohlásil, že jádro společnosti, která koncem březnu vyhlásila bankrot, zůstává silné. Westinghouse podle Gutíerreze hodlá z reorganizace v rámci úpadku povstat silnější, lepší a více konkurenceschopný.

Gutíerrezův projev na Shromáždění o jaderné energetice pořádané americkým Intitutem pro jadernou energii (NEI) byl jeho první diskusí na veřejném fóru o současné situaci Westinghousu po březnovém bankrotu.

Během projevu Gutíerrez prohlásil, že společnost se momentálně soustředí na výstavbu čtyř reaktorů ve Vogtle a VC Summer. Dva bloky ve Vogtle mají dle plánu začít s komerčním provozem v roce 2019 a 2020. Ve stejný rok mají dle současného plánu najet také zbylé dva bloky v VC Summer.

Také projekty výstavby jaderných elektráren typy AP 1000 v Číně jsou údajně na dobré cestě. Westinghouse stále považuje tyto reaktory za „dobrou technologii“.

Podle Gutíerreze bylo podání bankrotu strategickým tahem, jehož cílem je „resetovat finanční stopu“ společnosti a vyřešit tak problémy s americkými projekty při současné ochraně základních podnikatelských aktivit společnosti.

Nenaplněné prognózy a nečekané problémy

K podání bankrotu podle Gutíerreze vedlo několik problémů. Původní kontrakty byly podepsány v roce 2008, kdy se očekával příchod takzvané „jaderné renesance“. Prognóza, po které se do roku 2030 mělo nasmlouvat či dokonce začít stavět až 32 nových reaktorů, se ale nenaplnila.

Westinghouse byl navíc donucen významně upravit design reaktorů v reakci na zvýšené požadavky Národní komise pro jadernou regulaci. Gutíerrez také uznal, že společnost, spolu s širším jaderným průmyslem, nečekala výzvy a problémy spojené s obnovením výstavby reaktorů 30 let po posledním takovém projektu.

Až na problémy projektů v USA, u kterých se Westinghouse snaží domluvit s jejich vlastníky na řešení dostavby, je společnost podle Gutiérreze stabilní. Od podání konkurzu získal Westinghouse několik smluv na dodávky paliva, které demonstrují důvěru zákazníků v budoucnost společnosti.

Zdroj úvodního obrázku: Rodrigo Soldon

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
C
27. květen 2017, 13:18

Ano, v období 2008-2011 to opravdu na jadernou renesanci vypadalo, Černobyl se pomalu zapomínal, začínal se klást důraz na čistotu produkce elektřiny... Cena elektřiny na burze dosahovala 100€/MWh a barel ropy stál kolem 130$, ideální podmínky pro uvažování o jaderné renesanci. Jenže pak došlo k havárii ve Fukušimě a celý ten proces zapomínání a vyrovnávání se s jádrem mohl začít znova.

Petr
29. květen 2017, 11:18

No jo, jenže jaderná renesance něměla vliv na to, že hlavním problémem Westinghousu zůstává, že ty elektrárny prostě totálně nezvládá stavět ani na čas a už vůbec ne na domluvenou cenu. Plus si tam z důvodu monopolních choutek navrhy to zbytečně složité superobří čerpadlo, u kderého se každý rozumnější zákazník hned lekne taky dlouhodobého obřího rizika.

Takže i Saudská Arábie si nakonec raději objednala reaktory korejské, které vylepšovali na moderní bezbečnostní požadavky jen sami Korejci podle starých licencí Westinghousu na předchozí ještě spolehlivý a levně udržovatelný typ reaktoru.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se